Skocz do zawartości

Tomaszos

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom dwukondygnacyjny, 126 m2 ogrzewanej powierzchni, technologia budowy - mur 3 warstwowy.
  • Instalacja
    5 grzejników na piętrze, 6 grzejników na parterze, podłogówka 2 łazienki i kuchnia.
  • Kocioł
    Gazowy kondensacyjny.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Kobyłka.

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Tomaszos

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Nie, w instrukcji podają 230v AC, 4 przewody - uziemienie, neutralny, otwarty, zamknięty. Piec nie wykryje braku uziemienia, kwestia czy jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, w sumie siłowniki w większości nie są uziemione. Co więcej znalazłem siłownik De Dietrich, ten też ma 3 przewody.
  2. Wygląda profesjonalnie i na bank oszczędza kupę roboty. Niemniej wolę sam zbudować instalację, dzięki temu serwisowanie jej, czy przeróbka, nie będzie problemem. L Finalnie odsyłam prawie wszystkie graty. Kupię sprzęgło z kierownicą przepływu, zawory 3d afriso 3/4, 3,5 ksv na grzejniki, z zaworem na podłogówkę mam jeszcze problem bo muszę jakoś obliczyć moc tych trzech obwodów (może macie jakieś wskazówki). Kolejną zagadką jest dla mnie podłączanie siłowników do kotła, na schemacie są 4 przewody, jedyne jakie znalazłem z 4 przewodami robi invena, cała reszta nie ma uziemienia. Mogę podłączyć taki nie uziemiony siłownik czy może da się wymienić wiązkę i dodać uziemienie? Te inveny nie są kompatybilne z innymi zaworami.
  3. Ok, poczytałem o Kvs. Trochę to komplikuje sprawę ale wszystko jest dla ludzi. Na obwodach grzejnikowych z kalkulatora wyszło mi Kvs 3,5. Prawidłowy zawór będzie miał nieco mniejszy, równy czy większy parametr Kvs?
  4. W sumie to bym je zwrócił tylko, że zależy mi na 2 osobnych źródłach. Od góry podłączę parter- 6 grzejników, piętro- 5 grzejników, podłogówka- 3 małe obwody. Opory na parterze są zdecydowanie największe Z tego sprzęgła mam wyjścia 1" czy zawory mieszające też dać 1"? Czy może 3/4"? Instalacja grzejnikowa jest na 3/4", podłogowa na 1". Wszystkie filtry, zawory zwrotne i 3-drogowe kupiłem w rozmiarze 1" ale mogę je wymienić.
  5. Wczoraj dostałem to sprzęgło, nic skomplikowanego, ot rura o przekroju prostokąta z wspawanymi mufami.
  6. Dzięki, 1, 3 i 5 załatwione. Ad2 czy separator zanieczyszczeń wpiąć przed czy za naczyniem patrząc od strony kotła? Ad4 sprzęgło będzie takie: Moja koncepcja wynikała z obawy, że mieszacz będzie podciągał chłodną wodę ze sprzęgła zamiast z obiegu. Tak teraz próbuję to sobie wyobrazić i w sumie nie wiem czy jest takie ryzyko. 6. Jak prawidłowo podłączyć obiegi do sprzęgła? Od strony kotła wydaje się to proste 1 z 3 lub 2 z 4. A od strony grzejników 1 z 2, 3 z 4, 5 z 6 czy 1 z 4 itd.? 7. Czy dobrze kombinuję, że obieg o najwyższej porządnej temperaturze powinien być zasilany z najwyższego punktu?
  7. Cześć, Zabieram się za modernizację instalacji CO. Historia po krótce wygląda tak, że zleciłem wymianę pieca gazowego (15 letni Junkers 24kw) na Evodens AMC 15. Piec został wymieniony i wpięty w starą instalację. Efekt - niedogrzane grzejniki w szczególności na parterze, podłogówka grzeje nieco bardziej niż przy poprzednim piecu. Po kilku dniach połapałem się, że grzejniki/podłogówka są zasilane na odwrót. Zawołałem fachowców żeby poprawili, nasłuchałem się jak to ta moja instalacja jest spaprana, finał finałów zobowiązali się do przepięcia pieca. Przyjechali pokombinowali i zrobili jeszcze gorzej, bo zamienili jedynie rury idące na piętro. Teraz na górze jest gorąco a na dole 2 grzejniki w ogóle nie grzeją a podłogówka czasem "mruczy" co jest trochę irytujące, szczególnie wieczorem jak jest cicho. Nie jestem obeznany z tematem i chciał bym skonsultować z wami moje plany. Przede wszystkim, wzoruję się na projektach instalacji De Dietrich z instrukcji instalatora dołączonej do pieca. Będą 3 obiegi z mieszaczami na sprzęgle hydraulicznym oraz zasobnik na obiegu bezpośrednim (na schemacie jest za sprzęgłem ale nie to jest istotą moich wątpliwości). 1. Nie wiem co kryje się pod nr 8, wg instrukcji to termostat zabezpieczający, szukałem odpowiedzi w necie ale potrzebuję pomocy w ustaleniu co mam kupić. 2. Gdzie na instalacji CO dać zbiornik wyrównawczy? 3. Czy między poszczególnymi elementami: sprzęgło - filtr siatkowy - zawór mieszający - pompa - zawór odcinający powinny być zachowane jakieś konkretne odległości, czy może to być razem jak w gotowych zespołach afriso? 4. Czy na zasilaniu ze sprzęgła dać zawór zwrotny czy wystarczy tylko na powrocie? 5. Gdzie dać czujniki temperatury? Bliżej pompy czy grzejników/ podłogówki? Dzięki za wszelkie rady.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.