Witam. Jestem laikiem w temacie instalacji CO, nie znam się totalnie dlatego proszę o pomoc.
Stan obecny:
Dom z 1978 roku, parterowy z poddaszem i piwnicą, poddasze nieogrzewane i nieużytkowane, w piwnicy piec CO, grubość ścian 35 cm w tym 5 cm styropian, podłoga poddasza 5 cm styropian. Brak sieci gazowej w okolicy.
Dom obrys m2
110 m2
Dom pow. ogrzewana parter
76 m2 (bez korytarza i piwnicy)
Ogrzewanie wyłącznie grzejniki płytowe (rury cienkie miedziane) + piec tzw. kopciuch (węgiel, drzewo), rocznie do 2 ton węgla spalane.
Liczba mieszkańców 4
Średnia temperatura w domu – stopnie 22 stopnie C
Wyniki obliczone dla budynku ze strony ciepło właściwe: https://cieplo.app/wynik/ncf3#collapseCoal
Plan inwestycyjny z wykorzystaniem dofinansowania z czystego powietrza:
1. Założenie fotowoltaiki 3,6 kW - by zredukować rachunki za prąd (mam zasilanie 1 fazowe budynku, moc przyłączeniowa 4 kW, zużycie energii około 3000 kW/rocznie, miesięczne rachunki około 170 zł w 2021 roku, za mało czasu by zmienić na 3 fazowe, nie zdążę do 30 marca by coś kombinować, do tego załatwiam sprawy spadkowe co dodatkowo komplikuje mi sytuacje).
2. Wymiana kopciucha na piec na pellet + wkład kominowy (chciałem pompę ciepła ale z uwagi na stary budynek i brak możliwości założenia i oddania do sieci 1 kW do 30 marca 2022 odpowiednio dużej fotowoltaiki wybór padł na piec na pellet)
Wg strony ciepła właściwe:
7,5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza w "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.
3,6kW – przeciętna moc grzewcza Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,6°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.
70W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
15 171kWh = 55GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
0,5kW min. dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
220l odpowiednia do potrzeb pojemność bojlera
Pytanie nr 1 czy brać:
- Piec na pellet z zakresu 8 -12 kW z dobrą modulacją pracy bez bufora czy raczej
- piec na pellet z zakresu 8-12kW z buforem około 500 litrów (większy bufor raczej się nie zmieści w piwnicy)
Jedni instalatorzy przy piecu na pellet zalecają bufor ciepła i straszą ilością rozpaleń, inni odradzają jako niepotrzebny koszt.. Jak to właściwie jest?
Pytanie nr 2
Jaki piec polecacie przy tych warunkach jakie mam? Pieców z 8 kW jest bardzo mały wybór dlatego 10-12 kW biorę pod uwagę. Piec ma być w miarę "idiotoodporny" (gdy mnie nie będzie jest w domu starsza osoba), poza tym nie chce siedzieć w kotłowni i bawić się w dobieranie parametrów, dobrze by dobierała parametry do danego pelletu.
- Myślałem o piecu EDILKAMIN LAGUNA P 12, ale chyba ciężko z dostępnością.
http://sanitsystem.pl/id,2072/prod,kociol-na-pellet-edilkamin-laguna-p-12-+-montaz
- Ewentualnie jakiś "duńczyk" (NBE - Blackstar czy Fenix).
- Ciekawe rozwiązanie ma też Lazar: Kocioł kondensacyjny na pellet LAZAR INTER FIRE 11kW/240l - https://499.pl/kociol-kondensacyjny-na-pellet-lazar-inter-fire-12kw-zasaobnik-240l-p-2122.html - tu mam zbyt mało informacji czy warto w porównaniu do powyższych (kondensacja kojarzy mi się z lepszą efektywnością)
Wysokie ceny i mały metraż do ogrzania + CWU nie jestem przekonany czy ma to sens 🙂
Pytanie nr 3
Czy najlepszym zabezpieczeniem powrotu wody do pieca jest tzw. sprzęgło? Co polecacie z praktyki.