Skocz do zawartości

otek1984

Nowy Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez otek1984

  1. Cześć, chce zmodyfikować sobie rozdzielacz od podłogówki: wywalić zawór z kapilarą i wstawić zawór 3D z siłownikiem. Większość takich grup pompowo mieszających ma podejście dla zasilania i powrotu od dołu. U mnie zasilanie jest na wysokości górnej belki, a powrót na na dole. Obawiam się, że nawet jak przytnę te rury (zasilanie i powrót) to ciężko to będzie wyprowadzić na dole i podpiąć. Czy jeżeli w miejscu gdzie teraz jest zawór (RTL) włożę zawór 3D, za nim pompka obiegowa, a dojście zimniejszej wody z powrotu pójdzie na dole na trójniku - tak że ta zimniejsza woda będzie się musiała "wspiąć' do góry jakieś 25cm do zaworu 3D... są jakieś przeciwwskazania, żeby to tak spiąć ze sobą?
  2. Na grzejniki puszczałem średnio 35-38C przez zawór 4D (jak jeszcze był kocioł) z tym że na kotle temp. oscylowala w granicach 48-56C. Przy takich nastawa podłogówka miała jakieś 29C mierzone na tej górnej listwie za RTLem. Teraz w zimę będę chciał puścić to samo. Na wyjściu z PC pewnie ustawie 38C. Pytanie czy ten rozdzielacz od podłogówki w takim stanie jakim jest teraz ogarnie i nagrzeje mi podłogę przy np. -15C?
  3. Jeśli chodzi o rozdzielacz to tak mialem to 10 lat i działało z kotłem na ekogroszek. Pompa ciepła ma opcje sterowania 2 obiegami i jeśli dobrze myślę to może lepiej dać zawór 3d na pompie która zasila podłogówkę i a rozdzielacz dać prosty bez żadnego mieszacza tylko zasilanie i powrót, co myślicie?
  4. wczoraj zrobiłem tak: - woda na zasilaniu z PC 35 - zakręciłem bajpas - RTL ustawiłem w pozycji 2 - pompka przy rozdzielaczu załączona Podłoga się nagrzała tylko zauważyłem że strasznie szybko temp. zasilania i powrotu na PC uzyskuje taką samą temperaturę (kiedy sprężarka nie pracuje) - nie wiem czy to dobrze czy źle ale to pytanie już chyba w innym wątku. Dzisiaj ma przyjechać instalator - czuje że powie, że skoro się nagrzała to wszystko jest OK... @sambor mógłbyś wrzucić przykładowe zdjęcie jak taki układ z zaw 3D dla podłogówki powinien wyglądać. To ograniczyło by się do przerobienia rozdzielacza podłogówki i wywalenia pompy obiegowej (tej z pierwszego zdjęcia) Czy jeszcze jakieś dodatkowe modyfikacje byłyby potrzebne?
  5. Witam, w zeszłym tygodniu założono mi Pompe Ciepła i panowie poszli na łatwiznę jeśli chodzi o zasilanie podłogówki. Całą kotłownie zrobili ładnie, a szafkę gdzie jest rozdzielacz od podłogówki olali - w rezultacie ostatnie 5 dni miałem zimną podłogę. System działa na zasadzie Bufora, na wyjściu którego zamontowano: 2 pompy obiegowe: - ta z lewej zasila obieg podłogówki - ta z prawej zasila grzejniki Następnie ciepła woda wpada do rozdzielacza, który został po kotle na paliwa stałe i z tego co pamiętam, to takie rozwiązanie tworzyło mały układ zamknięty, gdzie woda krążyła w rurach od podłogówki a jak się studziła to RTL dopuszczał ciepłą wodę z kotła... chociaż nie jestem pewien czy w pełni rozumiem zasadę działania, w każdym razie u mnie ten rozdzielacz wygląda tak: Instalator wpierw kazał wyłączyć pompę na rozdzielaczu - ale podejrzewam, że woda wybierała najmniejszą linie oporu i zamiast trafiać na pętle to przepuszczała i ciepła woda zamiast trafiać na pętle to wracała. W weekend przepływ pompy z pompki za buforem ustawiłem na auto, otwarłem do połowy bajpas i załączyłem tą pompkę przy rozdzielaczu i temperatura w pomieszczeniach zaczęła powoli rosnąć. Instalator polecił zakręcić bajpas (który ponoć reguluje przepływ) i zaproponował wywalenie tej pompki przy rozdzielaczu i zaślepienie tych miejsc. Nie do końca jestem przekonany czy to jest dobry pomysł, bo jest tam ten RTL, który jak miejsce pompy obiegowej będzie zaślepione to odetnie mi układ kompletnie jak woda będzie za ciepła. RTL pewnie wtedy musiałby być otwarty na max, ale znowu musiałbym ograniczyć temp. zasilania i na grzejniki szło by max 30C co w zimie nie wystarczy. Bardzo was proszę o poradę, co mogę na tą chwilę zrobić, żeby układ działał efektywnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.