Skocz do zawartości

gruchaa

Stały forumowicz
  • Postów

    105
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez gruchaa

  1. Godzinę temu, Matejko1 napisał(a):

    @gruchaa a czy Atmos działa Ci na naturalnym ciągu (bez wentylatora i bez dmuchawy)? Czy da się nim palić na naturalnym ciągu?

    W moim jest tylko wentylator wyciągowy. Nie wiem czy da się palić naturalnym ciągu cały czas. Wentylator mam ustawiony że wyłącza się na 80 stopni i potem jeszcze na naturalnym ciągu pali się jakieś 10 minut i osiąga 85-90 stopni.

    Ale prosze się moimi opiniami nie sugerować bo tak jak pisałem nie mam bufora. 

    Co innego jak ktoś ma bufor, ladomat i inne bajery.

  2. 13 godzin temu, Wojslaw napisał(a):

    ale od 2019  jest bufor w normach .. znaczy w "polskich" bo w Czechach podobno nie ma aż takich kretynów
    i teraz jest to wymóg gwarancji ! dziś pytałem u sprzedawcy.

    wtedy było inaczej  ? 

    Wiem że powinien być bufor żeby kocioł spełniał normę. Może jak ocieplę dom to założę. Tylko nawet nie mam go gdzie umieścić. Mam dużą powierzchnię, słabo ocieplaną, same kaloryfery. Gaz jest ok ale jak np. kąpie małe dzieci albo w te ostatnie mrozy to chcę żeby było dość dobrze nagrzane. Odpalam Atmosa, drewna mam pod dostatkiem swojego, na grzejniki puszczam jakieś 55-60 stopni i moment mam ciepełko w domu. 

     

  3. W dniu 7.05.2023 o 16:24, PredatorC napisał(a):

    To i tak masz małą temperaturę spalin jak na Atmosa.
    Kolega niedawno zamontował Atmosa 25S to wyciąga 400 stopni na czopuchu. 

    Te kotły tak mają. U mnie nie raz prawie 300 stopni dobija. Ale przeważnie to 250. Mimo zastosowania regulatora ciągu. Mam DC30SX. Przy 80 paru stopniach wentylator się wyłącza, pochodzi kilka minut na naturalnym ciągu, temp spada i znowu się załącza.

  4. W dniu 27.01.2023 o 10:50, mcjszt napisał(a):

    Nie korzystam z krótkiego obiegu.

    Na środek wkładam dwa trójkątne klocki, pomiędzy wkładam resztki węgla drzewnego z poprzedniego palenia, podpalam węgiel palnikiem i jak się zacznie ładnie żarzyć ładuję do pełna, zamykam. Całość to mniej niż 5 minut.

     

    Spróbowałem tak rozpalić i faktycznie jest mniej dymu a proces rozpalania nie jest dużo dłuższy w porównaniu do krótkiego obiegu i uchylonych drzwiczek. 

  5. W dniu 23.12.2021 o 21:31, KacperHG napisał:

    Osobiście uważam że najważniejsze aby prawidłowo zapalić ten kocioł co w brew pozorom jest filozofią większość pali szybko, a niewielka liczba osób rozpala do wyżarzenia wkładu rozpałowego a następnie później układa możliwie najszczelniej jak się tylko da w górnej komorze na rozżarzone wcześniej drewno tak rozpalony kocioł zakładając że ładujemy większe polana 12-15 cm pali się w temperaturze 230 stopnie dla zainteresowanych mogę podesłać link z pracy takiego kotła. 

    No faktycznie tu masz rację. Wcześniej źle rozpalałem a teraz tak jak piszesz: rozpalam drobnizną, czekam aż zrobi się warstwa żaru i wtedy ciasno układam całą komorę. I się ładnie pali, nie wszystko naraz i dymu z komina praktycznie zero.

  6. Ja ustawiałem tak jak w instrukcji. Rozpaliłem do 80, miarkownik na 80 i łańcuszek tak żeby było kilka mm przerwy między dystansem a oparciem.

    I teraz wg. instrukcji termostat kotłowy 5 stopni mniej niż miarkownik. To pokrętło ma zakres min 80 stopni max 90. Czyli obecnie mam np. pokrętło na minimum, miarkownik na 85 stopni. Temperatura dobija na 80, wentylator się wyłącza. Pali się kilka minut na naturalnym ciągu powiedzmy do 85 stopni, temp potem spada i wentylator się znowu załącza. 

    Fakt regulacja obrotów wentylatora by się przydała.

     

    Ja na tym pręcie PP nie widzę żądnej podziałki albo ślepy jestem. 

  7. @maronkaA mam jeszcze pytanie odnośnie instalacji. To jest prosta instalacja bez bufora ponieważ głównie grzeję gazem a Atmosem od czasu do czasu. Jest zawór 4d, pompa na zasilaniu za zaworem i pompka na powrocie za zaworem. I teraz pytanie kiedy dana pompka ma się włączać? Pompa na zasilaniu jest sterowana regulatorem z pokrętłem, a ta na powrocie termostatem przylgowym. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.