Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Emisja Substancji Szkodliwych Z Gazu Ziemnego Gz50


afa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem a mianowicie potrzebuje obliczyć ile substancji szkodliwych powstanie w wyniku spalenia 1m3 gazu gz50 na zwykłym "taborecie gazowym" używanym w gastronomii. Mam na myśli co2, co, i nox. Zdaje sobie sprawę z tego, że to forum o ogrzewnictwie a nie gotowaniu, ale mam nadzieję że odpowiecie mi Panowie na moje pytanie będące nomen omen raczej dziedziną waszej branży.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie można powiedzieć jest banalne ale odpowiedź wcale nie jest prosta. Nasze Ministerstwo Środowiska jak ognia unika odgórnego określania wskaźników emisyjnych spalanych paliw, natomiast okresla standardy emisyjne dla kotłów spalających paliwa (jest na nie stosowne rozporządzenie), ale dotyczy kotłów opalanych gazem o mocy powyżej 1MW, czyli są dla ciebie kompletnie nie przydatne. Tak naprawdę to dane które są Ci potrzebne powinien dostarczyć dostawca paliwa bo to on stale bada paliwo. Można też zlecić wyznaczenie wskaźników emisyjnych w laboratorium badawczym ale koszt badań to kilkaset zł. Posiadam dość stare bo z 1996 r. wskaźniki emisyjne spalanego gazu stosowane do wyliczeń opłat za korzystanie ze środowiska (czy są aktualne tego powiedzieć nie potrafię), wskaźniki są wyrażone dla zużycia 1mln m3 gazu . Po przeliczeniu na 1m3 wynoszą:

- NO2 -0,00128 kg/m3

- CO - 0,000225 kg/m3

- CO2 - 1,375 kg/m3

- pył - 0,0000105 kg/m3

Do pobieżnych wyliczeń pewnie można wykorzystać, bardziej szczegółowe dane ma dostawca paliwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje kolego za odpowiedź, te dane powinny wystarczyć. Potrzebuje ich w zasadzie do określenia zanieczyszczenia środowiska owymi palnikami.

 

A kontynuując temat to jeśli chodzi o GZ-50 (gaz ziemny wysokometanowy typu E) to nie tyle co skład a również jakość spalania będzie miała znaczenie przy założeniu 100% utlenienia teoretycznie dało by się policzyć, ale przecież taki taboret nie utleni gazu w 100% :rolleyes:.

 

Jak by nie było, te informacje mnie satysfakcjonują i powinny wystarczyć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.