Skocz do zawartości

Jan01

Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom jednorodzinny z 2023, parter, piętro i poddasze ze skosami - w sumie około 180 m po podłodze. Ściany: Porotherm 25 cm + styropian 20 cm, ocieplenie poddasza dachu wełną mineralną o grubości 30 cm.
  • Instalacja
    Wszystko grzane podłogówką. Wszędzie na podłodze panele winylowe. Rekuperacja z wymiennikiem entalpicznym.
  • Kocioł
    SUZ-SWM80VA2 + EHSD-VM6D, CWU 170 l, bufor 60 l

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia Jan01

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Delta utrzymuje się na poziomie 5-6 stopni, więc chyba nie jest źle. Ale i tak częstotliwość pracy wysoka. Na II biegu mam 14 l/min. Zmniejszyłem biegi pompek obiegowych o 1 (parter chodzi na 2 biegu, a parter+poddasze na 1). Poczekam ze 2 dni i zobaczę co będzie. Dobre rady w miedzyczasie mile widziane:)
  2. Dla Polski i w zakresie temp. (-10 ; -6) nadal jestem o około 8 kWh gorszy niż średnia. Przestawiłem obie pompki obiegowe o bieg wyżej, a bieg na pompie z 4 zmieniłem na 2. Nie wiem, czy nie przesadziłem...? Zobaczę co z tego będzie.
  3. Ilość czynnika jest ponoć prawidłowa. Właśnie o sugestie dotyczące tych parametrów pracy chciałem poprosić, bo obecne są nastawione przez instalatora.
  4. Panowie, mam prośbę o poradę dotyczącą ustawień podłogówki. Mam taki zestaw: SUZ-SWM80VA2 + EHSD-VM6D. Do tego jest zbiornik CWU 170 l i bufor 60 l. Dom (nowy z 2023 r., okolice Warszawy) ma 3 kondygnacje (parter, piętro i poddasze). W sumie około 180 m2 po podłodze (powierzchni użytkowej pewnie ze 160, bo są skosy na poddaszu). Wszędzie podłogówka. Parter (ok 65 m2) grzany jest jednym obiegiem, a piętro i poddasze drugim obiegiem. Pompa działa w trybie autoadaptacji dla obydwu obiegów; są dwa sterowniki bezprzewodowe, jeden na parterze, drugi na piętrze. Temperatura utrzymywana w domu to 21 stopni. Pompa ustawiona na 4 bieg (przepływ 23-24 litry). Pompki obiegowe (WILO PARA 25/6-43) działają w trybie stałej różnicy ciśnień. Pompka na parter chodzi na 2 biegu, a na piętro i poddasze na 1 biegu. Na parterze odkręconych jest 8 pętli (poza nimi jest jeszcze pętla na garaż połączony z kotłownią i grzejnik łazienkowy, ale obie są zakręcone), na rotametrach przepływ ustawiony na 1,5 l/min na każdej pętli. Na piętrze jest 6 pętli, w 5 z nich przepływy ustawione są na trochę więcej jak 1 l/min i w jednej na 1,5 l. Na poddaszu jest 5 pętli i tam przepływ ustawiony jest na jakieś 0,5 l, ale temperatura utrzymuje się tam w okolicy 20 stopni. Generalnie starałem się poustawiać rotametry tak, żeby suma przepływów na wszystkich rotametrach była zbliżona do przepływu w pompie, czyli 23-24 litry. I teraz moje pytanie: czy to jest odpowiednie ustawienie? Bo mam wrażenie, że zużywa to dość sporo prądu w stosunku do innych pomp tej samej mocy, a po drugie jednostka zewnętrzna cały czas chodzi na wysokich obrotach (załączone obrazki; obieg z lewej to parter, a z prawej to piętro + poddasze).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.