Skocz do zawartości

goldboyy

Forumowicz
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez goldboyy

  1. od razu uprzedzam że nie jestem fachowcem, choć sam zrobiłem u siebie mały układ i działa. wg mnie brakuje rurki przelewowej do naczynia wzbiorczego. rurka przelewowa w razie awari(gotowania wody) powinna odprowadzać gotującą sie wodę do naczynia wzbiorczego rurka przelewowa na gorącej wodzie (tej wychodzącej z kotła) naczynie wzbiorcze na chłodnej wodzie ( tej co powraca do kotła) oczywiście być może takie połączenie kotła też jest prawidłowe, więc nie chce mącić przed pompą dałbym filtr siatkowy lub taki zawór z filtrem siatkowym (2 w jednym) z tego co się orientuje to filtrów przed grzejnikami nie ma potrzeby dawać jestem ciekaw jak się ustosunkuje jakiś fachowiec do tego
  2. witam, układ już działa tak jak jest połaczony na zdjeciu, na razie jestem po pierwszej dobie testów. po godzinie palenia (umiarkowanego) woda na wyjściu osiagnęła z 12 stopni, 55 stopni przy jednym otwartym grzejniku dwupłytowym 120x60 cm, następnie właczyłem 2 grzejnik tez 2 płytowy 60x60 i podpiętą pod jego powrót (tymczasowo-bo docelowo zawór RTL) podłogówkę około7-8m kw- ale na 23 cm warstwie betonu. po 3h normalnego palenia temperatura podłogi podniosła sie do 21 stopni, ale temperatura wody w układzie spadła do jakiś 40- 45 stopni wszystko samo pięknie sie odpowietrzyło- grzejniki odpowietrzyłem bez najmniejszych problemów. jedyna niedogodnoscią są skropliny (w bardzo małej ilości),ale sposób podłączenia nakładki z kominkiem powoduje, że nie wpływają one do srodka paleniska tylko pojawiają "wykwitły" na połaczeniu kominka z nakładką- ale wiem jak już to przerobić żeby było ok. skropliny pojawiły się gdy zacząłem palić bardzo mokrym drewnem- starą spruchniałą karpą lezącą przed domem. ale że większość drewna trzymam pod chmurką, mam zamiar usunać ta niedogodność i palić w miarę mozliwości też suchym drewnem( bardziej wydajne palenie) przed napaleniem w domu było 14 stopni po 3 godzinach w pokoju gdzie stoi kominek było 23, w pozostałych pomieszczeniach zrobiło się "inne powietrze" i wyrażnie cieplej, podłoga w kuchni z lodowatej stała się neutralna,a nawet jakby lekko ciepła. wkrótce mam zamiar poprawić jeszcze izolacje rur bo są zaizolowane tylko prowizorycznie z przerwami.
  3. witam. zastanawiam się jaką wodą napełnić instalację-około 45-60l instalacjia: grzejniki stalowe purmo, trochę rur miedzianych, i trochę stali nieocynkowanej, a także ogrzewanie pogłogowe-alu pex. Instalacja będzie od kominka,więc i temperatury wody mogą być rózne, wiadomo róznie sie pali w kominku. zastanawiam się czy: 1- nalać wode destylowaną kupioną w markecie w pojemnikach 5 litrowych 2- nalać zwykłą wodę z kranu- taką jaka mam w domu- w czajniku w którym gotuje wodę jest trochę kamienia,ale robi się go mniej niż np kilka lat temu (jakośc wody chyba sie poprawiła) 3- przywieżć wodę z miejsca w którym pracuje- po kilku latach gotowania w czajniku-praktycznie wcale nie ma kamienia, woda w smaku jest swietna-dużo lepsza niż wody butelkowane 4- nalać dowolnej wody i dodac jakiś "uszlachetniacz" -jaki ewentualnie polecacie? czy jeśli w wodzie podczas gotowania robi się kamień to znaczy, że jest to woda "twarda"? czytałem, że instalacje stalowe "lubią" wode raczej twardą, czy w takich instalacjach woda destylowana bedzie gorsza od np. zwykłej kranówki?
  4. a jakieś konkretne argumenty dyskwalifikujące pozostałe zawory?
  5. herz'a można już kupić za około 90 zł, danfos to koło 125. z tego co wyczytałem danfos ma niżsy zakres regulacji chyba do 50 stopni ,ale to raczej mało istotne bo w podłoga ma byc ciepła a nie gorąca. tylko ciekawe jak z trwałością -cz któreś zawory mają tendencje do np. zacinania sie itp.?
  6. witam mam dylemat jaki zawór zastosować na powrocie podłogówki: HERZ czy DANFOS. Podobno Danfos ma głowicę gazową i szybko reaguje na temperatury, czy ktoś zna z praktyki te zawory? a co sądzicie o zaworach HERZ?
  7. witam, mam zamiar sam podłączyć kominek z płaszczem wodnym (wymiennikiem odzyskujacym ciepło ze spalin) w układzie otwartym. Chciałbym zapytać czy takie połaczenie jest prawidłowe?. Rysunek w miarę dokładnie odzwierciedla połączenie i sposób, oraz wysokości na jakich będą szły rury. Mam wątpliwosć, czy pompa nie będzie zasysała powietrza poprzez rurę przelewową, która idzie do naczynia?. czy rura ta-(jej koniec idący do naczynia) ma być zanurzona w wodzie w naczyniu, czy nad wodą? czy gdy będzie zanurzona w wodzie nie bedzie zasysać wody z naczynia? Oczywiscie przed pompą zaworki i filtr, średnice rur bezpieczeństwa i wzbiorczej powyżej 25mm. średnice rur do pompy Cu fi 22mm średnica rur w piwnicy-po zredukowaniu 20mm-rura alupex czy można połączyć to wszystko w ten sposób jak na rysunku
  8. a czy jest mozliwość podłączenia tego za pomocą jakiegoś np zaworu trójdrożnego lub 4 drożnego? bo ten zestaw co mi polecasz jest bardzo kosztowny;( pompę już mam... od kominka do rozdzielacza będzie w lini prostej około 4m , "po scianachmax 7" mam możliwość wyboru, bo instalacja będzie szła do rozdzielacza pod czescią podpiwniczoną domu. a może dac rozdzielacz tylko na grzejniki a podłogówkę jakoś trójnikowo z jakiimś wykorzystaniem zaworu np 3 drożnego?
  9. http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/51,61608,4219120.html?i=8 czy tego typu rozwiązanie miało by szanse działać? czylli w przypadku zastosowania tego układu mozna zastosować jeden rozdzielacz 6 obwodowy( 2xpodłoga 2xgrzejniki, 2 x ewentualne grzejniki)?
  10. witam mam nie lada dylemat i wyzwanie (jak dla mnie) mianowicie mam zamiar zrobić ogrzewanie domu parterowego dobrze ocieplonego za pomocą kominka z "nakładką" wodną odbierajacą ciepło ze spalin. "system" składał by się z: 2 grzejników stalowych 2płytowych (60x120 i 60x60) oraz 2 sekcji podłogówki (około 7 i 6 mkw) opcjonalnie chciałbym dodać jeszcze 2 grzejniki -zalezne to będzie od wydajności układu,jesli będzie miał tendencję do przegrzewania się to wtedy dam dodatkowe odbiorniki w postaci tych 2 grzejników. mam już trochę rzeczy: pompę ze sterownikiem, naczynie z nierdzewki z dopustem wody, płaszcz wodny, grzejniki. wiem, że muszę kupić jeszcze rozdzielacz tylko nie wiem czy kupić 4 czy 6 obwodowy?, bo zastanawiam się czy te 2 sekcje podłogówki można jakoś podpiąc pod te 2 wyjścia w rozdzielaczu, bo 2 będą na grzejniki i (2 rezerwowe na ewentualne grzejniki). oczywiście wiem, że maksymalna temperatura wody w podlogówce to ok 50stopni i trzeba jakoś ją obnizyć i zastanawiam sie jak to zrobić,czy dławiąc ją na powrocie czy może zastosować na te 2 sekcje jakieś 2 zawory 3 drożne mieszające? a może kupic 2 rozdzielacze? (4 i 2 obwodowy) tylko zależy mi żeby instalacja była na 1 pompie i maksymalnie prosta? jak taka kombinacja wygląda w oczach Fachowców, w sensie jak to najprościej, najtaniej, podłączyć ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.