Skocz do zawartości

Łukasz90

Forumowicz
  • Postów

    44
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Łukasz90

  1. Żeby dokładnie napisać to musiałbym je znowu powykręcać. Na pewno było miedzy 1,5 a 2 na każdym rotametrze. Napisać te wartości dokładnie ? Na ogrzewanie miałem robiony projekt i mam tam podane wartości które teraz są ustawione. Posłuchałem znajomego i lekko zagęściłem rozstaw i teraz pętle są o kilka metrów dłuższe. Chciałbym porównać teraz te parametry z projektu względem tych nowych przeliczonych. Szum w szafce jest dość delikatny ale na pełnych przepływach temperatura na belce zasilania i powrotu różniła się o stopień. Od wczoraj wygrzewam podłogę, dziś skręciłem te rotametry i różnica temperatur na belkach już wynosi prawie 4 stopnie czyli lepiej wg mojego rozumowania bo podłoga zaczęła przejmować temperaturę z rur

    nastawy.png

    Generalnie ten projekt jest dziwny bo zagęszczając lekko rozstaw to i tak mi wyszły krótsze odcinki niż podane . Sądzę że w projekcie jest źle podana odległość od rozdzielacza do miejsca rury w którym zaczyna grzać. Ale mniejsza z tym, liczą się teraz aktualne długości. ;D

  2. Witam, czy ktoś mógłbym mi wyliczyć nastawy na rotametrach dla mojej instalacji?

    rozdzielacz 1: w sumie 503 metry pexa 16

    1 = 81 m
    2 = 59m
    3 = 89m
    4 = 89m
    5 = 88m
    6 = 97m

    rozdzielacz 2: w sumie 489 metrów

    1 = 52m
    2 = 51m
    3 = 79m
    4 = 73m
    5 = 64m
    6 = 37m
    7  = 75m
    8 = 58m

    Rozdzielacza zasilane są pexem 32. Do dalszego rozdzielacza jest ok 15 metrów  a pierwszy rozdzielacz jest na trójniku na samym początku z metr od pompy. Zasila to pompa AFRISO APH 160 15-7.  Przy pełnym odkręceniu rotametrów nawet na najwyższym biegu pompy jest cicho, po skręceniu rotametrów jest szum nawet na 1 biegu. Może większe nastawy trochę to wyciszą.

     

  3. Witam, skończyłem budować swoją kotłownię i mam problem z obiegiem między piecem a sprzęgłem. Mianowicie pompka się włącza, rury od zasilania ciepłe a od powrotu zimne. Ciepła woda nie dochodzi nawet do sprzęgła. Czy jest możliwe że to przez tez zawór temperaturowy zaznaczony na zdjęciu? Za daleko od pieca czy coś? Ewentualnie układ ciągle zapowietrzony?

    IMG_20230809_200406.jpg

  4. Szukałem właśnie w innych miejscach informacji o ciśnieniu roboczym tego pieca i znalazłem że 1,5 bar to ciśnienie dla układu otwartego a dla zamkniętego to 2,5 bara choć nie wszędzie jest to napisane. Dla 2,5 bara jakiej wielkośći naczynie powinno być?

    Choć pewnie kupię 50l bo o ciśnieniu 2,5 bar w układzie zamkniętym jest zapis w instrukcji z 2018 roku, w aktualnej (z 2021) jest tylko 1,5 bar bez adnotacji czy układ otwarty czy zamknięty.

  5. To jaki piec byś polecił?

    Co do sterowania to miało wyglądać tak że piec utrzymuje temperaturę na sprzęgle a listwa tylko włącza pompę obiegową i podnosi siłownik jeśli regulator pokojowy da sygnał że temperatura w pokoju jest niższa od zadanej.

    Cytat ze strony producenta

    Najważniejsze zalety kotła:

    • Efektowny i wysokowydajny palnik pelletowy z funkcją automatycznego czyszczenia. Wyposażony w modulację nadmuchu powietrza z systemem „ADAPTIVE CONTROL”, zapewnia niezawodną pracę.
    • Zastosowany w palniku mechaniczny ruszt sprawdza się często w stosowaniu pelletu niskiej jakości.
    • Wymiennik kotła zbudowany z korpusu wodnego z pionowymi kasetami konwekcyjnymi, wygodnymi w czyszczeniu i stałej obsłudze. 

    Z ociepleniem jest tak że w chwili obecnej mam tylko ocieploną podłogę pod podłogówką ale nie 14 cm tylko finalnie pół domu ma 15 cm a drugie pół 16 cm. Ściany i strop chwilowo gołe i na tą zimę tak zostanie. Musze się wprowadzić w tym roku i jakoś tą zimę przetrwać. Wykończenie domu muszę zacząć od kotłowni żebym mógł wygrzać wylewkę anhydrytową.

  6. Witam, proszę o ocenę projektu instalacji którą chcę u siebie zrobić. Ogrzewane będzie 125m2, 100% podłogówki, sterowanie za pomocą listwy TECH z regulatorami pokojowymi i siłownikami termoelektrycznymi . Wszystkie rury oprócz wody użytkowej będą miedziane 28. Elementy instalacji to :

    - kocioł DEFRO DELTA EKOPELL 10kW ( zabezpieczenie termiczne SYR 3065 + wbudowany ogranicznik temperatury STB),ochrona powrotu ATV 55°C.

    -sprzęgło hydrauliczne 70kW z pompami AFRISO APH 160 15/7 , zawór mieszający ARV 362 ProClick (w zaworach odcinających na powrotach są już zawory zwrotne)

    -bojler 140l z płaszczem wodnym

    Mam kilka pytań do tego projektu:

    1. Jakiej wielkość powinno być naczynie przeponowe CO i CWU i czy są one w dobrych miejscach i wysokościach? ( zład wody w całym układzie CO to ok 180l, w CWU bojler ma 140 l)?

    2.Czy nie brakuje zaworu zwrotnego na zasianiu przed sprzęgłem?

     

    instalacja.png

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.