Skocz do zawartości

piotrek06

Forumowicz
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia piotrek06

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Od roku na pokładzie
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

  1. Montaż jest prosty. Wentylator jest między kotłem,a kominem na rurze dymowej. Kupiłem cały element do założenia. Tylko jedną rurę na długość trzeba było ciąć. Sterowanie jest od czujnika od pompy obiegowej. Gdy kocioł osiąga 35 st. to przełączam z trybu ręcznego na automatyczny aby wentylator sam wyłączył się po wygaśnięciu pieca. Pierwotnie miałem go uruchamiać włącznikiem na czas rozpalania i podkładania,ale mam wrażenie, że lepiej pali się przy wymuszonym ciągu dlatego jest czujnik. U mnie nie ma miarkownika ciągu, tylko bufor. Wszystkie połączenia rur uszczelniłem taśmą żaroodporną.
  2. Tak, to te blachy. Jak ich nie ma to łatwiej rozpalać/palić. Jak Cię zmęczy ten piec to zainwestuj w wentylator wyciągowy. Obsługa kotła nie do porównania. Nie potrzebny cały ten kabaret z rozpalaniem. Nie zastanawiasz się czy drewno jest za blisko palnika (mi cug gasił ogień) czy za daleko (dym na kotłownie). Wrzucasz drewno, na to rozpałkę, uruchamiasz wentylator i podpalasz... żadnej wiedzy tajemnej i kombinacji.
  3. Mi klapka od krótkiego obiegu nie otwiera się do końca. Popiół chyba wpadł od drugiej strony podczas czyszczenia. Dla mnie nie jest to istotne,bo jej nie używam. Od tego sezonu używam też wentylatora wyciągowego, zamontowałem za czopuchem. Przy rozpalaniu super sprawdza się... a był to u mnie problem na początku przygody z tym wynalazkiem. Nie trzeba już kombinować aby precyzyjnie rozpalić przy samym wylocie spalin.
  4. @draja32 możliwe, że za niski dla tego kotła. Jednak producent powinien przewidzieć, że w domkach parterowych komin nie będzie miał 10 czy 20 m. Ja mam komin śr 20 cm, w szczycie dachu, 7 mb. uważam, że jest ok.
  5. Wentylator na pewno pomoże o ile masz luźny 1000 zł.ważne, musi być na rurze kominowej, nie może tłoczyć powietrza do kotła. Z dokładaniem to u mnie wygląda tak: jak jest żar na dole, górną dźwignią otwierasz obieg, uchylasz drzwiczki zasypowe, czekasz chwilę, delikatnie otwierasz te drzwi i ładujesz paliwo (brykiet, drewno, co kto ma). Ładowanie powinno trwać jak najkrócej,bo jak zapali się wsad to będzie dymić... Taki urok tej konstrukcji.
  6. Też o tym słyszałem. Robi różnicę jak jest ta skośna blacha,bo drewno lepiej się wypala. Bez blachy na ruszcie było dużo nie spalonego drewna. Bez blachy - nie widziałem różnicy.
  7. Miałem zaślepione górne drzwiczki i dolot dolnymi. U mnie średnio to wychodziło, cała komora w smole, smród jak w fabryce asfaltu. Po jakimś czasie nie chciało się palić.
  8. @pawlopawlo z czyszczeniem nie ma tragedii. Jak nie ma blachy skośnej to wszystko widać, górę czyścisz przez drzwiczki (brak zawirowywaczy bardzo pomaga, pionowy kanał z tyłu kotła czyścisz przez otwory rewizyjne. Jak zamontujesz kocioł zgodnie z instrukcją i zrobisz odstępy z każdej strony to jest ok, w przeciwnym razie zaczną się "schody". Duża część popiołu z tego kanału spada do palinka i wyciągasz przez drzwiczki popielnikowe pogrzebaczem. Dolot powietrza wtórnego czyścisz po ściągnięciu rozety. Mi całość zajmuje kilka minut. Na elementach, które często odkręcam zamieniłem nakrętki sześciokątne na motylkowe.
  9. Dwóch z trzech użytkowników HG nie ma bufora, nie wiem jak u trzeciego. Ochronę powrotu ma każdy, jest to laddomat. Co do drewna jakim palą to nie wypowiem się. Do 15 kW ładuję 37 cm, tak je tnę z tych co mam do kominka (50 cm), jest jeszcze trochę luzu. W poprzek jest 25 cm. Gdy paliłem z tą nieszczęsną skośną blachą to paliło się przez 3-3,5 godziny. Co prawda ze słabym efektem. Sosny już nie mam, tą co paliłem na początku aby wiedzieć czy będzie lepiej brałem od rodziców. Obecnie do kotła idzie tylko drewno liściaste twarde. U nas mrozu poniżej -10 było raptem kilka dni (Dolny Śląsk, zachodnia część).
  10. Tak, 4 godziny i 30 minut. Załadowana do pełna brykietem ruf (10 kg) i drewnem dębowym. Brykiet idzie pierwszy, bo nim rozpalam, na niego drewno. Jak dokładałem to jeszcze był cały ruszt żaru.
  11. Przed "modernizacją" nie było to możliwe. Jak usunąłem parę zbędnych blach (zawirowywacze i tą skośną z komory) to raczej jest to do osiągnięcia. Wczoraj od rozpalenia (temp. 30 st.) do kolejnego podłożenia po 4,5 godz bufor osiągnął 78 stopni (u góry) i 45 na dole. Cały czas pracowała podłogówka - 1,6 km rury, która jest zasilana temp 50 stopni, jest zawór czterodrogowy, który to reguluje. W któryś weekend spróbuję ładować sam bufor z wyłączoną podłogówką, będzie widać realne możliwości kotła.
  12. Mało czy nie mało to trudno powiedzieć... 1,5k zł. Gdybym znał kogoś kto pozytywnie wypowie się o tym kotle, to może inna by była decyzja. Tu był główny czynnik.
  13. Sprzedał na olx. Mnie zniechęciła wizja naprawy, nie do końca wiadomo czego i jak oraz konieczność wyciągania go z piwnicy... wąskimi schodami. Może jakby dało się go po ludzku wyciągnąć to bym się skusił. Z resztą jakby to było tak różowo z naprawą to by go nie wymienił tylko zrobił.
  14. @emigrant znam trzy osoby, które stanowczo odradzają atmosa i HG. W tym jedna chciała oddać mi używany kocioł, który wymagał naprawy-jakieś elementy ceramiczne pokruszyły się. Uznałem, że nie będę próbował. Poza tym chciałem coś bez elektroniki na czas budowy. U mnie kocioł na drewno to tylko etap przejściowy. Reszta drewna pójdzie do kominka.
  15. @pawlopawlo jako użytkownik powiem Ci, że nie warto go brać pod uwagę. Nie o to chodzi aby palenie w piecu wymagało poznania wiedzy tajemnej równoważnej ze znajomością pilotażu samolotu. To powinno być proste, dla każdego... a nie tu dosunąć,tam tak ułożyć, wtedy zamknąć i miliony warunków do spełnienia. @emigrant z tym powietrzem to spróbuję pokombinować, ale PW mniej niż 2 cm i kocioł ciszej działa. Nie słuchać charakterystycznego huczenia. powietrze pierwotne spróbuję delikatnie przymykać i zobaczę jak to działa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.