Skocz do zawartości

mistalova

Stały forumowicz
  • Postów

    345
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mistalova

  1. W dniu 15.12.2022 o 16:23, YankeeJ napisał(a):

    Czy ustawienie kryzy w pozycję maksimum 6, na każdym z grzejników będzie dobrym zabiegiem? 

    Nie. Instalacja w całym budynku jest zbudowana wg jakiegoś projektu i samodzielne zmiany (w tym kryzowanie) spowodują zmiany w całej instalacji. Nawet pomimo tego, że jestes "na końcu".

    Teraz pytanie - czy w pomieszczeniach jest osiągana wymagana temperatura?

    Jeśli NIE - to dzwonisz do zarządcy, jesli TAK, to przestajesz o tym myśleć, bo nie ma problemu.

     

  2. Ta skrzynka jest do ogrzewania mieszanego - 1 sekcja wysokotemperaturowe (grzejniki), druga sekcja niskotemperaturowe (OP). Tyle teorii. Jeśli 3D da się tak ustawić, by zamknąć całkowicie podmieszanie, to da się wykorzystać tą skrzynkę.

    Spadek temp. za sprzęgłem sugeruje faktycznie zbyt małą moc dostarczoną. Należy sprawdzić filtry w kotle i ustawienie pompy (na maksymalną wydajność). Jeśli to nie pomoże, to będziemy się zastanawiać dalej. 

     

  3. 18 godzin temu, Bokarito napisał(a):

    ... wygląda to tak jakby kocioł za bardzo modulował mocą. Zadana 50, a on sobie zjechał do 45 i tak trzyma z 10 minut, by później zacząć podnosić. Nie stoję przy nim cały czas, więc nie wiem jak wygląda taka dobowa średnia temperatury jaką on utrzymuje.

    Kocioł pracuje tak, aby jak najdłużej utrzymywać jak największą deltę temperatur. 

    I nie porównuj średniowiecznego kotła stałopalnego (który pracował cały czas z mocą kilkunastu kW) z kotłem gazowym, który stara się jak najdłużej pracować z jak najniższą mocą - TAK MA BYĆ.

    I teraz najważniejsze pytanie - czy w pomieszczeniach temperatura osiąga zadane wartości?

  4. Ten kocioł ma zabezpieczenie przed "taktowaniem" - o ile pamiętam to palnik nie może wystartować częściej niż co 3 minuty.

    38kwh metanu przy delta t = 14 oznacza zapotrzebowanie budynku (-20) = 9,86kW, czyli wychodzi 55W/m2. Tak sobie, chyba, że dom budowany przez dewelopera to może tak być.

  5. Wow. To jakaś potężna willa, czy instalator zrobił Cię w bambuko z tym kotłem? Toć to 30kW!!!

    Podkręcenie pompy może wyeliminować taktowanie, o ile nie jest tak, że głowice pozamykały grzejniki i nie ma odbioru.

    Ps. Coć nie che mi się wierzyć w te taktowanie przy tak wielkim budynku - na pewno kocioł taktuje? Czy po prostu normalnie pracuje czyli startuje np. kilka razy na godzinę?

  6. Jest jedno rozwiązanie zapewniające jako taki komfort.

    1. Kocioł uruchamiamy w czystej, 100% pogodówce, bez żadnych termostatów/sterowników. KG na początek niech będzie 1.0 w razie gdy będą mrozy i będzie zimno to powoli będziesz zwiększał. Generalnie ustawić raz (jak najniżej się da) i zapomnieć.

    2. Temperaturą w pokojach z grzejnikami sterujemy głowicami termostatycznymi - ustawiamy tyle ile chcemy i to wszystko.

    3. W pomieszczeniu z podłogówką (tym, które najszybciej się wychładza) instalujemy dowolny termostat dwustanowy, który podłączamy bezpośrednio pod pompę OP. W razie potrzeby wyregulować przepływy w pętlach. Zawór 3D też najpierw ustaw dosyć nisko, w razie gdy będą mrozy i będzie zimno to powoli będziesz zwiększał.  Generalnie ustawić raz (jak najniżej się da) i zapomnieć.

    Takie rozwiązanie będzie działać, choć nie jest do końca zgodne ze sztuką.

  7. Pierwszy problem prawdopodobnie łatwo będzie rozwiązać - trzeba wyregulować instalację. Choć tak jak pisze Digitrax, przepływy będą dosyć niskie, ale skoro masz PC to dom raczej jest dobrze zaizolowany, wtedy nawet przepływami rzędu 0,5l/min da się ogrzać dom.

    Drugi problem wymaga większej ilości informacji - przede wszystkim projektu, lub chociaż schematu.

  8. Pmin. ustawiona za nisko. 

    Te wycie to zmora instalatorów - często tak się zdarza przy zbyt niskich obrotach, nawet jeśli są zgodne z DTR - a wtedy użytkownik jest wkurzony bo kocioł miał schodzić np. do 3 kW a fizycznie instalator ustawił np. 5kW... Ale po prostu w pewnych warunkach (głównie to zależy od komina) tak już jest. 

    Co do wybuchowego zapłonu to prawdopodobnie zbyt niska lambda (za bogata mieszanka).

  9. W dniu 22.10.2022 o 12:12, sambor napisał(a):

    Nie wszystkie instalacje wymagają sprzęgła za kotłem.

    Wystarczy trochę poustawiać pompy zarówno tą w kotle jak i te na odbiory.

     

    Owszem, ale taki układ wymaga sporej wiedzy hydraulika i czasu na prawidłowe wyregulowanie, a dzisiaj czas to pieniądz więc łatwiej rozbić układ na sprzęgło plus dwa obiegi.

    Ale oczywiście da się to zrobić bez sprzęgła i na jednym obiegu, zresztą sam mam tak właśnie zrobione 🙂

  10. 2 godziny temu, fza napisał(a):

     

    Instalacja z grzejnikami, są zawory i głowice ale nie blokują przepływu. Problem jest w pierwszej fazie uruchamiania palnika.

    Czyli głowice są rozkręcone na pełny przepływ? Bo objawy wskazują na 100% problem odbioru mocy, który pojawia się (jak piszesz) tylko po dłuższej pracy kotła, zaś start po dłuższym postoju jest OK?

    Jak dla mnie to wygląda, że kocioł po starcie nie zdąży zejść z mocą palnika wystarczająco nisko. A tak często jest gdy termostat jeszcze zgłasza żądanie grzania a głowice są już przymknięte.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.