Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosty Schemat C.o. Od Zielonego - Sprawdzenie/korekta


peyo

Rekomendowane odpowiedzi

witam

kupilem niedawno mieszkanie w domku 4-ro rodzinnym. Tej zimy niestety przyszło mi palić w piecach kaflowych (2 szt.), jednak chciałbym zrobić na przyszłą zimę CO. Sam prawdopodobnie nie będę tak czy inaczej robił instalacji, bo mam w rodzince hydraulika, ale wiadomo - jest fachowiec i jest fachowiec, a zanim wziąłbym się za to chciałbym samemu mieć cokolwiek o tym pojęcia.

Mam już kupione grzejniki (potrójne-trzy płytowe), piec SOLEI (Elektromet) Eko-KWR 15kW i 100m aluplastu, mieszkanie 95,5m2, ale wysokie 3 metrowe i nieocieplone

Kotłownie będę miał na tym samym poziomie, co mieszkanie. Nie wiem więc czy alu-plast to dobre rozwiązanie czy lepiej byłoby zrobić je w miedzi skoro i tak nie będę kilkometrów rur kładł.

 

Poniżej zamieszczam projekt własnej roboty (taki na sztukę) układu mieszkania i jak myślę ułożyć instalację.

Myślałem, żeby puścić jedną nitkę na kuchnie i salon, drugą na sypialnię, a trzecią na łazienkę i bojler razem - gdybym w lecie chciał sobie np. wodę podgrzać w bojlerze (140l), żeby od razu w łazience grzejnik mógł się nagrzać (w łazience trochę dodatkowego ciepła nigdy nie zaszkodzi, tak myślę).

 

schematprojekt.png

 

Bardzo będę wdzięczny za opinie i sugestie, bo sam raczej jestem zielony w tych tematach i chciałbym sam zakumać co i z czym. Gdybym w razie nawet przy zatrudnieniu hydraulika już wiedział o czym z nim rozmawiam.

 

pozdr

schemat - projekt.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takim układzie proponował bym przejście przez wymiennik płytowy na układ zamknięty. Między piecem, a wymiennikiem dać stal lub miedz. Następnie od wymiennika dać miedź do rozdzielacza i od rozdzielacza pex-em podejść pod każdy grzejnik. Sterowanie temperaturą na głowicach przy grzejnikach. Ciepłą wodę możesz zostawić na otwartym układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy bawić się rzeczywiście tym alu-plast'em czy cała instalację wykonać w miedzi, dużo jej nie będzie tak czy inaczej bo jest to i tak raczej mała instaacja, a słyszałem opinie, że miedź mimo wszystko jest o niebo lepsza od alu-plast'u. co sądzicie w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.