Skocz do zawartości

Dzejkop123

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia Dzejkop123

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Starter dyskusji
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Jak ma być dolne spalanie i drewno to np. atmos ,eko-vimar
  2. Niestety kocioł gazowy i ogrzewacz już są zakupione i raczej nie mozna ich oddac.
  3. Witam Jak dobrać do poniższego schematu wymiennik, pompy sterowanie, (zawór trójdrogowy chyba raczej z siłownikiem i podłączony do sterowania, a może wogóle z niego zrezygnować) Kocioł na paliwo stałe 25kW laddomat bufor 1000l kocioł gazowy vitodens 200 zasobnik cwu 150l vitocel z jedna wężownicą oczywiscie za wymiennikiem uklad zamkniety wiec trzeba dodac naczynie przeponowe i grupe bezp.
  4. Schemat z zaworem 4D i ogrzewaczem
  5. Mam pytanie czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem. Ponoć Vigas coś takiego miał w swojej ofercie. Jestem ciekaw jak się sprawdzało w aspekcie korozji niskotemperaturowej. Vigasy miały z tym problem ale tutaj powinno być lepiej. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia może się podzieli.
  6. Co do wężownicy wbudowanej w kocioł na paliwo stałe to raczej jest stosowane po to aby móc podłączyć kocioł do układu zmkniętego ( prawie wszędzie tak można poza kochaną RP ). W takim rozwiązaniu do wężownicy podłącza się zimną wodę i zawór termostatyczny , jeśli na kotle będzie więcej jak 95st C przez wężownicę puszczana jest zimna woda.
  7. Na schemacie nie widać zabezpieczenia kotła przed powrotem zimnej wody - 1000l zimnej wody wracającej dosyć szybko może załatwić kocioł (korozja niskotemperaturowa) . Proponuję zainstalować termoregulator Laddomat 21 lub Esbe. Na wyjściu za zbiornikiem aku. najlepiej dać zawór trójdrogowy z napędem i sterownik. Można również zastosować bufor z zasobnikiem c.w.u.
  8. Odnośnie kotła na ekogroszek i wkładu kominowego to NIE należy stosować wkładów. Węgiel załatwi wkład w kilka miesięcy. Do paliw stałych wkład może być zastosowany jeśli spala się drewno ( np. do kotłów zgazowujących).
  9. Pytanie jak zaizolowane są domy... Ale muszę przyznać jedną rzecz w starych instalacjach bardzo ważne jest prawidłowe odpowietrzanie. Ja zamiast korków na kaloryferach założyłem redukcje z 5/4 na 1/2 i odpowietrzniki. Jeśli ktoś ma stare grzejniki żeliwne to tylko przepłukać, zamontować odpowietrzniki i grzać:).
  10. Prawidłowo podłączony zbiornik aku. odbiera nadmiar ciepła z kotła i powoli się ładuje. Gdy instalacja zostanie nagrzana do zadanej temp. kocioł ładuje tylko bufor. Laddomat ma za zadanie ochronić kocioł przed powrotem zimnej wody , dla kotłów na zgazowanie wkładaka termostatyczna do laddoamatu powinna mieć tepm. otwarcia nie mniej niż 72st C. Często bufor posiada zbiornik na cwu i wtedy zasilanie instalacji prowadzimy przez zbiornik aku. Powrót z instalacji trafia bezpośrednio do laddomatu , dodajemy tylko przed laddomatem trónik i wprowadzamy wodę do bufora. Na załączonym schemacie jesli będzie zbiornik na cwu ja zmieniłbym górne zasilanie bufora nie przez trójnik na przelot, jeśli zbiornika cwu nie ma zostawiamy tak jak jest.
  11. Przede wszystkim nalezy kocioł wyczyścić, szczególnie płomieniówki z tyłu i kanały dostarczające powietrze pierwotne i wtórne. Pomijam oczywisty fakt - wilgotnośc drewna. Należy pilnować również czystości klapki kominowej -jeśli będzie nieszczelnie zamknięta to gazyfikacja może być niepełna. To tyle ogólnych rad , napisz jaki konkretnie masz kocioł , jaki sterownik to postaram się coś doradzić.
  12. Kocioł zgazowujący drewno (poluparnie nazywany holzgas) należy zabezpieczycz przed korozja niskotemperaturową. Jest to szczególnie ważne gdyż w górnej komorze -zgazowującej wystepuje agresywne środowisko. Minimalna temperatura powrotu to 65st C. Minimalne zabezpieczenie to zawór 4D. Najlepiej jednak zastosować kocioł + zbiornik akumulacji ciepła(bufor) ,50l na 1kW mocy kotła + termoregulator np. Laddomat 21. W przypadku zainstalowania kotła ze zbiornikiem aku i laddomatem producenci dają 3lata gwarancji. Normalnie 2lata. Pozdro
  13. W dużej mierze zależy to od temperatury na kotle. Zbyt niska temperatura wody w płaszu wodnym powoduje wychładzanie spalin i w efekcie kondensację wody ze spalin na ścianch kotła. Dodam że woda ta zawiera kwasy , siarkowy i azotowy i te kwasy odpowiednio "zajmują" się blachą. Najlepiej utrzymywać na kotle co najmniej 60 -65 st C. Jak to zrobić i jednocześnie nie przegrzewać domu? - Zastosować zawór czterodrogowy lub termoregulator (np. Laddomat). Do kotła na paliwo stałe najlepiej stosować bufor wodny - kocioł pracuje cały czas ze swoją mocą maksymalną ( najwyższa sprawność) a ndwyżka ciepła ląduje w buforze - szczególnie wazne na jesieni i wiosną.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.