Skocz do zawartości
 • Artykuły

  Artykuły na naszej stronie
  • marcin

   Pompy ciepła

   Przez marcin, w Energia odnawialna,

   Najtańszym w eksploatacji urządzeniem grzewczym są pompy ciepła. Pobierają one ciepło z otoczenia: z ziemi, wody lub powietrza, którą następnie przetwarzają na energię do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. W czasie eksploatacji urządzenia te potrzebują niewielkie ilości energii elektrycznej. I są to praktycznie jedyne koszty eksploatacyjne. Niestety sama inwestycja zainstalowania pompy ciepła jest kosztowna.
   Budowa i zasada działania
   Instalacja pompy ciepła składa się z trzech części:
   Dolnego źródła - jest to układ pobierający ciepło z otoczenia. W naszych warunkach klimatycznych ciepło pobiera się najczęściej z ziemi lub z powietrza. Górnego źródła - jest to układ oddający ciepło: najczęściej jest to niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania lub instalacja ciepłej wody użytkowej. Oczywiście pompa ciepła może zasilać równocześnie CO oraz CWU. Pompa ciepła - znajduje się pomiędzy dolnym i górnym źródłem. Do ogrzewania domów jednorodzinnych stosuje się pompy sprężarkowe.

   Głównymi elementami pompy ciepła są: parownik (3), sprężarka (4), zawór rozprężny (2) i skraplacz (1). W obiegu pompy krąży czynnik roboczy np. solanka, który jest ogrzewany przez ziemię, wodę lub powietrze (układ dolnego zasilania), przepływając przez parownik, doprowadzony jest do wrzenia i paruje. Powstała para sprężana jest w sprężarce, gdzie jej temperatura rośnie, następnie przechodzi przez skraplacz i oddaje temperaturę do górnego źródła np. instalacji grzewczej. Skroplona para przez zawór rozprężny oraz przez parownik wraca do dolnego źródła i w ten sposób zamyka cykl grzewczy.
   Do napędu sprężarki wykorzystuje się energię elektryczną i to jest praktycznie jedyny koszt eksploatacji pompy ciepła.
   Zalety i wady pomp ciepła
   Urządzenia te mają swoje zalety, ale również wady.
   Koszty ogrzewania domu przy zastosowaniu pompy ciepła są niższe niż w przypadku innych urządzeń grzewczych.
   Obsługa pompy jest wygodna i czysta. Urządzenie nie wymaga przeglądów ani konserwacji.
   Jest bardzo bezpieczne w eksploatacji oraz dla środowiska- nie emituje zanieczyszczeń.
   Pompy mają niewiele wad. Zapewne najważniejszą jest wysoki koszt instalacji urządzenia. Ponadto dosyć trudne jest prawidłowe dobranie pompy ciepła tak, by spełniała oczekiwania inwestora.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.