Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Domu 100% Podłogówki Schemat


Sajmon13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam użytkowników,

 

jestem na etapie planowania kotłowni w nowym domu, dom z poddaszem użytkowym, rozdzielacze z rotametrami ogrzewania podłogowego na parterze i poddaszu, łącznie około 200m2 podłóg.

Kotła jeszcze nie wybrałem, ale raczej będzie to kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem, na pewno gazowy kondensacyjny.

Załączam schemat, który znalazłem, moje pytanie: czy potrzebna jest w takim układzie (100% ogrzewanie podłogowe) grupa pompowa mieszająca? Nie można ustawić niższej temperatury na zasilaniu w kotle i zasilić bezpośrednio podłogówkę?

Pozdrawiam

post-67829-0-11257500-1465880435_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast zaworu 3D stosuje się w takim układzie sprzęgło hydrauliczne. Grzejniki podłączone do obiegów OP będą letnie i nie spodziewaj się, że ogrzeją pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś pytał o ogrzewanie 40 metrowego mieszkania to odpowiedź mogła by brzmieć "TAK". Ale Ty chcesz ogrzewać 200 m2 to odpowiedź musi brzmieć "NIE". Kol Digitrax wspomniał o sprzęgle i też może mieć racją. Ale tego od tak z rękawa nikt Ci nie powie. Tu trzeba  trochę "matematyki" obliczyć przepływy w podłogówce i porównać je z wydajnością pompy kotłowej . Dalej trzeba jeszcze poczytać wytyczne projektowe producenta kotła, jak do tego dołożysz swoje wymagania odnośnie sterowania to  będziemy wiedzieć jakie elementy instalacji zastosować. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że potrzebne będzie sprzęgło hydrauliczne, że trzeba będzie zastosować dwa zestawy mieszaczy.... Sterowanie proponował bym pogodowe do tego dwa zdalne sterowania. Są tacy co nie chcą dać wiary w zalecenia producenta kotła i próbują wybudować instalację z filozofią myślenia jaką zastosowałeś w swoim pytaniu, albo usiłują oszczędzać i stosować elementy instalacji które nie współpracują ze sterownikiem kotła. Tobie proponuję poczytać forum gdzie bez problemu znajdziesz osoby które zbudowały instalację w sposób jak to opisałeś w swoim pytaniu. Życzę miłej lektury ale przede wszystkim  radzę wyciągnąć wnioski z lektury i nie popełniać błędów które już ktoś popełnił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.