Skocz do zawartości

ls77

Forumowicz
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez ls77

  1. Możesz też wziąć kocioł jednofunkcyjny i do tego zasobnik wiszący, który wygląda tak samo jak kocioł o pojemności 70l. - Vaillant ma takie coś - zasobnik nazywa się VIH CK 70. Tylko nie wiem czemu jest zalecany do kotłów atmosfeycznych i z zamkniętą komorą spalania, a nic nie mówią o kotłach kondensacyjnych.
  2. ls77

    Kociol - Piec; Pomoc

    Ja mam doświadczenie z Vaillantami i szczerze je polecam. Różnica między kotłem kondensacyjnym a niekondensacyjnym (o mocy 24kW + zasobnik na CWU 120 lub 150 l.) wynosi ok 2000zł. Moim zdaniem warto zainwestować w kocioł kondensacyjny. Na kotłownię gazową trzeba liczyć ok 10 000zł. Co do kotła stłopalnego - to zależy czym będziesz palił (węgiel, czy drzewo) trzeba przyjąć jakieś 3000 do 3500 zł, a do tego należy doliczyć jeszcze koszt spięcia obu kotłów (wymiennik płytowy lub bufor) dodatkowe pompy itp. czyli jakieś 2500-3500 zł. Ciężko powiedzieć dokładnie bez bardziej szczegółowych danych.
  3. ls77

    Kociol - Piec; Pomoc

    Najlepiej to zacząć od ocieplenia budynku, ponieważ grzanie nieocieplonego nowym, czy starym kotłem nie da żadnych oszczędności - to tylko wyrzucone pieniądze. Do takiego budynku możesz przyjąć zapotrzebowanie na ciepło rzędu 100-120 W/1m2 i pomnożyć to przez powierzchnię budynku (stanadardowa powierzchnia może wynosić od 100 do 300 m2 ;)).
  4. ls77

    Kociol - Piec; Pomoc

    Musisz podać więcej szczegółów odnośnie domu: powierzchnia grzewcza, kiedy wybudowany, czy ocieplony (podłoga, ściany, dach), jakie okna (stare, nowe).
  5. A czy już masz ten sterownik CalorMatic 350? Ja nigdzie nie widzę w ofercie, żeby taki był. Vaillant zaleca przełączanie pracy kotła stałopalnego na gazowy poprzez układ przekaźnikowy, który podczas pracy pompy z kotła węglowego blokuje prace kotła gazowego na cele CO przez przerwę pomiędzy stykami 3-4 na listwie zaciskowej w kotle gazowym, natomiast gdy przestaje pracować pompa kotła węglowego - uruchamia się kocioł gazowy na potrzeby CO. Najważniejsze jest jeszcze to, że podczas blokady pracy kotła gazowego na CO - zawsze aktywna jest funkcja podgrzewu CWU.
  6. Do tego modelu kotła możesz zastosować regulatory pokojowe CalorMatic 330, 360, 392 lub regulatory pogodowe CalorMatic 400, 430, 630, AuroMatic 620. Jest możliwość podpięcia zwykłego termostatu pokojowego typu EUROSTER, ale wtedy kocioł pracuje załącz-wyłącz, natomiast oryginalne termostaty (regulatory) pokojowe działąją płynnie, czyli stopniowo obniżają moc kotła aż do jego wyłączenia, gdzy zajdzie taka potrzeba. W przypadku pogodówki CalorMatic 430 możesz powiesić go w pomieszczeniu (tak jak regulator pokojowy) - wtedy masz podwójny rodzaj regulacji (najbardziej oszczędny): i pogodowy (w zależności od parametrów na zewnątrz) i pokojowy (regulator koryguje moc kotła w stosunku do temperatury w pomieszczeniu). A jak realizujesz zmianę pracy kotłów ze stałopalnego na gazowy - ręcznie czy automatycznie - bo też jest taka możliwość.
  7. Miałem do czynienia z kotłami Vaillana. Kondensacyjne będą najbardziej ciche. Jeśli ma być niekondensacyjny to poleciłbym kotły z serii PLUS - droższe, ale lepsze jakościowo i komfortowo, te z serii PRO są tzw. kotłami inwestycyjnymi - tańsze i mniej komfortowe w kożystaniu z CWU. Saunier Duval należy do grupy kapitałowej Vaillanta, ale jak sprawuje się ten Semia 21 to nie wiem, ale chyba lepszym byłby Thema Classic. Natomiast nie polecam Urlicha - słyszałem dużo negatywnych opinii.
  8. Kocioł gazowy (każdy) nie może być szczelnie zabudowany. Nawet taki z zamkniętą komorą. Dodatkowo kotły nie powinny być montowane nad wannami, brodzikami i umywalkami - można montować poza obrysem tych urządzeń. Wszystko zależy od tzw. ochrony IP urządzenia.
  9. Dobór kotła do mieszkania jest zawsze problemowy - bo będzie zawsze przewymiarowany na CO. Priorytetem jest funkcja CWU i ze względu na nią trzeba dobierać urządzenie. Dla najmniej wymagających wystarczą kotły o mocy do 20kW (ok. 9,5 l/min CWU) - komfortowy prysznic to ok 10 l/min - tu już lepiej pasuje 24kW, a jak ktoś ceni komfort brania prysznica i poboru wody w drugim punkcie (np. zlew) to wybierze kocioł o mocy 28 kW (np. Vaillant VUW plus) z funkcją szybkiego startu CWU. Co do komina to w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą nie trzeba ciągnąć komina koncentrycznego przez całą długość komina - można w komin wpuścić tylko rurę spalinową (najczęściej 80 mm) a pozostałą częścią szachtu kominowego zaciągać powietrze - wtedy tylko od szachtu do kotła jest rura koncentryczna. Taka ciekawostka: taki komin w przypadku Vaillanta (nie wiem jak w SaunierDuval bo to ta sama grupa kapitałowa) tańszy jest do kotła kondensacyjnego niż identyczny (chodzi o układ i długość) niż do kotła niekondensacyjnego "turbo".
  10. Ja proponuję Vaillanta - nie miałem z nimi żadnych negatywnych akcji. Zamknięta komora spalania - VU Plus 122/3-5 Kondensacyjny - VC Plus 126/3-5 A co z ciepłą wodą? Jak już wymieniasz kocioł to czy nie lepiej wziąć 2-funkcyjny lub 1-funkcyjny z zasobnikiem?
  11. IMMERGAS - Niektórzy są zadowoleni, inni po kilku latach zmieniają na Vaillanta - trudno powiedzieć. Są jeszcze takie wynalazki jak ULRICH, czy kondensacyjny EUROTERM (podobno na podzespołach SaunierDuval) - ale tego nie polecam.
  12. ls77

    Który Kocioł ?

    Vaillant nie jest francuski - tylko niemiecki (jest tylko jedna fabryka Vaillanta w Europie w Remscheid, w której robią kotły). SaunierDuval należy do grupy Vaillant, ale jest robiony we Francji. Junkers ostatnio nie cieszy się dobrą opinią. Złoty środek to chyba Vaillant, a tak wogóle to ok. 3500zł to dobra cena za niego.
  13. Proponuję wziąć kocioł z zamkniętą komorą spalania - nie będzie problemów z dopływem powietrza do spalania - w szczególności w tak małych lokalach. W przypadku kotła 2-funkcyjnego musisz kierować się mocą na potrzeby CWU (najczęściej do wyboru 20kW lub 24kW). Do mieszkania - jeśli zależy ci na wyższym komforcie CWU to bierz kocioł który umożliwia precyzyjną regulację temteratury CWU i ma funkcję szybkiego startu CWU (np. Vaillant z serii PLUS). Do lokalu można brać kocioł z niższej pułki (Termet, SaunierDuval, Vaillant z serii PRO) - wszystkie mniej więcej takie same.
  14. Sam użytkuję w kilku pokojach grzejniki konwencyjne firmy ADAX (Norwegia) - wersje z elektronicznym sterowaniem i jestem z nich bardzo zadowolony. Dokładna regulacja, bezgłośna praca (nie ma charakterystycznego "klikania" gdy się załączają/wyłączają jak w sterowaniu mechanicznym), małe wymiary i co ważne bardzo łatwo demontowalne w celu wyczyszczenia przed sezonem grzewczym (bardzo ważna sprawa bo inaczej czuć swąd spalonego kurzu).
  15. W instrukcji masz napisane, że w przypadku sterownika pokojowego pokrętło od regulacji temperatury na CO powinno być ustawione na max. a pokrętło od CWU ustawiasz w zależności jaką chcesz temperaturę CWU. W ustawieniach diagnostycznych lepiej nic nie zmieniać.
  16. Jeśli chcesz kupić kocioł 2-funkcyjny to musisz jego moc dobrać na ilość CWU (czyli 21-24 kW) i najlepiej z zamkniętą komorą spalania (bezpieczeństwo i nie potrzeba "zetki" do garażu - zimne powietrze nie wychładza pomieszczenia).
  17. Na stronie Vaillant można sobie pobrać broszurę i tam w środku jest małe porównanie, między innymi: 1) większy wymiennik płytowy ciepłej wody użytkowej - dodatkowo zabezpieczony (pokryty) specjalną powłoką dzięki której mniej zachodzi kamieniem (25 płyt w PLUS a 19 w PRO) 2) pompa elektronicznie sterowana a nie 3-stopniowa 3) mosiężny zawór trójdrogowy (przełączający) 4) dodatkowy czujnik temperatury na wpływie zimnej wody do kotła = bardziej stabilna temperatura na wyjściu ciepłej wody 5) inny czujnik przepływu wody zimnej (bardziej dokładny i szybciej reagujący) = szybsza reakcja na zmiany przepływu ciepłej wody 6) funkcja ciepłego startu C.W.U. = szybsze osiągnięcie rządanej temperatury 7) lepsza (bardziej zaawansowana) elektronika z lepszym wyświetlaczem (bardziej czytelny + różne ikonki stanu pracy)
  18. W dzisiejszych czasach to proponuję kocioł kondensacyjny. Jakiej mocy - to coś pomiędzy 19 a 24 kW - nic nie wspomniałeś o materiałach użytych do budowy domu (ściany, dach, okna, itp.). Ja proponuję Vaillanta (do końca listopada mają dobrą promocję na zestawy kocioł + zasobnik + reg. pogodowy + komin).
  19. Vaillant ecoTEC - to są kotły kondensacyjne - a pozostałe przez ciebie wymienione to kotły NIEkondensacyjne - prawdopodobnie chodziło o kotły atmo/turbo TEC Vaillanta (sa i PRO i PLUS). Jeśli chodzi o Saunier Duval Thema Classic F21, Termet MiniMax Dynamic Turbo, Beretta Kompakt II 24 esi i Vaillant turbo TEC pro - to są to produkty bardzo podobne jeśli chodzi o poziom zaawansowania technicznego i użytych komponentów, natomiast Vaillant turbo TEC plus to jest to już kocioł z wyższej półki (technicznej, komfortowej i cenowej). Jeśli chodzi o serwis to nie wiem jak z Berettą, ale pozostałe 3 produkty to chyba ta sama "liga". Jeszcze a propos Saunier Duval - jest to marka należąca do grupy Vaillant.
  20. Chodziło mi o to, że być może ze względu na dużą bezwładność u ciebie kocioł zdąży dojść do mocy minimalnej, ale tego do końca nie wiem.
  21. Jeśli chcesz spać spokojnie to weź kocioł 24kW - z tym że musisz wtedy wyjść ze spalinami ponad dach. Co do pomysłu rozdzielania spalin i powietrza z zewnątrz osobno, to trochę chybiony pomysł - generalnie dość drogi. Ten wkład kominowy, który podałeś w linku niby nadaje się do kotłów opalanych paliwami płynnymi (czyli między innymi gazem) ale spotkałem się z dużą ilością opinii, że gdzieś po jakimś czasie robią się nieszczelności na łączeniach i tamtędy wydostaje się kondensat, a potem różne wykwity na ścianach - tym bardziej, że komin w kondensatach pracujne w nadciśnieniu. W przypadku wprowadzenia rur DN80 w ten szacht masz pewność 100% szczelności. Przy założeniu, że przekrój szachtu jest nie mniejszy niż 12x12 cm lub 13 cm średnicy to w przypadku kotła VC 246 masz maksymalną długość komina 28 mb + 3kolana 90° + jedno kolano podporowe (dla kotła VC 186 jes to odpowiednio 23 mb). W sytuacji jak twoja - ja bym tak zrobił. Co do modulacji - to nie wiem jeszcze jak jest w przypadku kotłów z modulacją od 2,5 kW itp. ale w większości kotłów jest tak, że kocioł zaczyna pracę z mocą pełną i dopiero stopniowo schodzi z mocą w dół - może się tak zdażyć, że nie zdąży dojść do tej minimalnej mocy, bo nie będzie odpowiedniego odbioru ciepła i się wyłączy ze względu na przegrzanie - ale może się mylę. U ciebie dochodzi jeszcze stosunkowo duża ilość wody ze względu na grzejniki aluminiowe - co wiąże się z dość dużą bezwładnością - dłuższe nagrzewanie wody w układzie i dłuższe stygnięcie.
  22. Jaki to kocioł - podaj markę i typ. Z góry dzięki. Ja z kotłów gazowych, które mogą pracować w systemie otwartym znam tylko stojący żeliwny SaunierDuval - kocioł Niedźwiedź - występuje jako kocioł jednofunkcyjny lub z wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę (tzw. "lodówka").
  23. OK. Części może są i takie same, ale może być ich wykonanie inne, ale "kultura" montażu dużo lepsza. Zastanawie mnie fakt, że na Polskim rynku nie kupi się kotłów np. Junkersa, czy Viessmanna dostępnych na rynku Niemieckim. Decydując się na przejście przez ścianę, potem pionowo w górę itd. to niestety z zestawu kominowego, który dodają za złotówkę wykorzystasz tylko kolano, a będziesz musiał (powinieneś) dać inne zakończenie - pionowe, a nie to z kompletu (poziome). Możesz zamiast zestawu kominowego przez ścinę wybrać podstawowy zestaw przyłączeniowy do szachtu (też za złotówkę zamiennie z tym poziomym), do tego dokupić rury DN80 2mb x4 szt. (oryginały Vaillanta powinny kosztować ok. 62,00 zł za 1 szt.) i nasadę szachtu (oryginał Vaillanta powinien kosztować ok. 220,00 zł) i wpuścić to w przwód do komina na paliwo stałe. A tak wogóle to odpuść sobie ten kocioł stałopalny - jego koszt + dodatkowego osprzętu, żeby to poprawnie podłączyć + "koszt" jego obsługi (przynieś wynieś pozamiataj opał) pozwoli ci na grzanie kilku sezonów za free - po to kupujesz oszczędny kocioł kondensacyjny, żeby koszty ogrzewania były niskie :D W przypadku Vaillanta regulator pogodowy CM430 ma w opakowaniu czujnik zewnętrzny (montujesz na zewnątrz) regulator i obudowę regulatora do montażu naściennego. Sam regulator możesz wpiąć w kocioł (tak jak jest pokazane na folderach Vaillanta), ale możesz zamontować obudowę do montażu naściennego w pokoju i w niego wpiąć ten gulator - tylko trzeba poprowadzić kabel dwużyłowy od kotła do tego regulatora i nie trzeba teraz latać do kotła w celu jego regulacji i obsługi. Sam moduł VR40 (czyjy zwykła płytka drukowana) montowana jest bezpośrednio w kotle - do niej doprowadza się przewód zasilający pompę cyrkulacji CWU - wtedy z poziomu regulatora CM430 na jego wyświetlaczu sterujesz sobie czasowo pracę tej pompy. Dwa lata gwarancji masz na starcie, dodatkowo możesz podpisać kontrakt serwisowy (opłata 450 zł rocznie) i w cenie masz przegląd przed sezonem i gwarancję na kolejny rok i tak do 5 lub 6 lat - info na infolinii Vaillanta. A z tą płynniejszą modulacją (od 2,5kW) to trzeba być ostrożnym - są to rozwiązania dość nowe i nie wiadomo jak będą się sprawować za parę lat - czy przypadkiem producenci nie uczą się na użytkownikach? I do tego zawsze jest problem z poprawnym spalaniem przy tak małej modulacji, tzn. wyeliminowaniem związków szkodliwych ze spalin tzw. NOx. Odnośnie jeszcze zapotrzebowania na ciepła, które wyliczył ci specjalista od świadectw energetycznych - to jest to współczynnik sezonowego zapotrzebowania na ogrzanie budynku (czyli pomnóż to przez powierzchnię i wyliczysz sobie orientacyjną ilość ciepła jaką zużyjesz przez cały sezon).
  24. Z tego co mi wiadomo to żaden z nowoczesnych kotłów kondensacyjnych nie może pracować w układzie otwartym ze względu na: 1. zabezpieczenia przed spadkiem ciśnienia (od ok. 0,7 bar), 2. poprawne odpowietrzanie w układzie zamkniętym ciśnieniowym, 3. w układzie otwartym woda jest non-stop napowietrzana - co powoduje przyspieszoną korozję Można się piąć w ten układ przez wymiennik np. płytowy.
  25. Witam Odradzam kotły Immergas: niewiadome pochodzenie produkcji części - polecam Vaillanta: jedyna fabryka na Europę jest w Niemczech - te same części dla Niemca i Polaka ;). Co do mocy to VC 186 + VIH 120 w zupełności wystarczy. Z resztą 120 l. jest niższym zasobnikiem i ładniej "pasuje" pod kotłem (w komplecie są złączki montażowe chromowane natynkowe). Dodatkowo przy mocy 19,5 kW bez problemów możesz wyprowadzić spaliny na zewnątrz przez ścianę (musi być spełnione 2,5 m ponad terenem i 0,5 m od najbliższych okien, drzwi, ryzalitów). W przypadku 24 kW musisz z całym kominem wyjechać ok. 1 m ponad rynnę - a wtedy problem jest z ominieńciem okapu i wygląda to jak "kupa" ;) . Za oszczędzone pieniądze dokup odrazu pompę do cyrkulacji CWU (najlepiej Grundfos) i do regulatora CalorMatic 430 dokup moduł VR40 wtedy będziesz mógł sterować i programować pompę cyrkulacji CWU z poziomu regulatora pogodowego (różne przedziały czasowe dla każdego dnia tygodnia osobno). I na koniec najlepsze - regulator pogodowy CM430 możesz powiesić w pomieszczeniu "reprezentatywnym" - wtedy oprócz regulacji pogodowej dochodzi kompensacja temperatury w pomieszczeniu - najlepszy sposób regulacji (najoszczędniejszy). Nie zapomnij odrazu z całym zestawem zamówić potrzebnych części do komina (dodatkowe kolana i rury) - jeśli oczywiście jest taka potrzeba - najlepiej też Vaillanta (wcale nie są takie drogie). Tak a propos to masz dobrą cenę na taki zestaw ja mam VC186 + Vih 120 + CM430 + komin za 7200zł - podobny rabat powinieneś dostać na dodatkowe rzeczy do komina i ten VR40.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.