Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cow Zamiana Grzejnikow Na Podlogowke


Bolik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczow,

 

jestem w trakcie remontu domku parterowego 110 m2 i z czesciowym podpiwniczeniem. Do remontu nalezy tez modernizacja systemu ogrzewania i tu mam kilka niepewnosci:

Stan na dzien dzisiejszy to kociol gazowy Hoermann Concorde  ze zbiornikiem wody uzytkowej chyba 600 l dosc stary z 1992 roku ale dziala. Wszedzie rury miedziane i grzejniki. Dwa obwody, jeden obwod zasilany pompa wilo star rs 25/6 ogrzewa Zbiornik z woda, drogi obwod zasila pompa wilo (ale nie pamietam modelu chyba jakis n costam) wszystkie grzejniki.

 

Moim celem jest ogrzewanie podlogowe we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych plus 3-4 grzejniki.(ganek przy wejsciu glownym, lazienka, i piwnica 1-2 grzejniki), reszta podlogowka. Obwod do zbiornika na ogrzewanie wody uzytkowej chcialbym tak zostawic z ta pompa , drugi obwod chce rozdzielic na dwa obwody. Jeden zasili te 4 grzejniki, a drugi zasili podlogowke, przy podlogowce wiadomo mniejsza temperatura wiec jakis zestaw mieszajacy. Generalnie chodzi mi o to by system byl prosty i latwy w ustawienie, nie chodzi mi o zadna wielka automatyke tylko o proste manualne ustawienie wszystkich obwodow podlogowki za pomoca termostatow i wszystkie grzejniki tez wysterowane za pomoca termostatow przy grzejnikach. Teraz kilka pytan:

 

1) Mam te dwie pompy jedna zasila zbiornik CWU druga chcialbym zeby zasilila te 4 grzejniki, a na podlogowke w szafie np mieszacz GM 40 Ferro z zaworem 4D i pompa ktora zasili podlogowke czy to wystarczy??

2) Czy szafka rozdzielacza moze byc zamontowana z calym zestawem w piwnicy natynkowo ponizej powieszchni grzejnej podlogowki? Czytalem rozne wypowiedzi i nie jest to dla mnie jednoznaczne, nie chce mocowac calej szafy w przedpokoju , wkoncu skoro obieg jest szczelny to nie powinno byc problemu z odpowietrzeniem

3)Czy przy piecach gazowych powrot powinien byc tez chroniony przez jakis zawor 3d lub  4d??

4) Czy ten stary piec da sobie rade z podlogowka, grzejnikami i CWU bez jakiejs wiekszej automatyki??

 

Narazie ogolnie chodzi o zasade dzialania tego ukladu, natomiast szczegolowy schemat zrobie jak najszybciej jak to mozliwe i go umieszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kotle jest trudno coś znaleźć jest stary i tak naprawdę nie wiadomo czy można zrealizować twoje zamierzenia z tym kotłem. Osobiście doradzam wymianę kotła przy modernizacji instalacji i wymianę na kondensacyjny ( wtedy odpowiedzi na twoje pytania będą trochę inne).  Chyba że jest to stojący kocioł żeliwny to wtedy można wykonać twoje zamierzenia tak jak to się robi dla instalacji z kotłem na paliwo stałe. Przy szafce zamontowanej poniżej podłogi są trudności z odpowietrzaniem układu. Ochrona powrotu jest wymagana przy stojących kotłach stalowych, niektórzy producenci zlecają dla kotłów stojących żeliwnych, nie jest wymagana dla kotłów wiszących. Automatyka kotła to jedna wielka niewiadoma. Poza tym to chcesz zastosować termostatyczną grupę mieszającą to i współpraca z kotłem nie jest potrzebna. Osobiście do współpracy z kotłem gazowym (wyjątkiem są kotły stojące) nie polecam stosowania zintegrowanych rozdzielaczy z grupami mieszającymi. Pytanie pozostaje bez odpowiedzi bo o twoim kotle nic znaleźć nie mogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to stojacy kociol ze sterownikiem Pilotherm M5 ktory jest nieczynny (nie wiem dlaczego) ma glowny wlacznik i pokretlo do ustawienia temperatury dodatkowe 2 wlaczniki zalaczaja 2 pompy (jedna pompa obwod CWU, druga grzejniki). Fajnie prosto i tak najlepiej bym chcial zostawic. Dlatego chce zastosowac termostatyczna grupe mieszajaca zeby nie bylo sterowania z pieca. Ustawiam temperature na piecu i reszte robi grupa mieszajaca a osobny obwod na grzejniki to juz bez komplikacji. Jestem laikiem jezeli chodzi o ogrzewanie podlogowe wiec nie wiem czy taki zestaw mieszajacy przed rozdzielaczem wystarczy by obsluzyc podlogowke(po to w koncu on jest). Bez zbednej elektroniki ,wyswietlaczy , gadzety mnie nie interesuja. Modernizacja kotla, ewentualnie kilka elementow do wysterowania mozna zawsze pozniej zorganizowac albo?? Podlogowka w systemie suchym bez ekstra wylewek, niestety nie mam miejsca na tradycyjna wylewke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.