Skocz do zawartości

sklark

Forumowicz
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez sklark

  1. Sam szukam takiego schematu z tym że na dwie podłogówki. Jestem zupełnym laikiem, ale wydaje mi się że nieodpowiednie jest kolanko zaraz za wyjściem z pieca do zbiornika wyrównawczego. i jeszcze pytanko, po co zawór 3d i 4d -nie wystarczy jeden?
  2. Skąd się biorą takie kwiatki? Jeden porównuje instalacje do jawy, drugi do lodówki a trzeciemu zabieram chęci do życia. Rzeczywiście jak już jeden kolega wspomniał na tym forum chodzi tylko o nabijanie postów. Temat nie rozwiązany = Kosz
  3. Nie proszę o radę dot słuszności budowy instalacji grawitacyjnej, tylko o schemat. Czy jest prawidłowy?
  4. Jak Ci stanie to wezwiesz taksówkę albo tirówkę (jak wolisz) i pojedziesz dalej, a z piecem już tak łatwo nie przejdzie no chyba że masz zapasowy kaflowiec albo gazowy (taką właśnie korbkę z bagażnika). :) Proszę o opinie na temat tego rozwiązania. Umieściłem zawór na powrocie który jest zawsze zamknięty, otwierany będzie na czas uruchomienia w trybie grawitacyjnym. Grzejniki 1,2.3 na poziomie pieca (warunek Tichelmana zachowany) Powrót z grzejnika 3 przez piwnicę - nie wiadomo jak się zachowa przy grawitacji.
  5. To żeś mi załatwił niedzielę :)
  6. No to bajka. A w jaki sposób oblicza się przekrój rur? Jest jakiś wzór czy każdy robi "na oko"
  7. Trochę pogłówkowałem i dołożyłem do schematu dwa zawory żeby ominąć 4d Czy w takim układzie pójdzie grawitacja?
  8. Źle to porównałeś, bo te dwie rzeczy służą do czego innego. Ja to bardziej widzę w ten sposób: Czy w jawie lepiej mieć rozrusznik czy rozrusznik + kopniak Kiedy rozładuje się akumulator zawsze masz kopniak :) Co do powodzi to był pierwszy przykład z brzegu, ile w tą zimę było problemów z prądem przez śnieżyce? Instalację robię na kilkadziesiąt lat więc po co się na wstępie ograniczać. Czy z poniższego schematu dałoby radę zrobić grawitację? Czy przejdzie to przez zawór (4) ? Czy niezbędna w tym schemacie jest pompa (9) ?
  9. Spokojnie robotę zaczynam za tydzień-dwa, wpierw zakup części no i obmyślenie strategi (schemat), będę właśnie wszystko kupował pod Łodzią bo mają tam ładne ceny.
  10. Przy obecnych powodziach i domów pozostających bez prądu trzeba się jakoś zabezpieczyć na taką ewentualność. Wtenczas zakładamy ruszt, rąbiemy meble i mamy ciepło :) Lepiej mieć niż nie mieć, prawda?
  11. No to czekamy do wieczora cokolwiek to dla Ciebie znaczy jeśli piszesz jeszcze o 2.42 w nocy :)
  12. Ale ja nie wykluczam pompy, w pierwszym poście jest wzmianka o przyjętych założeniach No to już chce :) Czy to znaczy że 4d załatwi sprawę ciepłego pieca i chłodnych grzejników, tak? Bo w zasadzie to byłoby lepsze niż bieganie do każdego grzejnika i wyciszanie, po za tym zasilanie do grzejników byłoby gorące co np. latem byłoby mało przyjemne. Ale co, termostat pokojowy wtedy odpada? Widzę że jesteś obeznany w temacie, jak możesz naszkicuj jak byś to zrobił "dla siebie" - oczywiście postaram się odwdzięczyć :)
  13. Tak, tak właśnie mi się podoba, prosto i skutecznie. Grubość rur mi nie przeszkadza tak samo ich widok, co nie znaczy że nie będę się starał ich chować. O termostatach na grzejnikach nie myślałem bo będzie termostat pokojowy którym wysteruję temperaturę na piecu. Na schemacie wpiąłem grzejniki do rury pomiędzy piecem a naczyniem, gdzieś na forum ktoś pisał, że na tym odcinku najlepiej nic nie podłączać, czy to prawda?
  14. To akurat nie problem bo w piwnicy jest odpływ przeciw wodzie gruntowej zabezpieczony właśnie syfonem :) Z drugiej strony to jaki mróz musiałby wejść żeby zaszkodzić rurom? W tym roku nie zakręcałem wody w ogródku, a zima jaka była każdy wie i nawet zawory nie ucierpiały B) No właśnie nie wiem jaki zawór zastosować, który najbardziej pasowałby do tego układu. Na pewno chciałbym mieć pompę na powrocie.
  15. Czy to znaczy że przy grawitacji nie mogą iść rury poniżej kotła? Na upartego zrobiłem zasilanie grzejników 2 i 3 (jak to ujął kolega @adamasz) zjazdami na dół, jednak nadal pozostaje powrót przez piwnicę. Czy ktoś wie jak to podłączyć? Instalacja do podłączenia
  16. Cześć. Prośba do was o pomoc w rozrysowaniu instalacji C.O Założenia są takie: - Piec na eko "Per-Eko KSR 14" - CWU 100L - Rury STAL spawana - Pompa + Grawitacja - Układ oczywiście otwarty GRZEJNIK 1 -możliwość zasilania po ścianie lub z piętra (brak piwnicy) GRZEJNIK 2 -możliwość zasilania tylko z piwnicy GRZEJNIK 3 -możliwość zasilania tylko z piwnicy GRZEJNIK 4 -możliwość zasilania przez ścianę z kotłowni GRZEJNIK 5 -możliwość zasilania dowolny GRZEJNIK 6 -możliwość zasilania z pionu od pieca (pomieszczenie nad kotłownią) - Nie wiem czy uda się zrobić obieg wymuszony z rurami poniżej pieca (w piwnicy), ale na logikę powinno pójść (?) - Jak najrozsądniej rozprowadzić rury? - Jakich użyć przekrojów? - Do CWU konieczna będzie pompa? Zależy mi na prostocie i bezawaryjności. KOTŁOWNIA POD SCHODAMI
  17. To trzeba by stworzyć nowy wątek "jak rozróżnić fachowca od partacza" Ale nie o tym chciałem dyskutować. Spawanie ocynku jest jak najbardziej wskazane w odpowiednich osłonach i technologi. Ale co do ich stosowania w CO kolega guitar ma rację: Tak więc ocynk odpada... Wyprowadzenie z pieca musi być w stali grzejniki alu więc miedź odpada Pozostaje PP-stabi, PEX-AL-PEX, Stal Czarna Te dwie pierwsze w przypadku zagotowania mogą mieć problem bo są do 90'C Poprawcie mnie jeśli się mylę
  18. Witam Obmyślam strategię nad nową instalacją CO W planie jest kocioł 14kw z podajnikiem + CWU 100L albo 120L Zastanawiam się nad rurami, na pewno będą łączone kolanami hamburskimi i spawem tylko czy zrobić z ocynku czy z czarnej rury :/ Co radzicie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.