-
Postów
22 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez baba12
-
Przeróbka instalacji C.O. - 3 obwody grzewcze, 2 domy.
baba12 odpowiedział(a) na baba12 temat w Instalacje CO i CWU
PO analizie, wychodzi mi jednak żeby dodac bufor. Wtedy sterownik strefowy od podłogi sterowałby tylko pompka obiegową. -
Przeróbka instalacji C.O. - 3 obwody grzewcze, 2 domy.
baba12 opublikował(a) temat w Instalacje CO i CWU
Witam. Moja obecna sytuacja wygląda tak. Kocioł na pelet. Jeden obwód grzewczy + jeden c.w.u. Zawór 4D+ jeden sterownik. Zasila to parter w domu jednorodzinnym grzejniki + podłogówkę w drugim domu oddalonym o ok.25m. Ogólnie wszystko w miarę działa, na parter(grzejniki) idzie temp 50 stopni, a na podłogówkę w drugim domu, po stratach na przesyle dochodzi jakieś 30-35 i wszyscy mają ciepło, nawet cykl załączania się kotła pasuje.(sterownik tylko na parterze) Ale będę robił w domu piętro i to z podłogówką (frezowana) i chciałbym to jakoś sensownie wysterować. Dodatkowo dom będzie ocieplany, więc pewnie w drugim domu będzie już chłodniej. Przygotowałem taki schemat: 5. Rozdzielacz 1. Wyjście na drugi dom, sama pompka, w drugim domu jest mieszacz i rozdzielacz. Sterowanie - dokupienie dodatkowej szyny + sterownik po kablu dedykowany do kotła ( estyma) 2. Wyjście na parter (grzejniki) pompa + zawrór 3D ( dodalem zawór ponieważ możliwe że w przyszłości na parterze też będzie podłogówka) zawór 3D zastosuje taki żeby puścił 50 stopni c.o. - sterowanie to co aktualnie - sterownik estyma. 3. Pociągnięcie przewodów na piętro, gdzie będzie rozdzielacz na podłogówkę z zaworem mieszającym i pompą. do tego planuje założyć sterowanie na każdy obwód + sterownik w każdym pokoju ( inna firma - prawdopodobnie tech, estyma nie ma takiego systemu.) Sterownie nie połączone, ale chyba nie ma potrzeby, i raczej nie możliwe do zrealizowania. Najbardziej obawiam się że piec będzie reagował na temp 1 lub 2, i kiedy włączy się pompka w rozdzielaczu 4, to wychłodzi układ ( możliwe że uda się wysterować piec, żeby się włączał jak spadnie mu temp za bardzo), poddasze będzie dobrze ocieplone z rekuperacją. 4. Ten wyżej opisany rozdzielacz na podłogówkę. Pytanie jaką ochronę powrotu zastosować, obecnie jest pompa + zawór 4D. Drugie pytanie, czy obejdzie się to wszystko na rozdzielaczu, czy może trzeba sprzęgło ? Czy są jakieś ogólne uwagi do tego ? Metraż to ok. 70m2 parter o 60m2 piętro, Drugi dom ok. 50m2 -
Witam. Piec Eko Greń pellet mini 24kw. Palnik ustawiony na 16kw. Sterownik Estyma Igneo touch. Mam zawór 4d i pompę kotłową do ochrony powrotu ustawione równolegle w instalacji. Generalnie wszystko działa, dobija zadaną i temp w pomieszczeniu, ale czy to robi to prawidłowo ? Ochrona powrotu ustawiona na 46Stopni. Piec chodzi w trybie auto. Ustawiona stała temp na grzejniki 50stopni, temp zwiększana na piecu o 25 stopni, więc piec dobija do 75 + histereza wył. czyli około 80. Później jest obniżenie Tco po osiągnieciu temp w pomieszczeniu o 15 stopni. Czyli jak dobija zadaną w pomieszczeniu to schodzi na 35 S TCO, i spada dopóki temp w pomieszczeniu nie spadnie. Temp załączania pomp 55S. Problem albo i nie polega na tym, że jak piec startuje modulację odf 50 Stopni, pomki odpalają się od 55, i od razu zawór 4d ustawia się 50 S na TCO, i włącza się pompa do ochrony powrotu, i te pompki walczą. Teraz wygląda to tak, że zanim 4D dobije do TCO 50, piec dojdzie do 60, ale wtedy bardzo szybko temparetura pieca jest zbijana do 50stopni. Potem jak piec wejdzie w 100% modulacji to już sb z tym radzi i temp rośnie i wszystko jest ok. Mam opcja obniżenia t/tco dla ochrony powrotu, wyłączałem nawet pompe ochrony powrotu aby zawór 4D, regulował powrót ale to nie działa, zawród 4d dalej ustawia się na 50stopni, a powrót jest nie dogrzany. Jak to powinno wyglądać ? Moim zdaniem zawór 4D, powinien bardzo powoli się otwierać tak aby trzymać temp powrotu, a dopiero jak piec złapie te 70stopni to zawór może się otworzyć na 50 tco, ponieważ powrót jest już ok.
-
Trochę nie rozumiem działania ten pompy pod zaworem 4d, bo jak zawór otworzy się na max to co tam pompa wtedy zrobi ? Skąd weźmie ciepła wodę do wyrównania powrotu ?
-
-
Co można z tym zrobić ? Jakie mogą być konsekwencje ?
-
Tak mi założono, niby to działa bo chroni powrót, włącza się wyłącza i utrzymuje 50 stopni.
-
-
Czyli podsumowując, dokupuje druga pompę taka jak już mam wstawiam ja za zaworem 4d i powinno to chodzić ? Pompę podłączam pod sterownik razem z czujnikiem temp, dokupuje dodatkowy sterownik pokojowy i steruje dwoma obcęgami niezależnie. mam pompę kotlowa wiec powinno powrót dobrze chronić.
-
Jak te pompy wyglądają bo rozumiem że takowej nie posiadam ?
-
Mówisz o sprzęgle ?
-
Oczywiście o takie najprostsze rozwiązanie chodzi, tylko czy jak ten zawór 4d będzie regulował temp ? czy nie będzie sytuacji ze w jednym domu osiągnę zadana temp i zawór się zamknie i drugi może być nie dogrzany. usłyszałem tez opinie ze dwie pomki mogą walczyć ze sb o ciepła wodę ?
-
No właśnie sambor pisał o dodaniu tylko pompy tak jak to zaznaczył, tylko za zaworem 4d. w tym schemacie jest podobnie tylko pompa jest przed zaworem 4d. Pytanie jak to dobrze zrobić żeby moc ustawic dwie niezależne temp. instalacja jest nowa i chciałbym ja jak najmniej przerabiać. Trochę poczytałem i nie bardzo już wiem jak działa ten zawór 4D, co go reguluje. mam w ustawieniach pieca opcje temp co zależna od pogody, czyli jak jest 10 stopni na polu to zawór piszczą 40 stopni wodę, i wszystko jest Ok bo moge to regulować w sterowniku, i teraz jeżeli za zaworem dam dwie pomki i obie będą podłączone do dwóch czujników pokojowym to po prostu po dobiciu do zadanej temp dana pomka się wyłączy, dobrze to rozumiem ? co do ochrony powrotu, chyba pompa korkowa powinna dac radę ? ten drugi obieg to jakieś 45m2
-
Koledzy, narysowałem swój układ odręcznie na szybko. Znalazłem też schemat podobnej instalacji. I teraz tak, kolega mówi żeby dać drugą pompę za zaworet 4D, na schemacie z internetu jest przed zaworem 4D. Jak to zrobić, jeden obieg będzie szedł na grzejniki drugi na podłogówkę.
-
Czy m ktoś podobny schemat instalacji ? nie mogę w necie nic podobnego znaleść, wszędzie jest na zaworach 3D albo tylko jeden obieg.
-
spróbuje przenieść ten co mam i zobaczę, najgorzej że kotłownia w piwnicy, może to blokować zasięg, telefon tam słabo łapie ?
-
Ok, a ten drugi obieg pewnie można ustawić na stałą temp, albo na regulator pogodowy. Ponieważ mam regulator pokojowy ale bezprzewodowy, do drugiego domu jest ok. 15m, napewno zasięg nie złapie, więc najlepiej jakby to działało na pogodowym czujniku, albo puścić stałą temp na drugi obieg i regulować termostatami grzejnikowymi.
-
To chyba nie wystarczy, bo jak Ja mam regulator pokojowy, i dopije do zadane temp to 4D się zamyka, chyba że jak podłączę pod sterownik to będzie to inaczej działać, i wtedy zawór będzie otwarty a tylko pompka się wyłączy ?
-
Co potrzeba w takim układzie ? Teraz mam zawór 4d, ochrona powrotu pompa kotłowa, i pompa cyrkulacyjna. Musze zastosować zawór 4d, czy wystarczy 3d +pompa cyrkulacyjna ?
-
Witam. Mam zamontowany piec na pellet i instalację CO na jeden dom. Podłączyliśmy drugi dom. I teraz tak, narazie działa to tak, że drugi dom jest normalnie podłączony jak moje grzejniki, problem w tym że Ja mam lepiej ocieplony dom, u mnie 22 stopnie w drugim domu 19. Żeby osiągnąć tą samą temp w dwóch budynkach muszę ustawić wyższą temp u siebie i skręcać grzejniki, generalnie to działa, dlatego pytanie czy jak zrobimy drugi niezależny obieg to coś zmieni ?
-
EG PELLET mini 25kw, Estyma, Peletix II MC.
baba12 odpowiedział(a) na baba12 temat w Kotły pelletowe
EDIT: teraz jest ustawiony na 70, dochodzi do 68 i przechodzi w mniejsze kw i powoli spada. USTAWIENIA ------> ps. Jaki regulator pokojowy polecacie do tego pieca ? -
Witam. Zamontowano mi nie dawno kociol Ekogreń, Eg pellet mini, na sterowniku Estyma, z palnikiem peletix II MC Kocioł z dotacji gminnej, więc Panowie przy montażu dali wszystko na auto i heja. Pierwsze doby spalał po 50kg pelletu. Oczywiście kocioł jest przewymiarowany. Mam ok. 140m2, do grzania, z wyliczeń wychodzi że powinienem mieć 16kw.+ CWU 200L ( 2 osoby tylko prysznic ) Ustawiłem mu moc 16kw, zmiejszyłem krzywą nadmuchu bo robił spieki. Pytanie do was, kto może pomóc dobrze to ustawić ? Jeżeli ustawiam na AUTO, to grzeje się do 60, spada do 50 i za nim się zacznie bujać ma już 47 i tak idzie do tych 60. Poczytałem trochę i piszą żeby ustawić na kotle 70 i histerezę 10-15, próbowałem tak robić to doszedł do 71, włączyło się wygaszanie złapał 65 i zaczął się rozpalać, dziwne bo miał ustawioną histerezę na 10. Też w tym trybie ręcznym nie da się chyba ustawić podtrzymania tak jak w auto, tylko jest wygaszania. Ogólnie jakoś grzeje, temp jest ok, ale dużo pali. Czym można się jeszcze posiłkować ? Które opcje regulować i obserwować ?