Skocz do zawartości

szeryf85

Nowy Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 3 piętrowy, 150m2, ocieplony styropianem.
  • Instalacja
    11 grzejników panelowych, 1 drabinka w łazience
  • Kocioł
    Thelia Condens AS25

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    pomorskie

Osiągnięcia szeryf85

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Miesiąc później
  • Oddany Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Hej, sorki że dopiero teraz odpisuje, ale miałem ciężki tydzień 🙂 Możesz mi wytłumaczyć jak podniesienie tej temperatury ma wpłynąć na pracę pieca? Bo się pogubiłem 🙂 Pisząc o taktowaniu pieca masz na myśli to, że piec się włącza, grzeje, i za chwile wyłącza? Bo mi o takie taktowanie chodzi. Ja dążę do tego, żeby piec grzał z mniejszą temperaturą, ale dłużej, i nie wiem czy to jest osiągalne. Jak zmniejszę krzywą, to grzeje z mniejszą temperaturą, ale z takimi samymi przerwami, co skutkuje niedogrzaniem. Jeśli dobrze rozumiem, to w tej chwili piec się wyłącza gdy na powrocie jest jakaś tam temperatura, czy mogę jakoś ustawić ten poziom temperatury? Jeśli chodzi o nastawy pieca to pod d.00 jest przedział od 6 do 25, teraz mam ustawione na 6. Reszta jest tak jak napisałeś.
  2. Michał, wklejam tabelkę z parametrami, które mogę zmienić, niestety nie widzę opcji, o których piszesz 😕 Mój piec ma chyba tylko podstawowe ustawienia 😕
  3. Czas wybiegu pompy w trybie ogrzewania mam ustawione na 5 minut, to znaczy że pompa włącza się 5 min przed ogrzewaniem? Maksymalną moc instalacji grzewczej mam ustawiona na 6 kW, piec nie powinien grzać z większą mocą, po to jest właśnie to ustawienie. Taktowanie to mniejszy problem, większy to zimna łazienka. Dzisiaj było chłodniej na zewnątrz, to w łazience zrobiło się trochę cieplej.
  4. 6 to jest minimalna moc, jaką mogę ustawić. Obecne ustawienia pompy opisałem w pierwszym poście, jak masz pomysł jak je skorygować, to będę wdzięczny. Pompy poza kotłem nie ma. Można ustawić pompę tak, żeby zaczęła działać zanim piec zacznie grzać? ten wzrost temperatury to grzanie wody w zasobniku. są odpowietrzone i głowice są otwarte.
  5. Dołączam wykresy z temperaturą zasilania i powrotu. Na wykresie z zasilaniem widać, że eksperymentowałem z czasem blokady palnika, od 5 min do 20 min, teraz jest na 10 min. Zastanawia mnie to, dlaczego ta woda się tak szybko nagrzewa, jakby stała w miejscu. Piec się wyłącza bo nagrzał, i potem nagle spada, jakby się w końcu ruszyła.
  6. Filtra nie czyściłem, przyznam, że nawet nie wiem gdzie go szukać. Instalacja ma ok 2 lat, ale nie twierdzę że jest czysty 🙂 Mam czas blokady palnika, pewnie o to Ci chodzi. Jest ustawione na 20 min, ale przez to np. dzisiaj piec się rzadko włączał i było zimno.
  7. Witam, dom kupiony półtora roku temu, teraz będzie nasza druga wspólna zima. Dom 150m2, składa się z 3 pięter: 1/ parter - kuchnia (brak grzejnika), salon (2 grzejniki), łazienka (grzejnik), wiatrołap (grzejnik), garaż i kotłownia(grzejnik) 2/ piętro 1, tzw. antresola, nad salonem otwarta przestrzeń (wysokość 5,3), 2 grzejniki 3/ piętro 2 - trzy pokoje (w każdym grzejnik), łazienka (grzejnik), garderoba (grzejnik). Na każdym grzejniku głowica termostatyczna. Piec jak w temacie Saunier Duval Thelia Condens AS25 z czujką pogodową, do tego sterownik pokojowy Exacontrol E7C zainstalowany w salonie, ustawiony jako termostat (czyli brana jest pod uwagę temperatura zewnętrzna i wewnętrzna). Osobno jest zasobnik na wodę. Problemy, z którymi nie mogę sobie poradzić: 1/ niedogrzana łazienka na drugim piętrze, grzejnik prawie zawsze jest letni, no chyba że na zewnątrz spory mróz, to jest ciepły, ale w łazience zimno 2/ w pozostałych pomieszczeniach spore wahania temperatury, bo grzejniki albo gorące, albo zimne 3/ piec często się włącza i wyłącza. Piec w sumie działał na ustawieniach fabrycznych, ewentualnie coś było zmienione po zainstalowaniu pieca. Ważniejsze ustawienia: - d.00 - moc maksymalna instalacji grzewczej - 20 - d.01 - czas wybiegu pompy w trybie ogrzewania - 5 - d.02 - maksymalny czas blokady palnika w trybie ogrzewania - 20 - d.17 - regulacja instalacji grzewczej - off (temperatura wody na zasilaniu) - d.18 - tryb pracy pompy - 1 (komfort) - d.19 - rodzaj wybiegu pompy - 2 (tryb ogrzewania automatyczny, rozruch / wybieg pompy stopień 1, przygotowanie ciepłej wody stopień 2) W chwili obecnej ustawiona krzywa na sterowniku to 1.6 (wyłączone automatyczne dobieranie krzywej). Rozmawiałem telefonicznie z gościem który robił przegląd, powiedziałem, że piec często się włącza i wyłącza, kazał w d.00 zmienić moc na minimalną, ustawiłem na 6. Trochę to pomogło, ale w takie dni jak dziś, gdzie na zewnątrz było 15 stopni, nie mogłem w żaden sposób nagrzać łazienki. Wnioski z dzisiejszego dnia - piec włącza się jak na powrocie jest ok 30 stopni, grzeje do ok 50 stopni (zależne od krzywej i temp na zewnątrz) w ciągu ok 2 min, potem się wyłącza. Temperatura na powrocie spada znowu do ok 30 stopni, i piec po jakimś czasie się włącza. Zauważyłem, że czas pomiędzy włączeniami zależy od parametru d.02. Nie wiem w jakim kierunku iść, czy podnieść krzywą, żeby na zasilaniu była wyższa temperatura, wtedy jest szansa że w łazience będzie cieplej? Tyle tylko, że w pokojach będą jeszcze większe skoki temperatury. Podejrzewam, że zimą będzie trochę lepiej, bo piec będzie grzał dłużej. Z tego co wyczytałem, to jest piec jest za mocny. Czy da się coś jeszcze ustawić? Jak jakiejś informacji brakuje, to postaram się uzupełnić 🙂 Pozdrawiam Łukasz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.