Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam instrukcję obsługi kotła gazowego Vailant turbo Tec Pro VUW 241/3-3 M R1. Może ma ktoś lub może link do pobrania.

Szukałem na www Vaillanta ale nie ma

To tyle

Pozdrawiam

r

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Źle szukałeś bo nie ma takiego kotła jak 241 Na stronie Vaillanta wpisz w "lupce" na górze VUW 242/3-3

https://www.vaillant.pl/profesjonalisci/dokumentacja/instrukcje-obs-ugi/?q=VUW%20242/3-3

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś linki wklejone źle się otwierają. Ale jak wpiszesz na stronie Vaillanta to co napisałem to znajdziesz instrukcje do tego kotła. Podrzucam screena.

ea1f64c9138790e36dda163dced6bb43.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego OLUTUS, WIELKIE DZIĘKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dzieki za skuteczna pomoc. Już znalazłem to czego szukałem dzięki Tobie!

Pozdrawiam

r

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kolego OLUTUS, jeszcze raz DZIĘKI. Ale może masz jeszcze linka do instrukcji tego kotła, ale dla instalatorów?

Rodzina zażyczyla sobie abym przeniósl kociołek z łazienki do kuchni, między szafki. W łazience rura podwójna koncentryczna jest wpuszczona do komina i nim wyprowadzona na dach. W kuchni nie mogę tego zrobić i muszę wyjść z rurami  na zewnątrz przez mur.

Chcialbym najpierw poczytać o co chodzi. Kiedyś miałem piecyk kondensat DeDietricha i mialem fajne dwie instrukcje w których wszystko było. W tej instrukcji od kociołka Villiant nie ma nic na temat jego montażu i odprowadzania spalin.

To tyle

Sorru, że zawracam głowe w taki upał.

Pozdrawiam

r

Edytowane przez Ryszard

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przy tej mocy kotła nie wolno wyprowadzać spalin przez ścianę poziomo nawet w zabudowie jednorodzinnej i minimum 4m do granicy działki. Pozostaje komin w szachcie albo elewacja ale to droższe rozwiązanie. Niezależnie od tego musimy pamiętać o maksymalnej długości przewodu spalinowego. Myślę że najlepiej jak poprosisz lokalnego autoryzowanego instalatora Vaillant żeby cię odwiedził i doradził i żebyś miał pewność że wszystko będzie działać ok. Listę instalatorów masz na stronie :

https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/kontakt/sprzedaz-i-serwis/autoryzowany-instalator-serwis/

Link do screena do strony instrukcji instalacji masz załączony. Wrzuciłem PDF ale linki coś się chrzanią i nie otwiera się.

55575b0e171377d7d8667df8d44e375f.jpg

Edytowane przez Ryszard

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy tej mocy kotła nie wolno wyprowadzać spalin przez ścianę poziomo nawet w zabudowie jednorodzinnej i minimum 4m do granicy działki. Pozostaje komin w szachcie albo elewacja ale to droższe rozwiązanie. Niezależnie od tego musimy pamiętać o maksymalnej długości przewodu spalinowego. Myślę że najlepiej jak poprosisz lokalnego autoryzowanego instalatora Vaillant żeby cię odwiedził i doradził i żebyś miał pewność że wszystko będzie działać ok. Listę instalatorów masz na stronie :

https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/kontakt/sprzedaz-i-serwis/autoryzowany-instalator-serwis/

Link do screena do strony instrukcji instalacji masz załączony. Wrzuciłem PDF ale linki coś się chrzanią i nie otwiera się.

55575b0e171377d7d8667df8d44e375f.jpg&key=4431185447cc1ff4e2ce9aeca78ec2b98abb542680df1d66290168cb0402a3a1

IMG_20180728_130147.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego OLUTUS, sesteś skarbnicą wiedzy.!!!!! Wielkie DZIĘKI. Sciągnołem i otworzyłem instrukcję instalacji i konserwacji turbo TEC pro i jest to to czego szukałem. Dla pełni szczęścia brakuje mi jedynie "instrukcja montazowa instalacji powietrza i gazu odlotowego". Wielkie sorry ale moze pomożesz jeszcze raz zdobyc linka do tej instrukcji? Widzę, że masz jakies talemne sposoby na dotarcie do tych dokumentów bo jak ja próbóje na stronie www Vaillanta to wywala mi info, że nie znaleziono tego dokumentu. Bardzo proszę, jak masz chwilkę to podpowiedz,

Pozdrawiam

r

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Instrukcji systemów powietrzno spalinowych nie mogę znaleść na stronie niestety. Musisz z jakims instalatorem porozmawiać. Myślę że przekrój 80/125 raczej wchodzi w grę. Jak zrobisz z kwasówki to nie będziesz musiał nic wypruwać w przyszłości przy zmianie na kocioł kondensacyjny. Tylko nasade komina wymienisz.

Edytowane przez Ryszard

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez SporyJaro
      Przeglądając forum i korzystając z wyszukiwania szukałam nazw kotłów którymi jestem zainteresowany i niestety tych informacji na ich temat nie ma za wiele. Szukam opinii o ich funkcjonowaniu i awaryjności, ale właściwie nic nie ma. Pojawiają się one w kilku wątkach jako propozycje do zastosowania, ale forumowicze jakoś nie decydują się na ich wybór. 

Chodzi mi o kotły z serii Vaillanta VKK ecoVIT  oraz Saunier Duval Niedźwiedź, które są bliźniaczymi konstrukcjami i właśnie w pierwszej kolejności mam pytanie z tym związane. Są to kotły kondensujące ale ich wymienniki ciepła  wyglądają inaczej i zdecydowanie różnią się od innych modeli (tych firm) jak i innych producentów. Jak dla mnie wyglądają dużo bardziej solidnie niż te inne "delikatne"  Widać to na tym rysunku. 

Czy tego typu wymienniki są tak samo efektywne jak te zwijane z cienkich rurek, które mają zdecydowanie mniejsze wymiary ale mocami są porównywalne. Chodzi mi o sprawność kotła, a co za tym idzie ekonomikę ogrzewania oraz eksploatacje np. czyszczenie wymiennika.
      Nie ukrywam ze zainteresowałem się tymi kotłami bo na stronach producenta jest jasne wskazanie, że mogą być stosowane bez obaw w starych typach instalacji, a ja taką posiadam. 

W sieci znalazłem taki opis tego kotła:
      >>> Dodatkowo konstrukcja kotła VKK ecoVIT exclusiv pozwala bez obaw zastosować go w starej instalacji. Wewnątrz kotła jest bowiem zbiornik wody grzewczej o znacznej pojemności, w którym występują przestrzenie przepływu dla wody, a wężownica, którą wędrują spaliny, cyklicznie kurczy się i rozszerza podczas rozgrzewania. W ten sposób dochodzi o odrywania się zanieczyszczeń z jej powierzchni.<<<  cytat z http://www.e-instalacje.pl/a/kociol-kondensacyjny-czy-warto-7398,2.html

W domu (360m2) mam same grzejniki żeliwne dobrane z regułą 1 żeberko na 1m2, Pracują grawitacyjnie, ale jest też pompa obiegowa. Mam stary kocioł z 92roku ELKA2000, który kiedyś pracował ale pożerał ogromne ilości gazu więc został odstawiony. Teraz palone jest w sposób tradycyjny, ale to staje się bardzo uciążliwe. Dom jest 25 letni, ale jak na tamte czasy był całkiem ciepły, ściana jest z pustaka maxa, pustka z wełną mineralna 5cm, cegła dziurawka 12cm, a po jakimś czasie dołożony był styropian 8cm. Łącznie jest 56cm. Poddasze docieplone do 25cm wełny.    

Ponieważ podjęcie decyzji o wyborze kotła jest bardzo trudne, proszę o pomoc osoby które z tymi kotłami mają do czynienia lub je posiadają i mogą się podzielić uwagami na ich temat. 
      Pozdrawiam Jaro

• Przez look
      Cześć

Podsumowałem koszty ogrzewania w styczniu i lutym. To mój pierwszy sezon grzewczy z kotłem ecoTec Vaillanta i muszę powiedzieć, że jestem bardzo miło zaskoczony. Co prawda od tego roku mamy też kominek, więc nie ma porównania wprost, jednak palimy dla przyjemności (nie mamy nawet systemu rozprowadzenia ciepła) i zakładam, że nie zużyliśmy więcej niż metr drewna na 2 miesiące.

Najpierw podsumowanie spalania ekogroszku z poprzednich lat po przeliczeniu przez obecną cenę 940 zł za tonę dobrego ekogroszku w workach. Z tego źródła przez te lata kupowałem, ale w ostatnim roku mocno podrożał (80zł), czyli koło 10%.

2011 - 1540 kg - 1447 zł
      2012 - 1350 kg - 1269 zł
      2013 - 1200 kg - 1128 zł
      2014 - 1170 kg - 1099 zł
      2015 - 1020 kg - 958 zł
      2016 - 1050 kg - 987 zł
      2017 - 1080 kg - 1015 zł

Jeżeli chodzi o gaz, to przez 2 misiące z opłatami wyszło 840zł... Doliczając do tego nawet metr drewna - 1040zł.

Obawiałem się wzrostu kosztów, zakładałem 1000zł na sezon, a już wiem, że w tym sezonie nie będzie drożej niż było z ekogroszkiem (przy obecnych cenach, ale skoro biorę obecne ceny gazu, to tak to trzeba porównywać). Po części przez to, że początek sezonu był bardzo ciepły, ale przecież styczeń i luty był raczej blisko statystycznego.

Tak, jakby ktoś się obawiał wymiany kotła i zastanawiał nad porównaniem kosztów. Mam nadzieję, że się przyda.

Więcej na blogu.
    • Przez blachaxxx
      Witam może mi ktoś wytlumaczyc jak dziala regulacja
      Mocy kotla u mnie w ustawieniach jest od 8-20KW
      ustawilem na 8 KW czy to oznacza ze kociolek teraz pracuje tylko na 8 KW a przy ustawieniu 20KW. Pracuje w calym zakresie mocy?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
    • Przez wagi77
      Cześć, mam kocioł vaillant ecotec plus 14kW ze sterownikiem pogodowym vrc700. Znalazłem w menu pozycje pokazujące miesięczne zużycie energii elektrycznej i gazu. Problem, że po roku mam same zera. W instrukcji niby występuje w menu miejsce podawania jednostkowego kosztu, ale w moim vrc tego nie widzę.
      Czy ktoś z was ma to włączone?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
    • Przez milsa666
      Cześć
      Mam kilka pytań dotyczących mojej konfiguracji CO. Temat puszczony jeszcze gdzieś indziej - dwa pewne miejsca gdzie można się wiele nauczyć.
      Na początek kilka podstawowych informacji. Dom z poddaszem użytkowym. Wszędzie podłogówka dół około 90m2, góra około 100m2. Do tego dwa grzejniki drabinkowe. Dół podłogówki podłączony do rozdzielacza, góra do swojego, natomiast obydwa grzejniki (jeden dół, drugi góra) połączone ze sobą wspólną rurką. Czyli sytuacja wygląda tak, że w kotłowni mam 3 zestawy rurek.

Ze strony Vaillanta wybrałem ich standardowy schemat z dwoma obiegami z mieszaniem (temat grzejników drabinkowych później) zamieszczony poniżej

Wygląda OK. Sterowanie dołem i górą osobno. No i teraz kilka pytań mi się nasuwa, a nigdzie w dokumentacjach nie mogę tego znaleźć.

Pyt. 1 W tym przypadku zastosowane są dwa zawory mieszające z siłownikami. Wszędzie gdzie czytałem dokumentacje do sterowników niezależnych do kotłów jest „podmenu” gdzie ustala się parametry podłączonych siłowników (np. czas pełnego obrotu: 60s, 120, 240s…). Tutaj w przypadku dokumentacji Vaillanta nic takiego nie widziałem. Chcę zastosować zestawy Afriso i teraz nie wiem skąd sterownik Vaillanta będzie wiedział, np. że doszedł już do krańcowej pozycji (bez wiedzy o czasie działania siłownika) i że np. dalsze „kręcenie” nie ma sensu. 
      Jak to jest rozwiązane w Vaillant i czy zestawy Afriso dają radę?

Pyt. 2 Abstrahując od pytania poprzedniego. Mając dwa niezależne obiegi i dwie niezależne krzywe grzania – jaką temperaturę ustala piec na swoim wyjściu? Załóżmy, że z krzywych grzewczych wyjdzie, ze dół powinien zasilany być wodą o temp. 35C, a góra 30C. Jaką temperaturę ustali sobie piec na wyjściu z sprzęgła, – rozumiem, że po to w sprzęgle jest pomiar, bo z punktu widzenia obwodów to jest „źródło” zasilania? Czy piec wiedząc, że potrzebuje max 35C to właśnie w taką temperaturę będzie celował na sprzęgle i zawór jednego obwodu będzie full otwarty, a drugi sobie podmiesza. Czy może w takiej sytuacji będzie celował np. w 45 na sprzęgle żeby mieć jakiś zapas regulacji dla obydwu obwodów? Pytanie czysto z gatunku ciekawe jak to jest rozwiązane.

Teraz wracamy do grzejników drabinkowych
      Jak byście poradzili mi podłączyć te dwa grzejniki drabinkowe? Są one, jako coś dodatkowego na ręczniki i nie spodziewam się po nich czegoś extra – mają mieć podgrzewacze elektryczne. Myślałem nad kilkoma sposobami 
      1. Podłączyć je przed sprzęgłem i zasilać z pieca i jego pompy. Do tego może głowice termostatyczne na każdym z nich lub zwykle „pokrętło”. Czy taka konfiguracja może być problemem dla reszty układu tj. sprzęgła + obwodów. 
      2. Podłączenie grzejników (mają wspólną rurkę) do pompy np. dolnego obiegu
      3. Potraktować jako osobny obieg i dołożyć kolejną pompę - wersja najmniej mi odpowiadająca

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odzew.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.