Skocz do zawartości

Ultra

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Ultra

  1. UPS-a z pełnym sinusem raczej nie kupisz, ups-y służące do sprzetu komputerowego nie potrzebują pełnej sinusoidy. Kupi ale są drogie - rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego UPSa dużej mocy z demobilu ze zuzytymi alumulatorami za około 1/3 ceny nowego. Akumulatory i tak są do wymiany a wymiana na mocniejsze - samochodowe da spory wzrost pojemności. Nie wyjdzie tanio ale zapewni moc wystarczającą nie tylko dla pieca ale i kilku odbiorników w domu na parę godzin.
  2. Prawdę powiedziawszy to najważniejszego nie napisałeś - czy ten spadek jest przy temp. zewnętrznej minus 20 czy plus 10. Przez analogię elektryczną tak jak byś oceniał szybkość rozladowywanie się kondensatora w V/s nie podając różnicy potencjałów na jego okładzinach. Ten sam kondensator w tym samym obwodzie może tracić np kilka V/s przy 100V i ułamek V/s przy napięciu 5 V bo . Jeśli to co napisałeś dotyczy temperatur mocno ujemnych na zewnątrz to na czuja wydaje mi się że nie jest źle.
  3. Ultra

    Problem

    Przy tak małej instalacji pompka nie ma nic do rzeczy zawsze jej wystarczy - chyba że zaoszczędziwszy na rurach na to drugie piętro pojechałeś cienką rurą i tam to rozgałęziałeś -wtedy pompa może nie przepchnąć i jej siła ma znaczenie. Jeśli nie to jak napisał sorier - na logikę jeśli powrót ma taką samą temperaturę jak zasilanie to znacząca część wody przepływa przez część grzejników bez oporu (jeśli nie mówimy o powrocie na kotle w sytuacji przymkniętego zaworu 4-d).
  4. Ok możemy wchodzić w szczegóły ale nie na poziomie na którym prowadzimy tutaj dysputy. Rolą regulatora jest minimalizacja błędu regulacji i basta - oczywiście nie interesuje nas jedynie wartość chwilowa. PID radzi sobie z tym nieźle. Dla mnie najistotniejsze jest czym steruje naprawdę PID w kotle i przyznam że zwyczajnie nie wiem. Nie spotkałem się z logicznym opisem takiego sterownika. Gdyby ktoś mi zadał temat użycia PID do pieca to skupiłbym się na zagadnieniu doboru parametrów sterowania paliwem lub powietrzem. Na chłopski rozum przez analogie do sterowania zasilaniem silników spalinowych konieczne byłoby badanie składu spalin i parametr brany np. z sondy lambda brałbym jako wskazujący uchyb.Temperatura spalin wydawałaby się mniej wiarygodna bo zależy od wielu czynników . Co do sterowania mocą to pominąwszy powyższe wydaje mi się że w przypadku pieców z podajnikiem należałoby wydłużać cykle pracy - forsowanie krótkich cykli pracy i długich postojów poprzez podawanie dużej dawki paliwa i powietrza nie pozwala na efektywne przekazanie tej mocy przez wymiennik. Ma on określoną powierzchnię i możliwość przyjmowania tej mocy. Moim skromnym zdaniem należy je wydłużać także z uwagi na nieefektywne spalanie w chwili rozpoczęcia cyklu spalania z uwagi na wychłodzone palenisko po postoju. Czy do tego potrzeba by PID nie jestem pewny. Jakkolwiek przemyślenia są dosyć amatorskie bo z piecami mam do czynienia jako palacz domowy więc jeśli ktoś tym się zajmuje zawodowo to proszę o uwagi i doświadczenia.
  5. Będąc po trosze automatykiem wtrącę się by dodać 3 grosze. PID to algorytm sterowania stosowany po to by osiągnąć w najkrótszym możliwie czasie zadany parametr. Aby to zrobić konieczny jest właściwy dobór parametrów sterowania - inaczej sprowadza się na wlaściwy kurs tankowiec a inaczej rakietę. Druga sprawa to to do czego ten algorytm stosujemy - czy do osiągnięcia temperatury kotła czyli sterowania mocą czy też do optymalizacji procesu spalania. Obawiam się że to drugie bez podania na wejście sterownika informacji o temperaturze i składzie spalin nie jest możliwe bo maszyna nie oceni spieków na ruszcie dymu w kominie itp. Cały proces jest skomplikowany i dosyć niepowtarzalny bo każdy ma inny piec i inny komin oraz inny dom. Do tego dochodzi sprawa odmiennego paliwa. Jeśli taki sterownik ma dzialać poprawnie to musi adaptować parametry do tych zmiennych warunków i opierać się na wiarygodnym parametrze dotyczącym procesu spalania. Jeśli PID służy jedynie do sterowania mocą pieca to lipa.
  6. Ponadto cyrkulacja CWU w nieizolowanych rurach - jeśli instalacja jest rozległa to działa ja chodnica.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.