Skocz do zawartości

z252

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez z252

  1. Zużycie prądu przez pompę Haier 8kW za rok 2022.
  2. Tak oczywiście to jest główna przyczyna.
  3. W mojej instalacji zużycie w tym roku wygląda tak. Do marca pompa pracowała na wymienniku a później bezpośrednio na wodzie. Dom duży, stary i zimny.
  4. Witam. Może przybliżę kilka moich doświadczeń z montażu i eksploatacji PC 8kW.Instalację projektowałem również sam a wykonanie zleciłem hydraulikowi. Na początku również bardzo obawiałem się wody na zewnątrz więc instalację zbudowałem z bufora 300l z wężownicą do PC 3.2m2 + bojler 220l z dwoma wężownicami do PC 1.8m2 no i oczywiście układ zamknięty (naczynie, odmulacz, filtr, zawór 3D itd.). Miałem w planie ten obieg napełnić glikolem -10st.C a jest to już stężenie chyba około 20% czyli nie tak mało. Ale uruchomienie w 05.2021 poszło na wodzie i tak zostało do 03.2022. I co stwierdziłem w tym czasie: Każdy wymiennik (wężownica, płytowy)- powoduje stratę ok. 5st między obiegiem PC a obiegiem grzewczym domu. I tak jeśli na pompie ustawimy 42st. to na buforze mamy 37st. Czyli pompa musi pracować przy wyższych temperatura z większym obciążeniem a za tym idzie zużycie prądu i pewnie zużycie samego urządzenia. Przy grzejnikach 37-38 to jest niewiele a dla PC +5 to dużo. Dlatego radzę to wziąć pod uwagę, a dodatkowo glikol w obiegu jeszcze spowoduje pewne obniżenie sprawności (w instrukcji piszą że o tyle co stężenie) ale dokładnie nie mogę potwierdzić bo nie testowałem. Dlatego zrezygnowałem z tego układu (człowiek uczy się na błędach i niewiedzy - ale daje zarobić hydraulikom). Podpiąłem PC bezpośredni do bufora służącego jako sprzęgło i powiem szczerze że pracuje to o wiele lepiej. Tylko takie rozwiązanie polecam. Ale.. Ale.. A co z zamarzaniem. Otóż w mojej instalacji bufor jest w kotłowni która jest około 1,5m poniżej gruntu - czyli pompa jest wyżej i w obiegu PC następuje swobodny przepływ grawitacyjny który podgrzewa pompę (oczywiście przy wyłączeniu urządzenia). Przy mrozie -10st. przez noc przy wyłączonej pompie i grzaniu domu kotłem węglowym temperatura na pompie utrzymywała się cały czas powyżej 20st. - bufor był grzany na 50st. Pozdrawiam.
  5. A więc mieszkam w Małopolsce (chyba to nie jest polski biegun ciepła - ale nie wiem). Ocieplenie jak będą fundusze to się pewnie pojawi. Mury budynku na parterze faktycznie mają ok 50cm ale na piętrze jest mniej poniżej 40cm.
  6. Witam. Chciałem przedstawić moje wyniki pracy pompy ciepła Haier 8kW ( może komuś kto zastanawia się na zastosowaniem tej pompy będzie pomocny). Pompa zamontowana w maju 2021, dom stare budownictwo ok.160mkw nie ocieplony / okna plastik 3kom. słabe ok 8lat / instalacja co na parterze podłogówka + grzejniki , piętro grzejniki. Pompa podpięta do bojlera CWU 220l i bufora 300l. Po eksploatacji do dnia dzisiejszego jestem z pompy bardzo zadowolony. Obecnej zimy praktycznie nie musiałem korzystać z kotła węglowego (przepaliłem może trzy razy aby podsuszyć kocioł). Przy największych mrozach tej zimy tj. -10 chwilowo -15 pompa nie była w stanie utrzymać zadanej temperatury w domu (22.0 - start grzania 22.8 stop grzania) i temperatura spadała do 21.5 ale to i tak nie źle według mnie bo w życiu się tego nie spodziewałem. Stosuję własnej konstrukcji sterownik do sterowania pompą ,kotłem, co, cwu. W załącznikach dane z dzisiejszego dnia oraz zużycie w tym roku.
  7. A jak konkretnie ustawić mikroprzełączniki BM1 i BM2 aby sterować CWU z CN22. Ja mam pompę AU082FYCRA, ustawienia BM1 [ 00010011] BM2 [01000001] i zwieranie CN22 nic nie daje. Pompa załącza się przy spadku temperatury w zbiorniku CWU o 5 stopni poniżej nastawy TANK na sterowniku YR-E27. Przy zbiorniku 200 litrów i większym poborze wody szybko się załącza a chciałbym tym sterować z własnego sterownika. Czytałem o ustawieniu BM1-1 na ZAŁ ale w instrukcji którą otrzymałem z pompą jest ta pozycja opisana "Blokada num. jednostki wewnętrznej : 0-rozpoczęcie szukania jed.wew.[domyślne] 1-zatrzymanie szukania jednostki wewnetrznej...]. Drugie co zaobserwowałem w moim egzemplarzu to jak ustawię temperaturę CWU na 47st to pompa wyłącza się przy 46 (było o tym pisane w temacie wcześniej) czy możecie ogrzać wodę do ponad 46 stopni. Czy macie podłączony zawór trójdrożny CO/CWU do ATW-A1 i jak to robicie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.