Skocz do zawartości
IGNOROWANY

3 Pytania Odnośnie Kmw 23


kojak2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Od kilku lat jestem posiadaczem pieca Zębiec KMW 23. Gdy piec był montowany byłem jeszcze szczeniakiem że tak powiem i za bardzo nie interesowały mnie te tematy. Teraz gdy to ja jestem głównym i jedynym palaczem w domu narosło kilka pytań odnośnie pieca.

 

1. Czy piec jest o odpowiedniej mocy do mojego domu?

Znalazłem jakieś plany budowy domu i jest w nich kilka informacji i nie wiem które mam brać pod uwagę. Dom z lat 80/90, użytkowy parter i piętro, ściany nieocieplone, na stropie rozłożone 30cm wełny, okna plastiki. 

rsz201710_qrxqrhp.jpg

 

2. W piecu palę oczywiście od góry 90% węgla orzech i na to trochę drewna. Czy warto zmieniać jakieś parametry serwisowe w sterowniku ST-81 zPID? Typu czasy przedmuchów itp..

 

3. Temperatura załączenia pompy CO. Poczytałem trochę na różnych forach i ludzie różnie mówią. Ja zawsze miałem dość niską temperaturę ok 35st ale wydaje mi się że przez to podczas dopalania się resztek paliwa jak temp spada a pompa będzie pracować do chyba 33st to szybciej wychłodzi mi grzejniki no i wodę w bojlerze. Dobrze myślę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do miału na styk, jeśli palisz węglem od góry to deko za duży. Zaradzić można w ten sposób że możesz spalać słabszy węgiel albo włóż ze dwie warstwy szamotu do komory spalania na tył kotła, do wysokości tej półki.
Co do ustawień   sterownika , można ustawić siłę nadmuchu na powiedzmy 40%, potem możesz to jeszcze dopracować pod siebie.Ale raczej w dół , np. 30%. Przedmuchy nie powinny Ci się włączać, jeśli tak, to jest to dowodem że masz przewymiarowany kocioł. Cegły powinny zmniejszyć moc kotła. Ja ustawiam włączanie pompy na 45*C, szybciej będzie się nagrzewał zład wody. Jeśli pompa włącza się na niskiej temperaturze to wyciąga zagrzaną wodę i dochodzenie do zadanej trwa dłużej. Temperaturę spalin dla rozpalania ustaw na 310*C, natomiast normalne palenie na 220*C ale ten parametr także musisz dobrać pod siebie. Te wszystkie ustawienia zastosuj po zmniejszeniu komory spalania cegłami szamotowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie możliwości, albo kocioł jest przewymiarowany i wtedy się za bardzo podnosi temperatura , kocioł przeciąga i załącza się tryb przedmuchow. Albo może masz w ogóle wyłączoną funkcję PID. Grzebales tak głęboko w menu serwisowym? Jeśli PID jest aktywny, to wentylator pracuje non stop z mocą od 1% do 100 % zależnie od zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko gra, tak ma być, wentylator ledwie kręci a temperatura ma minimalne wahania. Musisz jedynie zmniejszyć powierzchnię rusztu cegłami , wtedy  nie będzie za bardzo przeciągało temperatury i nie będą się włączać przedmuchy. Żeby nie dmuchać za dużo ciepłymi spalinami w komin, zastosuj moje rady z postów powyżej, szczególnie jeśli idzie o moc nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.