Skocz do zawartości

szeryf85

Nowy Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez szeryf85

  1. Hej,

    sorki że dopiero teraz odpisuje, ale miałem ciężki tydzień 🙂

    Możesz mi wytłumaczyć jak podniesienie tej temperatury ma wpłynąć na pracę pieca? Bo się pogubiłem 🙂 Pisząc o taktowaniu pieca masz na myśli to, że piec się włącza, grzeje, i za chwile wyłącza? Bo mi o takie taktowanie chodzi.

    Ja dążę do tego, żeby piec grzał z mniejszą temperaturą, ale dłużej, i nie wiem czy to jest osiągalne. Jak zmniejszę krzywą, to grzeje z mniejszą temperaturą, ale z takimi samymi przerwami, co skutkuje niedogrzaniem. Jeśli dobrze rozumiem, to w tej chwili piec się wyłącza gdy na powrocie jest jakaś tam temperatura, czy mogę jakoś ustawić ten poziom temperatury?

    Jeśli chodzi o nastawy pieca to pod d.00 jest przedział od 6 do 25, teraz mam ustawione na 6. Reszta jest tak jak napisałeś.

     

     

  2. Czas wybiegu pompy w trybie ogrzewania mam ustawione na 5 minut, to znaczy że pompa włącza się 5 min przed ogrzewaniem?

    Maksymalną moc instalacji grzewczej mam ustawiona na 6 kW, piec nie powinien grzać z większą mocą, po to jest właśnie to ustawienie.

    Taktowanie to mniejszy problem, większy to zimna łazienka. Dzisiaj było chłodniej na zewnątrz, to w łazience zrobiło się trochę cieplej.

     

  3. 2 godziny temu, Michał- napisał:

    Opisywany problem dotyczy taktowania kotła - ma zbyt dużą moc którą oddaje bardzo szybko dlatego grzejniki są gorące ale tylko na chwilę bo lada moment czujnik wyłączy automatycznie kocioł.

    Zaradzić temu można za pomocą ograniczenia mocy z jaką piec "wstaje" (rozpala się). Jeżeli jest ustawiony na 6 i to ustawienie już pomogło to spróbowałbym ustawić na minimum jakie jest dostępne.

    6 to jest minimalna moc, jaką mogę ustawić.

    2 godziny temu, Michał- napisał:

    Druga sprawa: jak wyglądają ustawienia pompy obiegowej w kotle oraz ew. pompy obiegowej poza kotłem jeżeli takowa jest? Ja bym akurat na szybko wstającym piecu próbował uciekać z nadmiarem ciepła więc pompę bym ustawił na wyższe obroty aniżeli te które są ustawione teraz. Można próbować wymusić 80-90% mocy minimalnej pompy.

    Do tego ustawiłbym wybieg pompy na kilka minut zanim kocioł zacznie grzanie. Niech ta woda w układzie zacznie sobie dostatecznie krążyć aby podczas załączania kotła szybko została wyprowadzona w układ. Przy 11 grzejnikach nie może być tak żeby piec taktował chyba, że faktycznie moc min. kotła jest mocno zawyżona w stosunku do możliwości odbioru instalacji.

    Obecne ustawienia pompy opisałem w pierwszym poście, jak masz pomysł jak je skorygować, to będę wdzięczny.

    Pompy poza kotłem nie ma.

    Można ustawić pompę tak, żeby zaczęła działać zanim piec zacznie grzać?

    2 godziny temu, Michał- napisał:

    Na wykresie widać też duży wzrost temp. z 50 do 80 stopni. Jeżeli ww. zabiegi nie pomogą to można też ograniczyć moc max. kotła. Chwilowo jak podskoczy do 80 stopni a nie ma gdzie oddać tego ciepła to czujnik też to wyłapie i wyłączy kocioł.

    ten wzrost temperatury to grzanie wody w zasobniku.

    2 godziny temu, Michał- napisał:

    P.S.

    Czy grzejniki są odpowietrzone i wszystkie głowice termostatyczne otwarte? Odcinanie temperatury na grzejnikach głowicami w tej chwili jest bez sensu.

    są odpowietrzone i głowice są otwarte.

  4. Witam,

    dom kupiony półtora roku temu, teraz będzie nasza druga wspólna zima. Dom 150m2, składa się z 3 pięter:

    1/ parter - kuchnia (brak grzejnika), salon (2 grzejniki), łazienka (grzejnik), wiatrołap (grzejnik), garaż i kotłownia(grzejnik)
    2/ piętro 1, tzw. antresola, nad salonem otwarta przestrzeń (wysokość 5,3), 2 grzejniki
    3/ piętro 2 - trzy pokoje (w każdym grzejnik), łazienka (grzejnik), garderoba (grzejnik).

    Na każdym grzejniku głowica termostatyczna.

    Piec jak w temacie Saunier Duval Thelia Condens AS25 z czujką pogodową, do tego sterownik pokojowy Exacontrol E7C zainstalowany w salonie, ustawiony jako termostat (czyli brana jest pod uwagę temperatura zewnętrzna i wewnętrzna). Osobno jest zasobnik na wodę.

    Problemy, z którymi nie mogę sobie poradzić:

    1/ niedogrzana łazienka na drugim piętrze, grzejnik prawie zawsze jest letni, no chyba że na zewnątrz spory mróz, to jest ciepły, ale w łazience zimno

    2/ w pozostałych pomieszczeniach spore wahania temperatury, bo grzejniki albo gorące, albo zimne

    3/ piec często się włącza i wyłącza.

    Piec w sumie działał na ustawieniach fabrycznych, ewentualnie coś było zmienione po zainstalowaniu pieca.

    Ważniejsze ustawienia:

    - d.00 - moc maksymalna instalacji grzewczej - 20

    - d.01 - czas wybiegu pompy w trybie ogrzewania - 5

    - d.02 - maksymalny czas blokady palnika w trybie ogrzewania - 20

    - d.17 - regulacja instalacji grzewczej - off (temperatura wody na zasilaniu)

    - d.18 - tryb pracy pompy - 1 (komfort)

    - d.19 - rodzaj wybiegu pompy - 2 (tryb ogrzewania automatyczny, rozruch / wybieg pompy stopień 1, przygotowanie ciepłej wody stopień 2)

    W chwili obecnej ustawiona krzywa na sterowniku to 1.6 (wyłączone automatyczne dobieranie krzywej).

    Rozmawiałem telefonicznie z gościem który robił przegląd, powiedziałem, że piec często się włącza i wyłącza, kazał w d.00 zmienić moc na minimalną, ustawiłem na 6. Trochę to pomogło, ale w takie dni jak dziś, gdzie na zewnątrz było 15 stopni, nie mogłem w żaden sposób nagrzać łazienki.

    Wnioski z dzisiejszego dnia - piec włącza się jak na powrocie jest ok 30 stopni, grzeje do ok 50 stopni (zależne od krzywej i temp na zewnątrz) w ciągu ok 2 min, potem się wyłącza. Temperatura na powrocie spada znowu do ok 30 stopni, i piec po jakimś czasie się włącza. Zauważyłem, że czas pomiędzy włączeniami zależy od parametru d.02.

    Nie wiem w jakim kierunku iść, czy podnieść krzywą, żeby na zasilaniu była wyższa temperatura, wtedy jest szansa że w łazience będzie cieplej? Tyle tylko, że w pokojach będą jeszcze większe skoki temperatury.

    Podejrzewam, że zimą będzie trochę lepiej, bo piec będzie grzał dłużej. Z tego co wyczytałem, to jest piec jest za mocny.

    Czy da się coś jeszcze ustawić?

    Jak jakiejś informacji brakuje, to postaram się uzupełnić 🙂

    Pozdrawiam

    Łukasz

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.