Skocz do zawartości

marvel007

Nowy Forumowicz
 • Postów

  5
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

marvel007 Osiągnięcia

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

 • Dedicated Unikat
 • Pierwszy post
 • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

 1. Ok, ale nikt mi nie powie, że muszę zapłacić odsetki za czas niepłacenia? Żaden komornik mi nie wjedzie? 😜 Dziękuję Wolf za odpowiedź. Pozdrawiam. Temat wyjaśniony, chyba że ktoś wie coś więcej jeszcze i uzupełni odpowiedź Wolfa
 2. Wiem, wiem, chodziło mi bardziej o wiedzę na przyszłość. Wiadomo, warto być świadomym tego, czy coś się robi dobrze czy niekoniecznie, nawet by komuś w przyszłości podpowiedzieć. Więc jak to jest?
 3. Proszę o odpowiedź, co z tą ewentualną odpowiedzialnością
 4. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Generalnie pracownica tamtejszego składu uznała - po telefonie do niej - że już specjalnie nie będzie mnie ścigać i jakbym był przelotem to mogę podjechać uzupełnić dane, a jeśli nie to zbierze je najwyżej przy następnym zamówieniu za rok. Czy w tym przypadku mogę się obawiać czegoś, że nie dopełniłem formalności, czy to raczej kierowca i Pani z tej firmy mogą mieć ewentualne problemy w związku ze sprawą - gdyby weszła kontrola - i się nie przejmować (ewentualnie jechać pomóc im, by to oni nie mieli problemu)?
 5. Witam serdecznie, Piszę w nietypowej sprawie, jaka mnie spotkała podczas zakupu węgla na opał. Zamówiłem tonę węgla (orzech) do pieca węglowego. Transport dotarł do mnie, kierowca wyładował towar i dał mi do ręki świadectwo paliw stałych oraz jakiś papier do podpisania z adresem odbioru oraz nazwiskiem - żadnych innych danych (pewno potwierdzenie odbioru), po czym dodał że niestety nie ma dla mnie paragonu, a jako że nie przypuszczałem, że może być jakiś problem, stwierdziłem że nie jest mi potrzebny, zapłaciłem i kierowca odjechał. Następnego dnia otrzymuję sms od pracującej tam Pani, że kierowca zapomniał uzupełnić dane i czy mógłbym wysłać jej swoje imię, PESEL i nr dowodu osobistego. Ogarnęło mnie niemałe zdziwienie, przez co odpisałem, że nie rozumiem po co tak wrażliwe dane, tym bardziej w dobie RODO. Pani wprowadziła mnie w temat, że od zeszłego roku obowiązują takie wymogi, jeśli chodzi o podawanie danych do faktury, w przeciwnym razie doliczy akcyzę. Jak jej odparłem, że mi starczy paragon, to stwierdziła, że paragon jest tylko do 200kg, a poza tym ona i tak już wystawiła fakturę i kierowca zapomniał mi ją dać. Zdziwiłem się, bo na przełomie 2019-2020 nie pamiętam, bym podawał jakiekolwiek dane wrażliwe, a wtedy również zamawiałem węgiel i akcyzy nie płaciłem. W związku z tym zrodziły się pytania: 1. Czy Pani miała prawo wystawić mi fakturę bez mojej wyraźnej prośby, zamiast zwykłego rachunku jako że jestem osobą fizyczną a nie firmą? Co do zasady transakcja dla osoby fizycznej powinna być nabita na kasie, prawda? Czy mogę odmówić tej faktury i wymagać paragonu? I czy to robi jakąś różnicę (paragon vs faktura) w kwestii zapłaty akcyzy lub podawania danych wrażliwych? 2. Czy nie weszło jakieś rozporządzenie zmieniające rzekome wymagania dot. danych osobowych? Takie zwykłe albo w dobie pandemii COVID? Szukałem na internecie i pojawiały się spekulacje, jakoby dane (przynajmniej dowód osobisty) miałyby nie być pobierane? Albo że limit 200kg jest rozszerzony do 2t za jednym razem? Na jakim etapie to obecnie stoi, należy te dane podawać, czy nie? 3. Co w przypadku odmowy zapłaty akcyzy, może być problem ze ściganiem należności? 4. Ile wynosi obecnie akcyza - 37,40 zł za każdą tonę węgla? Z góry dziękuję za odpowiedzi, liczę na szybką pomoc.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.