Skocz do zawartości

ozi88

Forumowicz
  • Postów

    22
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez ozi88

  1. Witam. 

    Do cwu zamówiłem taki termostatyczny. ZAWÓR MIESZAJĄCY ATM 763 35-60°C TERMOSTATYCZNY G1 

    • zakres regulacji temperatury: 35-60°C
    • DN: 20
    • Kvs: 3,2 m³/h
    • przyłącze: G1''
    • maksymalna temperatura: 90°C
    • maksymalne ciśnienie: 10 bar
    • długość: 6

    Rozmawiałem z doradcą afriso i nie poleca mieszających termostatycznych do co bo są delikatne i mogą się zasyfic. Polecał separator zanieczyszczeń. No więc do co planuje zawór mieszający obrotowy siłownik i sterownik. 

    STEROWNIK DELTA 2003D + AFRISO PAKIET ZAWÓR HRE 3 DN32 + SIŁOWNIK PROCLICK

    10 Kvs. 

    Też myślę że taka grupa bezpieczeństwa napewno nie zaszkodzi.

    • Lubię to 1
  2. Do co wezmę ten który poleca Mac08 atm 883 1 i 1/4 cala. Do cwu potrzebuje zawór termostatyczny 35-60 st afriso 1cal będzie bez cyrkulacji. Który byście polecali? 

    A sam schemat wygląda ok? 

    Czy warto montować grupę bezpieczeństwa w układzie otwartym? 1,5 bara. 

    Czy montować reduktor ciśnienia przed piecem? Bufor mam do 2.5 bara. 

  3. Dzieki za zainteresowanie. 

    Do cwu planuje taki zawór. 3-drogowy obrotowy zawór mieszający ARV 384 ProClick, DN25, Rp1", Kvs 10  ( 1338410 ). Nie mam cyrkulacji więc bez pompy cwu za zaworem redukcja. 

    Dzięki za podpowiedź. Do co będzie afriso atm 883

    • zakres regulacji temperatury: 35 ÷ 60°C
    • DN: 25
    • Kvs: 4,2 m³/h
    • przyłącze: G1¼''
    • maksymalna temperatura: 110°C
    • maksymalne ciśnienie: 10 bar

    Naczynko niestety mam już kupione sugerowałem się zaleceniami 5% objetosci instalacji. Zakładam że u mnie będzie 1000 l w instalacji z buforem. Może faktycznie lepiej 60 l. 

    Termostat spalinowy będzie sterował pracą laddomat będzie go załączał przy odpowiedniej temperaturze spalin. 

  4. Witam.

    Niedługo będę montował u siebie piec atmos dc 15gs razem z buforem 800 l, wężownica cwu i laddomatem. Trudno jest znaleźć montażystę a jak się już znalazł to wola 10 k za montaż więc spróbujemy sami. Wymienialiśmy już u nas 2 piece.
    Piec będzie zamontowany w układzie otwartym, grawitacyjnie na instalacji z grubymi rurami stalowymi i nowymi grzejnikami 9 szt, cwu bez cyrkulacji, naczynko 50 l, pętla schładzającą, zawory termostatyczne co i cwu afriso 35-60 bez siłownika, pompa co Alpha do 6 m ze sterownikiem przylgowym, termostat spalinowy i termometr spalin, zawory zwrotne klapowe na powrocie co i cwu przed buforem, filtry.
    Pytanie czy w układzie otwartym warto stosować grupę bezpieczeństwa do 1,5 bara? Obecnie takiej nie mamy.

    Wrzucam schemat którym będę się kierować, proszę o podpowiedź czy jest to dobry schemat i na co ewentualnie zwrócić uwagę.
    Dziękuje.

     

    schemat moj.jpg

  5. Trudno powiedzieć ile dziennie. W tym piecu zasypowym z marna sprawnością jest palone rano ok 9 10 i wieczorem. Rozpaliłem dzisiaj o 19.10  i teraz się pali ale przydało by się dorzucić. Wrzuciłem 6-7 kawalkow drewna dozuce jeszcze z 5 i to co rano zakładam że taki kawałek średnio waży kilogram. Czyli ok 20 25 kg dziennie? Może więcej. W sezonie ok 10 mp 4.5 tony drewna. Mamy mały dom z zapotrzebowaniem w najmroźniejszy dzień 11.5 kw średnio 6-7kw. Piec 15 kw nie mogę ustawić na miarkowniku więcej niż 65 bo wtedy na golasa trzeba by chodzić a to dziwne bo jest stary i średnio ocieplony. 

    Wiem że ten piec wymaga 25 cm opału. I tak sam go wyrabiam więc będę ciął krutsze. Takiej pracy się nie boję. 

    Czy w mpm czy atmosie i tak mam zamiar korzystać z wentylatora wyciągowego. 

    Z powodu wchodzącej uchwały jestem zmuszony do wymiany na coś trzeba się zdecydować. Mam do wyboru mpm lub atmos. Mogę spalać tyle samo opału co teraz. 

    Czym różni się model atmos dcxxgs od dcxxgd dakogen? 

  6. 4 godziny temu, Mac08 napisał:

    Taki wsad da te 60kw, także o 50-60 stopni podniesie temp na buforze (wilgotność drewna 8-12%). Wymienniki podobne jak nie spojrzy się na papiery tylko na kocioł, dlatego wybrałem mniejszy. Osobiście jeśli miałbym wybierać już atmosa, to wybrałbym 32s na 1000 litrów bufor. Wtedy ogrzewanie cykliczne, jeden wsad podgrzeje istalacje i nabije bufor do pełna, a komory całej nie musisz ładować. Oczywiście nie spełnisz ecodesign małym buforem. Zobacz siebie jeszcze za kotłem cichewicz sigma 20kw, to jest taki atmos GD, ale tańszy, a komora duża. Po za tym mało delikatnego szamotu, wymiennik lepszy, a go nie zalepisz na takim opale.

    10 minut będzie się rozpalać, 0,5h będzie sobie ładnie hulał, 1,5 godzinki na pełnej mocy(w tym przypadku ponad moc max-wiec destrukcja kotła) + pół godziny do godziny żar, zależy kiedy wentylator wyłączysz. Kocioł wtedy grzmi jak rakieta, nawet na zewnątrz słychać szum spalin z komina (spalając czysto masz duuuużo więcej spalin objętościowo, dlatego dobry komin to podstawa).

    Ładując mniej (ważyłem sobie, w końcu testuje ten kocioł na wszystkie sposoby) po 7-8kg zachowując moc na przyzwoitym poziomie dokładać trzeba co godzinę półtorej.

    Od razu napisze, na czym polega problem, bo to może być argument za mpm. Ogień przechodzi od dołu do góry, jeśli ograniczysz moc jakkolwiek ograniczając powietrze do komory, po godzinie od rozpalenia ogień będzie przy otworze gdzie jest dopływ powietrza. Płomień nie dojdzie do dyszy i mamy śmieciucha (górniaka) ale wymuszonego bo do góry nogami. Dlatego przerobie sobie na takiego 15gs.

    @ozi88 Jeśli masz instalacje grawitacyjną, grube rury, to pewnie 1 załadunek podgrzeje tylko instalacje, także 2 razy.

    Co masz na myśli przerobię na takiego 15gs? Właśnie chce brać dc15gs. 

    Czy w atmosie wentylator chodzi cały czas czy jest jakoś sterowany? 

    Zdarzyło Ci się kiedyś spalić  taczke drewna w 2 i pół godziny jak tu było napisane? 

    Jaki masz komin do tego pieca? 

  7. Ja mam raczej grubo połupane drewno dąb i na przyszły sezon buk dlatego myślę o atmosie. Drewno u mnie leży 2 lata zanim jest palone ale z ciekawości sprawdzę kiedys wilgotność. W tej chwili w piecu mam komorę 40 DM2 a w atmosie 66dm3. Mam nadzieję że dzięki buforowi wizyty w kotłowni nie będą musiały być tak częste. Ciekawe ile trzeba wsadów żeby nagrzać bufor 800l.

    2 godziny temu, Mac08 napisał:

    Moja opinia nie będzie obiektywna, zresztą jak chyba każda, bo chyba nikt nie posiadał obu kotłów. Moje spostrzeżenia są takie, że atmosa uruchomisz i dołożysz nie brudząc się, nie zadymisz kotłowni. Mam jeszcze dolniaka to nie ma pewności, że się nie zadymi (spaliny muszą przejść dołem). mpm na pewno będzie miał większą sprawność, więcej wymiennika, jak masz drobne drewno, to atmos spali ci w 2 godziny wszystko (wersje s). Jak jest w mpm, to Ci nie napisze, nie wiem.

    Nie pale węglem to też nie wiem, jak sobie atmos poradzi. Ustawienie proporcji powietrza nie jest trudne w atmosie, trzeba kilka dni/tygodni poobserwować, do jakiego sortu drewna jakie ustawienia. Ja jak mam drobniejszy to od razu przesunę regulacje PW o 1cm, jak grubsze, to 5mm, jak 1,2 klocki na komorę to do końca. Podstawa to suche drewno, jak mokre to atmosa skreśl z listy.

    Co do montażu to do bufora powinno podłączać się tak samo, a na instalację w zależności jak ogrzewasz, więc przy buforze nie ma znaczenia jaki kocioł, koszty te same zależne ile automatyki chcesz.

    A i oba mają małe komory wiec częste wizyty w kotłowni nieuniknione, chyba że dom prawie pasywny.

     

  8. Ja chce brać dcxxgs. Nie wiedziałem że montaż tyle kosztuje. Ale montaż mpm też będzie kosztował ile nie wiem. Myślę że jest tutaj więcej zwolenników mpm. Też mam dylemat co wybrać. Na mpm teraz trzeba czekać 3 miesiące. Tak mpm lubi drobniejszy opał i trochę węgla też łyknie. Ale musi być starannie poukładany bo może się wieszać i wtedy kopci. Teraz palę w za dużym zasypowcu ze sprawnością 50 lub mniej. 

  9. Jestem na tym samym etapie co Ty. Też stoję przed wyborem. Przeczytałem wątek setlans i z niego zrezygnowałem. Przeczytałem wątek mpm wood, o atmosie nie ma zbyt wiele na tym forum. Ja chyba będę brał atmos. Atmos będzie mnie kosztował 1.5 k więcej niż mpm. Palę drewnem które biorę od leśnego i obrabiam. Wczoraj zamówiłem zbiornik buforowy 800l  z wężownica do cwu. Też miałem dylemat z wężownica czy bez. Atmos to sprawdzona konstrukcja od lat. Ktoś pisał że są nietrwałe, ale czytałem też opinie ludzi co mają go 15 lat. Mpm to nowa konstrukcja 5 klasy i nie wiadomo jak z trwałością. Ma papiery ale chyba kilka razy prubowali. 

  10. No ja biorę co roku od leśnego 12 mp drewna w walkach po obrobieniu i poukładaniu wychodzi jakby więcej. Brałem od handlarza na działkę oni sprzedają mp a wychodzi ok 0.6 0.7 m3.

     

    Od handlarza w kawałkach gotowe do palenia. 

     

    45 minut temu, carinus napisał:

    @ozi88To nic nie da, tak się po prostu nie powinno robić. Jeden kanał powinien wystarczyć, ewentualnie dołozyć wyciąg do rozpalania.

    Problem w tym że chce zamontować mpm wood 14 a mam komin z cegły 6 m 14x14. W obecnym piecu zasypowym wszystko jest ok. Zastanawiam się czy ten komin da radę z wentylatorem wyciągowym. Pożyjemy zobaczymy. 

  11. 4 godziny temu, carinus napisał:

    Teraz iść w gaz i dodatkowe problemy i koszty przyłączenia? Mała PC monoblok umieszczona na zewnątrz z dolanym glikolem i kolega może w kotłowni zrobić magazynek lub spiżarnię. Po co zagracać sobie teraz dom.

    @PawełK2811 Nie rób łączenia 2 kanałów dymnych, bo zrobisz tzw. portki, gdzie w jednym kanale może wystąpić ciąg  wsteczny i wszystko zasysane będzie tylko drugim kanałem. Osłabisz tylko działanie komina.

    A gdyby połączyć te przewody i zastosować RCK? 

     

  12. Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ale wpadłem na pewien pomysł z kominem. W sumie to mam w tym kominie 2 kanały spalinowe piec podłączony do jednego na krutkim  boku komina i mogę w sumie przekuć się do drugiego kanału wtedy bym miał 14x28. Czy to może się udac? Z pieca by szły spaliny w 2 kanały spalinowe. 

    • Zgadzam się 1
  13. Godzinę temu, Panstan napisał:

    1 mp suchego dębu to ok 450 kg i rzeczywiście wyjdzie ci ok 18900 kwh,ale nie policzyłeś sprawności spalania,np 60%

    @pawlopawlo do zasypowego z buforem raczej zbędny wydatek,ale trzeba ocieplić ceglany komin na strychu.

    @ozi88 komin 14x14 jest dość mały,musisz uważać z doborem mocy kotła, jeśli wysoki to "pół biedy" na MPM 10 kw pewnie pociągnie,ale przy tym kominie celowałbym w kocioł z poziomymi półkami np Selvana 15 kW

    Komin mam 5 lub 6 m wysoki. Budynek parterowy przechodzi przez pomieszczenia ogrzewane i na dach ok 1 m wysoko nie ocieplony. Na obecnym piecu nie ma żadnych problemów. Wolałbym podłączyć do obecnego zastosować wentylator wyciągowy ocieplić i przedłużyć komin.

    Selvan to był mój pierwszy wybór ale po przeczytaniu wątku na tym forum i opiniach w Ceneo zrezygnowałem z niego. 

  14. 8 godzin temu, Animus napisał:

    A ja chcialem zadać inne, czy dobrze to przemyślałeś, tyle kasiory na zasypowca i jeszcze komin  chcesz frezować.

    Pewnie masz swój las, drewno za darmo  i się odkujesz. 

    Ostatnio sporo o tym myślałem. Ale może się mylę. Może coś ciekawego podpowiesz.

    Napisze jak jest.

    Aktualnie pale piecem zasypowym pozaklasowym bez bufora i spalam powiedzmy 10 mp dębu (ok 18 000 kwh) Co roku biorę od leśnego 12 mp drewna za które płace powiedzmy 2 k. Obrabiam we własnym zakresie i schnie 2 lata. CWU w lecie z kolektora.

    Czyli roczny koszt ogrzewania drewnem 2k

    Zbliża się termin wejścia ustawy i muszę wymienić źródło ciepła.

    Komin mam z cegły 14x14 i do nowego pieca zasypowego czy podajnikowego coś z nim muszę zrobić. Frezowanie i wkład 3, 4 k. Wiec taniej wyjdzie dostawić nowy systemowy za 1,5k.

    No i mam do wyboru, są to ceny mniej więcej. Zużycie paliwa wg ciepło właściwe.

     

    Piec zasypowy na drewno wymiana, komin, bufor, montaż, zbiornik cwu itd 19 k

    Roczny koszt ogrzewania ok 2k.

     

    Piec z podajnikiem groszek, pellet wymiana, komin, montaż, zbiornik cwu, bez bufora itd 17 k

    Roczny koszt ogrzewania groszek 3,2 t - 5,1 k pellet 4,6 t 6 k

     

    Gaz. Gazownia odmówiła mi przyłącza mam pytać w 24 roku. Akcja przyłącze, projekt, wykonanie, zgłoszenie budowy, mapy, piec, instalacja itd 25-28 k

    Roczny koszt ogrzewania 5,5 k

     

    Pompa ciepła powietrze woda akcja zakup, montaż, wymiana instalacji grzewczej itd (strzelam) 30-40 k

    Roczny koszt ogrzewania 4 k

     

    Stary dom będzie rozebrany za ok 10-15 lat w nowym dobrze ocieplonym będzie PC.

    No tak mam jeszcze ponad hektar lasu. Ale go szanuje.

  15. 8 godzin temu, bajek napisał:

    Ozi moj  kociołek 10 kw że zmniejszonym rusztem  ląduje bufor 800 l bez większego problemu  producent zawze podaj minimum buforu  jak 14 kw to bufor może  być 1000 jak wyżej czyli 18 kw to bufor 1500 

    Weź największy który zdołasz  wsadzic do kotłowni wielkość buforu docenisz po pełnym sezonie

     

     

    Raczej będę brał 14 kw mpm. Największy bufor jaki mi wejdzie to właśnie 800l jeszcze będę musiał skuć płytki żeby go postawić chyba, że 1000 l na zamówienie niższy ale szerszy. 

  16. Witam. Oczywiście czy do mpm czy atmos będę musiał dokupić bufor 3100 zł przecież to opisałem wyżej,

    oraz zbiornik cwu i komin systemowy. Jednak atmos dc 15 GS z podobnym wyposażeniem o podobnej mocy 1200 zł więcej. Więc raczej będzie mpm. Pytanie czy brać go elektronicznym miarkownikiem, sterownikiem(coś musi sterować pompami co i cwu) wentylatorem przy nowym kominie. 

  17. Dzięki za info. Obawiam się czy ta 18 nie będzie za duża. Do 14 tki producent zaleca 800 l wciąż mam dylemat atmos czy mpm. Czyli muszę nowy komin systemowy dostawić do istniejącego. Czy do nowego komina fi 200 brać ten wentylator później chyba będzie ciężko go dołożyć. Napewno bym brał zestaw antykondensacyjny. Co ze sterownikiem i miarkownikiem elektronicznym warto? 

     

  18. Witam szanowne forum.

    Proszę o poradę.

    W związku z wchodzącą w życie uchwałą zmuszony jestem do wymiany 5 letniego pieca pozaklasowego na nowy opalany drewnem spełniający normy. Spalamy ok 8-10 mp drewna. Pod uwagę biorę mpm ds wood (raczej ten zamontujemy)i Atmos. Czy atmos jest w jakiś sposób lepszym piecem ? Cena za mpm ds wood 14 z wentylatorem, pętlą schładzającą, miarkownikiem elektronicznym i sterownikiem to 9300 zł, Atmos 15 kw z loddomatem i wbudowanym wentylatorem i sterowaniem 9500. Pieniądze te same. Pytanie czy te bajery są potrzebne ? Obecny piec zasypowy (z miarkownikiem mechanicznym) 15 kw jest za mocny w największe mrozy na piecu 62 st więcej za gorąco w domu. Dom stary parterowy pow zabudowy 95 m2 zapotrzebowanie według ciepło właściwe to max 11,6 kw. Stara instalacja grawitacyjna układ otwarty z pompą na powrocie i sterownikiem załączającym, grzejniki 4 nowe z termostatami 5 stare płytowe bez termostatów.

    Nowy piec będzie zamontowany ze zbiornikiem buforowym 800 l większy się nie zmieści chyba, że na zamówienie. Pytanie czy lepiej zbiornik z wężownicą czy osobno bojler cwu ? O ile dobrze rozumiem zbiornik buforowy zmagazynuje ta nadwyżkę 3, 4 kwh mocy pieca? Komin niestety murowany z cegły 14x14 ok 6 m ciąg jest w miarę ok i tu pytanie czy przy wentylatorze i takim przekroju to będzie działać ? Rozważam frezowanie komina z wkładem ale korzystniej wyjdzie mi postawić nowy komin systemowy pytanie fi 180 czy fi 200 czy wtedy mogę zrezygnować z wentylatora wyciągowego? Naczynko wzbiorcze ile procent pojemności instalacji ?

    Czy możecie coś podpowiedzieć na co jeszcze warto zwrócić uwagę ?

    Dzięki za odpowiedź.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.