Panowie, mam prośbę o poradę dotyczącą ustawień podłogówki.
Mam taki zestaw: SUZ-SWM80VA2 + EHSD-VM6D. Do tego jest zbiornik CWU 170 l i bufor 60 l.
Dom (nowy z 2023 r., okolice Warszawy) ma 3 kondygnacje (parter, piętro i poddasze). W sumie około 180 m2 po podłodze (powierzchni użytkowej pewnie ze 160, bo są skosy na poddaszu). Wszędzie podłogówka. Parter (ok 65 m2) grzany jest jednym obiegiem, a piętro i poddasze drugim obiegiem. Pompa działa w trybie autoadaptacji dla obydwu obiegów; są dwa sterowniki bezprzewodowe, jeden na parterze, drugi na piętrze. Temperatura utrzymywana w domu to 21 stopni. Pompa ustawiona na 4 bieg (przepływ 23-24 litry). Pompki obiegowe (WILO PARA 25/6-43) działają w trybie stałej różnicy ciśnień. Pompka na parter chodzi na 2 biegu, a na piętro i poddasze na 1 biegu. Na parterze odkręconych jest 8 pętli (poza nimi jest jeszcze pętla na garaż połączony z kotłownią i grzejnik łazienkowy, ale obie są zakręcone), na rotametrach przepływ ustawiony na 1,5 l/min na każdej pętli. Na piętrze jest 6 pętli, w 5 z nich przepływy ustawione są na trochę więcej jak 1 l/min i w jednej na 1,5 l. Na poddaszu jest 5 pętli i tam przepływ ustawiony jest na jakieś 0,5 l, ale temperatura utrzymuje się tam w okolicy 20 stopni.
Generalnie starałem się poustawiać rotametry tak, żeby suma przepływów na wszystkich rotametrach była zbliżona do przepływu w pompie, czyli 23-24 litry.
I teraz moje pytanie: czy to jest odpowiednie ustawienie? Bo mam wrażenie, że zużywa to dość sporo prądu w stosunku do innych pomp tej samej mocy, a po drugie jednostka zewnętrzna cały czas chodzi na wysokich obrotach (załączone obrazki; obieg z lewej to parter, a z prawej to piętro + poddasze).