Skocz do zawartości

pakin

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez pakin

  1. No to faktycznie spora różnica.
  2. Przesłali mi z serwisu Termeta dokładniejszy wykres. Widać na nim sporą moc tej pompy. Na moją podłogowe to nawet z zapasem. Muszę tylko wmontować naczynie wzbiorcze na C.O. Jednak tego tez nie jestem pewny, bo przy wbudowanym naczyniu wzbiorczym jest napisane. Nie dotyczy podlogówki. Prawdopodobnie przy tak niskich temperaturach wody w podłodze nie ma aż tak dużego znaczenia rozszerzalność. Jednak dla świętego spokoju zamontuje.
  3. Dorzucam zdjęcie wykresu pompy termeta golda plus i junkersa cerapur Smart Z tych wykresów widać, że pompa termeta ma przepływ 3300l/h. Nie chciałbym załączać czegoś co może wprowadzić kogoś w błąd. Więc jak wrzuciłem jakiś wykres to mnie poprawcie.
  4. Przy Junkersie i tak muszę zastosować mocniejszą pompę. Jak dam słabsza to ciepła woda zamiast na rozdzielacz pójdzie na sprzęgło w stronę powrotu. Czyli główna różnica polegać będzie na tym, że w instalacji z samym sprzęgłem i pompą nie można dokładnie sterować, a z dodatkowym zaworem mieszającym już tak? Jestem w tym laikiem i ciężko mi to załapać. Chyba w moim wypadku chyba lepiej przerzucić się na Termeta. Mam na nowo policzone zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń w Audytorze OZC Przy temp. 22st. C dałem więcej, bo przy takiej temp. czuje się komfortowo. Wiatrołap 422W Kuchnia jadalnia 1035 W Łazienka 371W przy temp. 16 st. C Salon 1594 W Kotłownia 339 W przy temp. 16 st. C Warsztat 574 W przy temp. 16 st. C Hol 195 W Garaż 0 Pokój 3 496 W Pokój 2 585 W Pokój 1 609 W Syp 709W Koryt 266W Pralnia 506 W Łazienka 616W 24st. C Garderoba 328 W Przy takich założeniach to Przepływ wychodzi 1088 l/h Wysokość podnoszenia słupa wody 2,27mH2O Czyli patrząc na wykres charakterystyki pompy w junkersie to pompa jest za mała. Termet da radę. Jedynie łazienkę na parterze ciężko będzie dogrzać za pomocą samej podłogi. Przy temp. projektowanej 20st. przepływ wychodzi mi nawet poniżej 1000l/h, ale to i tak za dużo na junkersa.
  5. Zmylił mnie filmik z Afriso o sprzęgle hydraulicznym i 100% podlogówki. Materiał Afriso Tam jest pokazane, że jak pompa zewnętrzna jest silniejsza od pompy kotłowej to weźmie ciepłą wodę z kotła i podmiesza z wodą z powrotu. 6 minuta zaczyna o tym mówić. Czy takie rozwiązanie jest błędne? Co spowoduje? Jaka jest dodatkowa korzyść z zastosowania mieszaczy? Zaznaczam. Nie znam się na hydraulice dlatego pytam. W internecie jest dużo filmów i nie wszyscy przekazują prawdę. Jednak dla takiego laika wydaje się to w jakiś sposób logiczne. Pompa w kotle pcha tyle wody ile może, a resztę dociąga pompa zewnetrzna z powrotu. Czy takie zmieszanie nie będzie wystarczające?
  6. Dołożę jedno pytanie. Bo chciałbym wiedzieć czy dobrze rozumuję. Załóżmy, że u mnie na instalacji c.o. przepływ wynosi 1500l/h. A Junkers ma teoretycznie pompę do 1200l/h. W praktyce mniej. Czyli muszę zastosować dodatkową pompę za kotłem i między pompą, a kotłem zastosować sprzęgło. Sprzęgło służy głównie do tego by zrównoważyć pracę pomp, aby nie ciągnąć dodatkowej wody przez kocioł i jego pompę zewnetrzną, a przez powrót. Czy wtedy w sprzęgle następuje zmieszanie wody ciepłej z pieca z wodą z powrotu? Czy potrzebna jest jakaś dodatkowy zawór mieszający?
  7. A jeśli chodzi o kocioł Buderus? Wiem, że ma on wyższą moc minimalną. Ale w mojej okolicy jest najwięcej serwisantów. Ponadto mają dobrą opinię. Duża różnica w rachunkach w porównaniu do junkersa? Jaki model kotła jednofunkcyjnego w przełożeniu na takiego junkersa? Jest coś takiego: Logamax plus GB122i-20TH (3-20 kW) Logamax plus GB122i-14TH (2-15 kW) Czy takie kotły jednofunkcyjne byłyby ok. Jak to wypada w stosunku do Junkersa?
  8. Czyli powinien wystarczyć 14kW, oba modulują od niskiej mocy. Będę musiał to przemyśleć. 24kW jest trochę droższy, ale pewnie zużyje mniej energii na ogrzanie podobnej ilości wody.
  9. Budynek na razie w stanie surowym, ale myślę z wyprzedzeniem czytając jakie ludzie mają problemy ze swoimi instalacjami. W junkersie z serwisem u mnie podobnie jak i z Termetem. C.w.u. dla 4,5 osób. Więc zasobnik koło 200l. Pewnie przy takiej pojemności lepiej wziąć 24KW? Z tego co słyszałem liczy się bardziej moc minimalna. Czyli raczej nie będzie przewymiarowania. Jak uda mi się gdzieś pobrać Audytora to podstawie sobie wyniki i sprawdzę z tym SDG. Muszę znaleźć tylko na to trochę czasu.
  10. W takim razie muszę przeliczyć to na nowo. Bo ten projekt na pewno był źle policzony. Akurat ten co wstawiłem nie był liczony przeze mnie, ale sprawdzałem niektóre pomieszczenia takie jak Wiatrołap i korytarz czy pokój i wychodziło podobne zapotrzebowanie. Wiem, że ten program jest tylko poglądowy, bo nie ma nawet podanej powierzchni ścian i stropów sąsiadujących z innymi pomieszczeniami lub z zewnątrz a powierzchnia okien tylko w przybliżeniu. Założę tak jak mówiłem w pomieszczeniach 22 st. C łazienkach 24 st. w warsztatach 16 st. Jak wyjdą mi jakieś realne wyniki to wstawię. Jeśli nie to będę musiał sobie przypomnieć obsługę Audytora OZC i ArCadii Thermo tam powinno być to dużo dokładniejsze. W takim razie muszę chwilowo wstrzymać kontynuację tematu, bo nie ma co robić podłogowki na podstawie złych założeń.
  11. Nowo budowany budynek. Wszystkie parametry U dla przegród są spełnione nawet według przepisów na 2021 rok. Dom energooszczędny. EP=83 kWh/m2*rok liczone przy wentylacji naturalnej więc po zmianie na mechaniczną będzie jeszcze lepiej. Stolarka średnio Uw=0,74, są okna 0,67, ale jest też jedno 0,85. Taki mniej więcej przedział. Ogólnie nie ma dużo okien. Od północy małe okna od południa dość duże. Staram się unikać mostków. Okna, które są do podłogi montowane na poszerzeniach styrodurowych. Okna 90cm nad podłogą same taśmy i pianka. Brak skosów na poddaszu. Dom piętrowy z dach 25st. ocieplony strop nad poddaszem 30cm pianka pur, więc szczelnie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, bo poszła zmiana w stosunku do tego co mam na telefonie. Jak policzyłem na tym programie Purmo sdg to wychodzą rozstawy co 25, 30 przy zasilaniu kotła temp. 40st C. Strefa brzegowa przy oknach co 10 cm. Stąd tez takie małe pętlę wychodzą. Tranzyt do podlogówki nie uwzględniony. Ale załóżmy 6m na pętlę to wyjdzie dodatkowe 126m rurki. Policzę jeszcze dokładniej. Założę temperaturę 22 st. C w pomieszczeniach zwykłych a 24 w łazienkach i pralni. Bo w programie nie zmieniłem domyślnych wartości 20 st. C.
  12. Tak, mam projekt podlogówki, ale nie mam podanych rozstawów tylko długości pętli. Budynek jest dwukondygnacyjny. Na parterze jest 9 pętli, na górze 12 pętli. Mam podane wartości w [W] dla poszczególnych pomieszczeń. W większości pomieszczeń panele podłogowe. Płytki tylko w kuchni w łazience, kotłowni, warsztacie i wiatrołapie. Pomieszczenia takie jak warsztat, kotłownia i wiatrołap, w ktorych na pewno jest mniejszy rozstaw, bo przyjęto w nich 16st C. Mają w sumie powierzchnię 27m2. Długość rur podlogówki w tych trzech pomieszczeniach to 111m. Nie wiem czy zastosowano strefy brzegowe, ale raczej nie. Można to jakoś szybko wyliczyć mając powierzchnię pomieszczenia i długość pętli? Podałbym wam wtedy więcej szczegółów. W projekcie zastosowano 5 rozdzielaczy podlogówki. Faktycznie długość rur jest niewielka jak na taką powierzchnię. W załączeniu wrzucę rysunek z podlogowką. W kotłowni jest 44,6m rury. Zrezygnowałem z ogrzewania garażu. Będzie tam 15 cm styropianu grafitowego na ścianach i 20 cm pod stropem. Czy jest jakiś darmowy program, aby sobie rozrysować? Widziałem jakiś Purmo sdg, ale nie wiem jak z jego wiarygodnoscią.
  13. Witam, Mam pytanie dotyczące wyboru kotła. Zastanawiam się nad dwoma kotłami jednofunkcyjnymi Junkers cerapur Smart zsb 24-5c Termet ecocondens gold plus 25 Mam dom w stanie surowym o powierzchni pomieszczeń ok. 270m2 powierzchnia grzania 230m2. EP domu 83kwh/(m2*rok) W całym domu podlogówka o długości rur 1160m 16x2,00 Z tego co wyczytałem w instrukcji kotła Termet, topompa w kotle jest w stanie dźwignąć 105 litrów. A licząc u mnie w podłogę wejdzie 131,8l. Największa pętla 85m. W instrukcji było napisane, że wymagane jest naczynie wzbiorcze. Czy to prawda? Jeśli tak to gdzie się je montuję? Nie znalazłem takiej informacji w junkersie. Chciałbym wiedzieć co powinno być dodatkowym wyposażeniem kotła, aby instalator nie wcisnął mi niepotrzebnych urządzeń, które tylko pogorszą sytuację. W projekcie tego nie mam. A ja się nie bardzo znam, bo nikt u mnie w rodzinie nie grzeje gazem. Czy rozdzielacz Kan serii 75A będzie wystarczający, czy trzeba go wyposażyć w dodatkowe pompy, sprzęgła i mieszacze?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.