Skocz do zawartości

doświadczony

Forumowicz
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez doświadczony

  1. Witam.

     

    Posiadam Kocioł Q Eko Duo 25kW firmy Heiztechnik. Jest to standartowy piec retorowy na paliwa stałe (ekogroszek, pellet), oraz posiadający ruszt wodny na drewno, węgiel. Chciałem się poradzić , czy podczas wygaszania pieca( np: na okres letni) w którym nie będę z niego korzystał istnieje jakaś specjalna metoda, czy po prostu wystarczy wyciągnąć wtyczkę z gniazda i dać się wypalić tamu co zostało w retorze. Nie jestem tylko pewien, czy nie doszło by wtedy do sytuacji, w której żar poprzez podajnik ślimakowy przedostaje się do zasobnika ze 100kg węgla, co mogło by być tragiczne w skutkach.

     

    Pozdrawiam.

     

    Witam

     

    Kolego, aby wygasić kocioł z palnikiem retortowym najlepiej byłoby przejść na tryb ręczny, włączyć podajnik na kilka minut w między czasie zgarniając żar do popielnika i po wszystkim, a tak an marginesie nawet jak nic nie zrobisz tylko go wyłączysz to i tak wygaśnie i nic się nie stanie pod warunkiem że automatyka będzie włączona (ochrona czujnika kosza i termostatu kotłowego) i jeśli nie palisz pelletem.

     

    pozdrawiam

     

    serwis heiztechnik

  2. Witam

     

    Jeśli kupiłeś kocioł niedawno to jest szansa, że możesz posiadać funkcję Fuzzy Logic, poprzez którą kocioł sam dostosowuje się do zapotrzebowania ciepła jak i jakości pelletu.

    W sprawie ustawień musisz skontaktować się z serwisem technicznym heiztechnika, gdyż w trakcie rozmowy można przekazać więcej informacji.

    Co do zużycia to licz się z tym, że w pierwszym roku użytkowania nowego domu spalisz nawet dwukorotnie więcej ze względu na konieczność odparowania wilgoci. Wiem bo też miałem z tym problem. Prywatnie jestem posiadaczem pelletówki 15 kW i na dom około 200 m spalam w tej chwili około 15 - 20 kg/dobę.

    Dla użytkowników nie posiadających funkcji Fuzzy Logic poniżej podam nastawy dla modulacji mocy (u mnie się sprawdza). Jednakże do nastaw mocy należy podchodzić z rezerwą, zwłaszcza do mocy nadmuchu gdyż każdy z nas ma inny komin a i paliwo często bywa różne.

     

    USTAWIENIA SERWISOWE / USTAWIENIA KOTŁA / MODULACJA MOCY

    1) nadmuch 100% - 31%

    2) praca 100% - 5 sek

    3) przerwa 100% - 6 sek

    4) histereza 50 % - 10 stopni

    5) nadmuch 50% - 27%

    6) praca 50% - 5 sek

    7) przerwa 50% - 14 sek

    8) histereza 30 % - 5 stopni

    9) nadmuch 30% - 25%

    10) praca 30% - 5 sek

    11) przerwa 30% - 22 sek

    12) histereza kotła - 20 stopni

     

    oprócz tego trzeba pamiętać o ustawieniu detekcji:

    USTAWIENIA SERWISOWE / USTAWIENIA KOTŁA / ROZPALANIE

     

    detekcja - 30

     

    i o maksymalnej temperaturze podajnika:

    USTAWIENIA SERWISOWE / USTAWIENIA KOTŁA

     

    maks. temp. podajnika - 80 stopni

     

    Jako ostatnią rzecz o której należy pamiętać to czyszczenie palnika.

    Często zdarza się, że jakość paliwa jest różna i w palniku może pojawić się szlaka. W takim przypadku podczas postoju kotła trzeba oczyścić palnik ze szlaki. W zależności od jakości pelletu od jednego razu w tygodniu do kilku miesięcy. Nie trzeba się tego obawiać gdyż przy zabrudzonym palniku nic się nie stanie jedynie kocioł będzie miał problem z rozpaleniem. Nic się nie uszkodzi.

     

    W razie pytań zapraszam na konsultacje telefoniczne.

     

    Z poważaniem

     

    Serwis Heiztechnik

  3. Witam

     

    Po pierwsze napisz czym palisz, bo inne nastawienia są przy miale węglowym a inne przy węglu i drewnie.

    dla węgla i drewna ustaw:

    - czas przedmuchu - 5 s

    - czas między przedmuchami - 5.0 min

    - obroty minimalne - 1

    - obroty maksymalne - 3

     

    dla miału ustaw:

    - czas przedmuchu - 10 s

    - czas między przedmuchami - 3.0 min

    - obroty minimalne - 1

    - obroty maksymalne - 6

    UWAGA - miał musi być bardzo mokry!

     

    przy prawidłowych nastawach kocioł nie powinien osiągać temperatury zadanej a oscylować około 5 - 3 stopni poniżej zadanej temp.

     

    Pozdro

  4. NIEEEEEEEEEE

     

    nie kupuj takiego kotła, kocioł to nie wszystko, potrzebujesz kupę zaworów i zbiornik buforowy, dodatkowy koszt około 5 tysi.

    kup lepiej dobry kocioł miałowy z dużą komorą spalania i modulowanym wentylatorem, a spalisz w nim wszystko nawet szajsowate drewno,

    kocioł zgazowujący potrzebuje pracy z pełną mocą, dlatego ten bufor i z wysoką temperaturą dlatego kupa zaworów, a drewno musisz mieć idealne - suche i w grubych szczapach, bo w innych przypadku dziupla ze spalania i żywotność kotła około trzy lata.

     

    po co wytwarzać gaz do spalani skoro można spalać drewno w sposób bezpośredni tracą tylko odrobinę na sprawności,

    gaz drzewny stosowany był kiedyś do silników i tyle

     

    pozdro

  5. Witam

     

    Pogodówka tak, tak i jeszcze raz tak, pod warunkiem że jest dobra.

    prawdziwa pogodówka powinna reagować na instalację poprzez zawór mieszający a nie poprzez obniżanie temp. na kotle. Wiecie o tym, że na kotle powinna być możliwie najwyższa temperatura, nawet około 75 - 80 C, poprawia to zywotniość kotła jak i jakość spalania.

    Wyobrażacie sobie taką temperaturę wody grzewczej, bo ja nie.

    Wiadomym jest że w zależności od temp zewnętrznej powinniśmy obniżać lub podwyższać, dzięki temu grzejniki grzeją w dłuższym czasie i nie taktują jak i nie unosi się kurz.

    Tak na marginesie fajną pogodówkę i niedrogą ma foster, nazywa się menuet, nie ma nachyleń i przesunięć krzywych grzewczych tak niezrozumiałych dla użytkowników. krzywą kreślisz poprzez zadasnie temperatury zasilania dla konkretnej zewnętrznej a reszta ustawia się sama

     

    pozdro

  6. Kolego

     

    Z tym grzejnikiem to chyba przesada, chyba że zamierzasz mieć cały czas otwarte drzwi.

    W przypadku jak nagrzeje Ci się pomieszczenie, to i tak głowica zamknie dopływ wody do grzejnika, a zanim zostanie otwarty po otwarciu drzwi, to podłogówka dawno to dogrzeje.

    Mam w wiatrołapie tylko podłogówkę i na dodatek leży tam duży dywanik, który pogarsza przepływ ciepła ale jeszcze nigdy nie było tam zimno.

    Jeśli się obawiasz to zagęść tam pętle i będziesz miał ciepło.

     

    Pozdro

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.