Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja,a Viessmann Vitopend 100 Turbo


jaca1971pl

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam zapytanie do bardziej doświadczonych kolegów z forum,odnośnie-czy opłaca się instalować cyrkulacje w nowym domu kupionym od dewlopera,gdzie zamontowano piec VIESSMANN VITOPEND 100 TURBO zamknięta komora spalania WH1B. Dom posiada 2 kondygnacje tj. parter gdzie znajduje się kuchnia,kotłownia razem z małą łazienką. poddasze użytkowe posiada jedną łazienkę. dom jest w szeregu i dla tego odległości górnej łazienki od kotłowni są nie wielkie, chociaż nie są w jednym pionie.

zastanawiam się nad kosztami związanymi z zakupem (bojler 140/ 2 pompy /sterownik/naczynie wyrównawcze/zawór 3 drogowy, itp-tak podpowiedział mi znajomy hydraulik) a potem koszta związane z energią elek.

koszt instalacji to ok 1200-1500 zł ,a koszt 1 kubika wody to ok.8 zł i tu właśnie czy się to zwróci. należy pamiętać też o wymianie urządzeń co jakiś czas- bojler 10 l.anoda 1 rok.pompy 5-6 lat itp.

proszę o podpowiedz. pozdrawiam jacek

na fotce zamieściłem rzut domy gdzie widać górną łazienkę oraz kotłownie. :rolleyes:

post-30730-0-16565900-1309087044_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem w czym tak naprawdę tkwi twój problem, z postu wynika że już jakiś kocioł zamontowano (WH1B są w wersji jedno i dwufunkcyjnej - który jest u Ciebie?). Mozesz zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny (podgrzewanie cwu przepływowo ) lub kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Wybór drugiej opcji nie oznacza ze musisz zakupić urządzenia które wymienił twój "znajomy hydraulik", bo wszystkie poza pompą cyrkulacyjną są częścią kotła. Zestaw kocioł + poddgrzewacz jest w zakupie droższy , oraz wymaga dodatkowych zabezpieczeń po stronie zimnej wody ( zawór bezpieczeństwa, naczynie przeponowe, zawór zwrotny czasem reduktor cisnienia ) ale przy zastosowaniu cyrkulacji daje większy komfort w dostępie do ciepłej wody czego nie zapewnia kocioł dwufunkcyjny. Tak naprawdę to poruszasz tylko część problemu bo nic nie wiemy o CO jakie chcesz wybudować. Czy ma to być ogrzewanie grzejnikowe, czy może podłogowe czy układ mieszany grzejnikowo-podłogowy. Mając wszystkie te dane należało by dobrać kocioł z funkcjami sterownika które obsłużą wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, problem leży po stronie zamontowanego już przez dewlopera kotła Vitopend 100 Turbo-jest on 2 funkcyjny z komorą zamkniętą gdzie zasila on obecnie 1 funkcja, krany oraz 2 funkcja, ogrzewanie na grzejniki i podłogówkę. w chwili obecnej odbieramy domek i przez to że jest on do wykończenia można pociągnąć dodatkową rurę na cyrkulacje, z tym nie ma problemu. moje zapytanie dotyczyło czy zakup dodatkowych urządzeń-kocioł itd.zwróci się przez okres 8-10 lat.

w to też wliczam oczywiście 2 pompy i energię zużytą przez nie.pozdrawiam jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła dwufunkcyjnego nie stosuje się cyrkulacji cwu!!! Nie potrafię Ci odpowiedzieć na pytanie czy gdy zakupisz zestaw z podgrzewaczem i zasobnikiem to taki zakup zwróci się w ciągu 8-10 lat w stosunku do ceny kotła dwufunkcyjnego? zestaw kocioł + zasobnik + cyrkulacja cwu to tak jak napisałem wyższy komfort dostępu do ciepłej wody. Wadą kotła dwufunkcyjnego jest dość niska wydajność cwu co praktycznie uniemożliwia korzystanie jednocześnie z więcej jak 1 punktu poboru .W sumie uważam że koszt zużytej energii przez pompę cyrkulacyjną przy odpowiednim sterowaniu jest tak mały że właściwie można go w ogólnym bilansie pominąć. Myśląc przyszłościowo zawsze można dodatkową rurę o średnicy 15 zamontować do wykorzystania w przyszłości na cyrkulację cwu, koszt jest minimalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.