Skocz do zawartości
 • Pompy ciepła

     (0 opinii)

  marcin

  Najtańszym w eksploatacji urządzeniem grzewczym są pompy ciepła. Pobierają one ciepło z otoczenia: z ziemi, wody lub powietrza, którą następnie przetwarzają na energię do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. W czasie eksploatacji urządzenia te potrzebują niewielkie ilości energii elektrycznej. I są to praktycznie jedyne koszty eksploatacyjne. Niestety sama inwestycja zainstalowania pompy ciepła jest kosztowna.

  Budowa i zasada działania

  Instalacja pompy ciepła składa się z trzech części:

  • Dolnego źródła - jest to układ pobierający ciepło z otoczenia. W naszych warunkach klimatycznych ciepło pobiera się najczęściej z ziemi lub z powietrza.
  • Górnego źródła - jest to układ oddający ciepło: najczęściej jest to niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania lub instalacja ciepłej wody użytkowej. Oczywiście pompa ciepła może zasilać równocześnie CO oraz CWU.
  • Pompa ciepła - znajduje się pomiędzy dolnym i górnym źródłem.

  Do ogrzewania domów jednorodzinnych stosuje się pompy sprężarkowe.

  pompa_ciepla_zasada_dzialania.jpg

  Głównymi elementami pompy ciepła są: parownik (3), sprężarka (4), zawór rozprężny (2) i skraplacz (1). W obiegu pompy krąży czynnik roboczy np. solanka, który jest ogrzewany przez ziemię, wodę lub powietrze (układ dolnego zasilania), przepływając przez parownik, doprowadzony jest do wrzenia i paruje. Powstała para sprężana jest w sprężarce, gdzie jej temperatura rośnie, następnie przechodzi przez skraplacz i oddaje temperaturę do górnego źródła np. instalacji grzewczej. Skroplona para przez zawór rozprężny oraz przez parownik wraca do dolnego źródła i w ten sposób zamyka cykl grzewczy.

  Do napędu sprężarki wykorzystuje się energię elektryczną i to jest praktycznie jedyny koszt eksploatacji pompy ciepła.

  Zalety i wady pomp ciepła

  Urządzenia te mają swoje zalety, ale również wady.

  Koszty ogrzewania domu przy zastosowaniu pompy ciepła są niższe niż w przypadku innych urządzeń grzewczych.

  Obsługa pompy jest wygodna i czysta. Urządzenie nie wymaga przeglądów ani konserwacji.

  Jest bardzo bezpieczne w eksploatacji oraz dla środowiska- nie emituje zanieczyszczeń.

  Pompy mają niewiele wad. Zapewne najważniejszą jest wysoki koszt instalacji urządzenia. Ponadto dosyć trudne jest prawidłowe dobranie pompy ciepła tak, by spełniała oczekiwania inwestora.


  Opinie użytkowników

  Brak opinii do wyświetlenia.


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.