Skocz do zawartości

colin503

Nowy Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Budynek 220 m2 z lat 70-tch, ocieplony - ściany 12 cm styropianu, strop 10-14 cm styropianu, piwnica 6 cm styropianu na sufitach (aktualnie tylko na połowie powierzchni).
  • Instalacja
    19 grzejników panelowych 2-płytowych + 2 drabinkowe + 2 podłogówki (razem około 12 m2) + sprzęgło hydrauliczne + zbiornik CWU 197 l z mieszaczem
  • Kocioł
    Kocioł gazowy kondensacyjny Buderus Logamax plus GB072-24V2 + sterownik Buderus Logamatic RC310

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Podbeskidzie

Osiągnięcia colin503

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Oddany Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Instalację z kotłem gazowym mam od około miesiąca, a od kilku dni temperatury zewnętrzne są rzędu 0 - 10°C i zaczynają wychodzić sytuacje, w których kocioł nie działa tak jakbym chciał. Mam kilka pytań odnośnie logiki działania systemu Buderusa: Na jakiej podstawie kocioł się włącza i wyłącza? Mam ustawione grzanie wg temperatury pomieszczenia (grzanie 22°C, obniżenie 21°C), serwisant powiedział, że kocioł będzie się załączał 0.5°C poniżej, a wyłączał 0.5°C powyżej zadanej temperatury pomieszczenia. Niestety w większości przypadków jest to 0.2°C poniżej/powyżej. Rano potrafi grzać porządnie (45°C na kotle) przez kilka godzin aż do tych nieszczęsnych 0.2°C powyżej zadanej temperatury, a potem jak zaczyna taktować to grzeje już na 35-38°C. Efektem jest częste włączanie i wyłączanie (mniej więcej raz na godzinę). Nie jest to tragedia, ale gdyby grzał z taką histerezą, jak mówił serwisant, to pewnie byłoby sporo lepiej. Jaki mają związek, czym się różnią "Maks. temp. ogrzew." (Dane kotła) i Maks. temp. zasilania (Obieg grzewczy)? Serwisant ustawił większą maksymalną temperaturę zasilania dla obiegu grzewczego, niż maksymalna temperatura, jaką może podać kocioł na zasilanie. Czy w trakcie grzania grzejników, jeśli kocioł przełącza się na tryb grzania CWU i potem wracając do grzania grzejników, to ma jakiś czas postoju? Czy jest możliwość, żeby w ogóle nie wyłączał palnika tylko zmienił obwód grzania z CWU na CO? Do opisu instalacji z mojego profilu dodam, że obieg grzewczy posiada własną pompę ze sterownikiem, który na podstawie temperatury z czujnika podłączonego do sprzęgła hydraulicznego włącza ją lub wyłącza. Dlatego w sterowniku RC310 nie ma ustawionego czujnika sprzęgła hydraulicznego. Do danych kotła dodam, że moc maksymalna została ograniczona do 15 kW. Poniżej ustawienia z mojego RC310:
  2. @gbbsoft Dzięki za linka. Tak właśnie chciałem, w tym jeszcze ciepłym czasie, żeby się włączał i wyłączał. Oczywiście opcję modulacji mam włączoną. Jak spadną temperatury, to zobaczę jak się będzie zachowywał i w razie czego będę kombinował z krzywą grzewczą. Przy tych startach to nurtuje mnie tylko żywotność palnika, czy ktoś się orientuje ile Buderus wytrzymuje startów? Czy ma to w ogóle znaczenie dla zużycia kotła?
  3. Aktualnie mam ustawione grzanie wg temperatury pomieszczenia i w tym momencie nie ma możliwości zmiany temperatury lato/zima. Ten parametr jest dostępny tylko przy grzaniu wg temperatury zewnętrznej. Cyrkulację posiadam, ale na razie jest całkowicie wyłączona, bo wychodzi, że jest raczej zbędna, a tylko wyciąga ciepłą wodę ze zbiornika. PS. Uzupełniłem w profilu dane mojej instalacji.
  4. Mam podobny zestaw - taki sam kocioł i sterownik, ale większy zbiornik na CWU (Galmet 197 L) oraz sprzęgło hydrauliczne. Co prawda uruchomienie instalacji nastąpiło 2 tygodnie temu, a na zewnątrz jest stosunkowo ciepło (noc 5-12, dzień 15-20), ale mogę już wyciągnąć pewne wnioski. Wiem, że pisałeś o ciągłym włączaniu i wyłączaniu kotła, ale ilość startów palnika (14982) przy czasie jego pracy (524H) mnie zszokowała! To daje średnio ponad 28 załączeń na godzinę pracy, albo inaczej, że po załączeniu palnika pracuje on średnio przez 2 min i 5 sek. Ja mam aktualnie 126 startów na 66 godzin pracy palnika, co daje niecałe 2 załączenia na godzinę, albo średnio trochę ponad 31 min pracy palnika. Zastanawia mnie w tym temacie, jak żywotne są palniki. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć? Szczególnie mnie interesuje w takim Buderusie GB072 🙂 Co do sprzęgła hydraulicznego, to mój instalator powiedział, że daje oszczędności w zużyciu gazu, bo dzięki niemu kocioł efektywniej pracuje. Zastanawiam się ile razy Ci podgrzewa wodę w ciągu doby. U mnie przy 5 osobach wodę podgrzewa około 5 razy dziennie. Jedno podgrzanie to około 1/3 m3 zużytego gazu i mogę pobrać około 50 litrów tylko ciepłej wody. Tu na pewno pomaga ustawienie podgrzewania do 60 stopni C i mieszacz, który wypuszcza ze zbiornika ciepłą wodę o temperaturze 45 stopni. O ogrzewaniu na razie się nie wypowiadam, bo za krótko działa i daleko do zimy 🙂
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.