Witam.
Właśnie podłączam uniwersalny piec w moim domu. Zagrzewam się do pracy spoglądając na termometr. Póki co wspomagamy się kominkiem w salonie, ale ponieważ jest bez rozprowadzania ciepła to niedługo przestanie wystarczać więc czas goni. Pomimo pośpiechu, chcę popełnić jak najmniej błędów dlatego proszę Was bardzo o szybką odpowiedź na dręczące mnie pytania:
Instalacja będzie otwarto - zamknięta tzn. piec z zasobnikiem ciepłej wody w układzie otwartym (w ramach pomieszczenia kotłowni) i reszta (kaloryfery i podłogówka) w zamkniętym połączone płytowym wymiennikiem ciepła. nie proszę o gotowy schemat tylko podpowiedź.
-Dlaczego pompy najczęściej montuje się na zasilaniu, dla mnie logiczniejszy jest montaż na powrocie gdzie jest niższa temperatura?
-Czy jeśli w obwodzie pieca będzie wymiennik płytowy i zasobnik wody czyli dwie pompy to czy muszę dać w tych obwodach zawory zwrotne (różnicowe) tak że gdy będzie chodziła jedna pompa to żeby nie przeganiała wody przez drugą w przeciwnym kierunku. Czyli np pompa zasobnika żeby nie wymusiła przepływu oprócz na piecu na wymieniu płytowym i odwrotnie.
-Na grzejnikach są regulatory, jak zabezpieczyć ich pompę przed wzrostem oporów w razie zamknięcia się ich wszystkich? Myślałem nad daniem grzejnika łazienkowego bez zaworu, ale czy to wystarczy i czy nie ma specjalnych zaworów które daje się równolegle z grzejnikami i się otwierają jak ciśnienie wzrasta?
-wiem że są dwa układy regulacji temperatury w podłogówce (z zaworem 3D i głowicą termostatyczną), czy któryś ma przewagę (koszty, wygoda, itp.)
-Jaki procent objętości układów otwartego i niezamkniętego powinny mieć ich naczynia zbiorcze.
-Czy instalacje C.O i C.U.W podłącza się do uziemienia?
Podejrzewam, że w miarę prac pojawią się kolejne pytania, ale póki co proszę o odpowiedź.