Skocz do zawartości

wkl

Stały forumowicz
  • Postów

    189
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez wkl

  1. 20 godzin temu, luq napisał(a):

    wkl czy grawitacja przy wygaszonym juz piecu nie bedzie wychladzac bufora ? Ew, moze zawor klapkowy zamiast sprezyny ?

    kult5 masz racje, byc moze to jest główna przyczyna, przy dluzszym paleniu i zwiekszaniu gazowania (tak, woda jest świeża) instalacja na krótkim obiegu moze sie zapowietrzac. Czy az tak bardzo, ze "w pionowej rurze zbierze się powietrze  i może woda stanąć" - pewnie jeszcze nie ten przypadek. Mam wszedzie podoklejanie termometry elektroniczne, wiec temperatury widzialem na biezaco. Temp do zaworu mieszajacego była równa temperaturze za zaworem zwrotnym przed buforem, wnioskuje, ze woda krazyla. Jednak nie odpowietrzała sie na krótkim obiegu i wracała do pieca! Odpowietrznik moge mało inwazyjnie dodac w miejscu gdzie jest termometr na zdj, wrzucę go na przedłużce. Cale dojscie do termometru jest spawane z nierdzewki (~3mb) oczywiscie z zachowaniem spadku, wiec duzo zachodu aby umieścić odpowietrznik bliżej pieca (którego finalnie byc moze i tak nie uniknę).

    Dziekuje za uwagi, plan działania to: 
    1. wymiana pompy (mam na zapasie)wiec to mnie nic nie kosztuje.
    2. dodanie odpowietrznika na linii zasilania (przed odejsciem na zawór mieszajacy)
    3. ew. wyrzucenie / wymiana na klapkowy zaworu zwrotnego.

    Najwcześniej pewnie zacznę w sobotę, obecnie krucho mam z czasem, dam info jak się sytuacja rozwinie.

    Jak w twojej instalacji może krążyć woda między piecem a buforem ? nie może ponieważ zawór mieszający jak przestaniesz palić i wyłączysz pompę to się zamknie to raz, a dwa to w którą stronę to miałoby krążyć i dlaczego?  Gdybyś miał baypas pompy z zaworem zwrotnym wtedy grawitacyjnie by ci krążyło ale nie ciągle, tylko napływała by zimna woda z dołu bufora w miarę jego wychładzania piec wtedy działa jak dodatkowy bufor.

    • Przydało się 1
  2. Żeby mieć taki efekt to musisz mieć przerobiony kocioł i palić drobnym opałem.

    34 minuty temu, PredatorC napisał(a):

    Sonda lambda robi robotę.💪
    Te drobne obiekty to opał który zasysa do wymiennika i czopucha przy dokładaniu przez ten kanał nad komorą zasypową. 

    418725808_341249272089346_5156782687052428533_n(1).thumb.jpg.4c32a24d106d4e0e695371ffc63dbe6a.jpg418256042_1308778446363268_3153413616031511944_n(1).thumb.jpg.04d495659138cade8cb247e60a25a592.jpg

    Drewno próbowałeś w nim palić po tych przeróbkach? też tak czysto spala?

  3. 1 minutę temu, szpenio napisał(a):

    Nie na temat, ale skoro już jesteście przy buforach, to  czy oprócz obliczeń zapotrzebowania domu na ciepło, można orientacyjnie przyjąć, że skoro u mnie bez bufora w starej instalacji razem z kotłem jest ok. 220l. wody i po zakończeniu palenia  na grawitacji po 2.godzinach robi się 40 stopni na kotle, to jeśli nagrzeję planowany bufor 2200l. do temperatury 90 góra/60 dół, to powinno to wystarczyć na 10 razy dłużej? Czyli 20 godzin? Oczywiście przy takich samych temperaturach za oknem.

    Jeżeli w tej chwili masz jakieś żródło ciepła którym grzejesz dom i wiesz ile spalasz tego co tam spalasz to  oblicz ile z tego jest energi ijuż masz odpowiedź najdokładniejszą jaka może być.

  4. Czyli jak większy kocioł to nie jest ekonomicznie? Spalanie drewna jest bardziej ekonomiczne jak się pali raczej z pełną mocą , większy piec wieksza wygoda a ekonomiczność niewiele mniejsza, oczywiście jak ktoś  ma czas siedzieć cały czas przy piecu małej mocy to tak będzie ekonomiczniej , tylko że większość z nas ma też inne zajęcia niż podkladanie do pieca co 2 godziny.

  5. 26 minut temu, Gruner napisał(a):

    żywotność ta sama a czasem nawet gorsza straty na pewno większe bo 10 proc od 18 to nie to samno co 10 od 20 .

    Spalenie w 18 tce 30 kg węgla eneruje 150 kwh energii - pytanie jest proste - czy dom tyle potrzebuje ?

    Jeżeli tak to palimy non stop jeżeli nie to nadwyzka odkłada się w buforze - czyli może być tak że przez dwa dni wrzucamy do kotła po 30 kg węgla aby na trzeci zauważyć że bufor więcej nie przyjmie - wtedy przestajemy palić w ko0tle 

    Po co palić non stop z buforem?

     

  6. 8 godzin temu, luki174 napisał(a):

    Z chęcią bym tam zrobił, jednak zupełnie nie mam miejsca, na 2 bufor (1 zbiornik 1000l już "ledwo" się mieści). 

    A jeśli chodzi o żywotność samego kotła o większej mocy, to nie ma znaczenia w tym przypadku, tak? 

    Tak na chłopski rozum większy kocioł krócej się w nim pal,i żywotność większa?

  7. 11 godzin temu, Cilka napisał(a):

    Myśleliśmy, że musi być kocioł załadowany cały. Tak jest w instrukcji...

    Ale spróbujemy 3/4 wsadu. 

     

    Przekażę mężowi. Ale z tego co wiem to on nie potrafi w te menu serwisowe wejść. Jest jakiś kod na to czy jak?

     

    I jeszcze mam jedno pytanie. W przypadku chwilowego braku prądu (przełączam z taurona na off grid) pompka z bufora na grzejniki się resetuje /kalibruje i puszcza chwilowo na grzejniki maksymalą temp. jaką ma bufor. Czy można jakoś ustawić by w takiej sytuacji ustawiała np. 45 stopni? Czy ona już tak ma i zawsze będzie temp. maksymalną puszczała?

    Rozumiem że chodzi o kalibrację siłownika od zaworu 3d, po włączeniu kalibruje się otwierając się na 100 procent a póżniej wraca do temperatury zadanej? Nie wiem jak jest to w waszym sterowniku ( mam inny ale też techa) i jest opcja która nazywa się- Otwieranie w klibracji co  i są dwie opcje wyłączony i załączony. Przy załączonym jest tak jaknapisałem wyżej a przy wyłączonym kalibruje się zamykając zawór do 0 procent i ponownie otwiera się do zadanej temperatury.

  8. Nie wiem co masz na myśli przed kocioł i za kocioł, ja mówię o pompie przed zaworem i za zaworem, ale to w zasadzie chyba to samo?  Tu masz trochę informacji na ten temat od 4 minuty zawory 3 d

     

  9. 12 godzin temu, PioBin napisał(a):

    Nie koniecznie. Te z wkladkami moze byc roznie, zalezy od wydajnosci pompy i zaworu. Te z silownikami bez znaczenia.

    Z siłownikami 3d  to tym bardziej  działają inaczej w zależności gdzie jest pompa , jeśli pompa za zaworem działa jako mieszacz , jeśli pompa przed zaworem to nie miesza tylko rozdziela wodę , poczytaj trochę nie wprowadzaj w błąd że to jest bez znaczenia. 

    cbd72fa3423f5078dee7152efa5071c4.jpg

    • Nie zgadzam się 1
  10. 22 godziny temu, PioBin napisał(a):

    A co bedzie gdy ja tam zostawi? Sprawdzales jak zachowa sie taka instalacja?

    Myślę że zawór  nie będzie pracować prawidłowo, nie sprawdzałem bo skoro producent zaworu zaleca montaż pompy żeby zasysała wodę przez zawór to chyba się nie myli.

  11. 10 godzin temu, luq napisał(a):

    Czesc,

    Prośba o pomoc w planowaniu schematu podłączenia. Właśnie kończę układać płytki w kotłowni i końcem grudnia będę ruszać z CO. wstępnie zaplanowałem to jak niżej na schemacie. 

    Bufor 1400L (większy się nie zmieścił) z wężownicą CWU, planuje ekowood37kW. Piec w krótkim obiegu otwartym, ciepło oddawane przez wymiennik płytowy. Bufor-podłogówkę obieg zamknięty.

    Pytanie może głupie ale nie znalazlem odp, czy planować naczynie przeponowe dla wezownicy CWU?

    Grupe bezp spinać na gorze bufora i od niej jechać na naczynie przeponowe, czy jednak naczynie wpiąć na powrocie ?

    077C3701-EC94-4D44-8C61-1E83283F3756.jpeg

    Źle umiejscowiona pompa w obiegu kotłowym , powinno być na powrocie pomiędzy kotłem a zaworem temperaturowym. Zawory zwrotne w obiegu podłogówki na powrocie przed buforem za trójnikiem do zaworów 3d.

    • Zgadzam się 1
  12. Już to przerobiłem na swoich błędach więc nie masz racji. Mam 7.5 procent objętości całego układu, około 2000L i naczynie 150L ciśnienie wzrasta od 1,1 przy 30 stopniach do 2,5 przy90 stopniach. Musisz zrozumieć że naczynie zamknięte ma poduszkę powietrzną gdzie jest powietrze pod pewnym ciśnieniem wstępnym więc nie możesz go napełnić do pełna to powietrze na to nie pozwoli , przyjmuje się że jedna 3 więc jak masz 800L to 4 procent to jest 32 l razy 3  to 100L będzie optymalnie.

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.