
Matejko1
-
Postów
559 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
2
Odpowiedzi społeczności
-
Matejko1 odpowiedź w Podłączenie siodłowe dolne - grawitacja został oznaczony jako odpowiedź
@Karol1622 Czy chodzi o coś takiego:
tu jest film opisujący instalację grawitacyjną pracującą w taki sposób.
Nie jestem ekspertem, ale podejrzewam, że w tego typu systemach raczej trzeba dobrze przemyśleć jak dobrze zrobić odpowietrzenie.
Zgodnie z poniższym filmem (być może dotyczy on instalacji z pompką) przy grzejnikach odpowietrznik powinien być przede wszystkim od strony wyjścia zimnej wody z grzejnika a nie od strony wejścia ciepłej wody do grzejnika, ewentualnie może być z obu stron. Może bezpieczniej zrobić te odpowietrzniki z obu stron.
Tu jest przykład źle załączonego odpowietrznika (odpowietrznik jest od strony wejścia ciepłej wody a powietrze zbiera się od strony wyjścia zimnej):
tu jest prawidłowo zamieszony odpowietrznik (od strony wyjścia zimnej wody):
tu jest link do filmu:
Mam nadzieję, iż powyższe informacje komuś pomogą.
-
Matejko1 odpowiedź w Pytanie o sytuacje kryzysową z awarią pompki co. został oznaczony jako odpowiedź
@k3nshi0nline Zawór różnicowy/klapowy na grawitacyjnym obejściu pompki mają np. @carinus i @zaciapa więc możesz do nich zwrócić się z prośbą o pomoc. Schematy systemów z obejściem pompki na zaworze różnicowym/klapowym (oraz takie w ogóle bez pompki) są omawiane m.in. w tych wątkach:
oraz
-
Matejko1 odpowiedź w Instalacja CWU nie pracuje w obiegu grawitacyjnym został oznaczony jako odpowiedź
Kilka luźnych myśli:
Czy przy tej poziomej rurze będącej ostatnią prostą zasilającą ciepłą wodą boiler CWU jest zachowany spadek (na każdy metrze raczej powinien być jakiś spadek a nie równy poziom) i w którą stronę? Gdzie jest najwyższy punkt? Czy w tym najwyższym punkcie jest odpowietrznik?
Jaki masz przekrój boilera CWU?
Gdzie są u Ciebie odpowietrzniki? - Zgodnie z poniższym filmem przy grzejnikach odpowietrznik powinien być przede wszystkim na wyjściu zimnej wody z grzejnika a nie na wejściu ciepłej wody do grzejnika, ewentualnie może być z obu stron. Może to przynajmniej częściowo ma też zastosowanie do boilerów CWU - może w przypadku twojego boilera powinien być dodatkowy odpowietrznik po drugiej stronie boilera?
Tu jest przykład źle załączonego odpowietrznika (odpowietrznik jest od strony wejścia ciepłej wody a powietrze zbiera się od strony wyjścia zimnej):
tu jest prawidłowo zamieszony odpowietrznik (od strony wyjścia zimnej wody):
tu jest link do filmu:
Może u Ciebie to powietrze zbiera się wewnątrz boilera i tam blokuje przepływ.
Nie wiem czy odpowietrznik może być w poziomie a nie w pionie i czy taki w poziomie usunie całe powietrze
Po co jest dodatkowy zawór zwrotny przy powrocie zimnej wody z boilera CWU? Czy powrót zimnej wody nie może być podłączony po prostu przed zaworem różnicowym który jest przy wodzie wracającej z grzejników Czy zawór zwrotny przy powrocie boilera jest założony w dobrą stronę? Nie wiem czy przypadkiem zawór klapowy nie stawia większych oporów niż zawór różnicowy (kulowy) i nie lepiej dać różnicowy (kulowy) nawet w poziomie. Jeśli już ma być zawór to sprawdź jakie stawiają najmniejszy opór - być może najmniejsze opory będzie stawiać różnicowy (kulowy) w pionie dany na zasilaniu ciepłą wodą boilera CWU (chyba że są kulowe działające w pionie które można by założyć do zimnej wody). Może pakuły przyblokowały zawór i dlatego nie działa.