Skocz do zawartości

AmbitnyAmator

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez AmbitnyAmator

  1. 38 minut temu, Popcorn1 napisał(a):

    Chłopie daj sobie spokój z takimi pierdołami...pal sezonowanym ,suchym drewnem. Możesz rozpalać od góry będzie bardziej ekologicznie: https://youtu.be/NIENc7l8aoA

    Dziękuję za odpowiedź. Staram się dbać o ekologię, jednak w tym wypadku nie chodzi o palenie tylko o to by dokumenty zgadzały się. Muszę doprowadzić kominek do spełniania norm EkoProjektu.

    8 minut temu, sambor napisał(a):

    Są takowe, ale pewnie cię na nie nie stać - np exodraft filter w cenie ok 2700€, montaż w kominie

    Temat ostatnio popularny w UE.

    Dziękuję za odpowiedź. Kwota 2700EUR  jest bardzo wysoka. Śmiem twierdzić, że nawet za to wymieniłbym wkład kominkowy. Jednak mając przed oczami perspektywę rozwalonego salonu i ganianie za fachowcami, to jeśli montaż tego filtra jest możliwy we własnym zakresie to temat jak najbardziej do rozważenia.

  2. BioPon, dzięki za link artykułu. Teraz już wiem, że promień liczy się od środka okręgu do wewnętrznej osi giętego przedmiotu. W tym wypadku rury elastycznej siedzącej w PVC.

    Przyszedł mi do głowy pewien pomysł - łopatologiczno-matematyczny. Wziąłem identyczne kolanko. Oznaczyłem maksymalne miejsce gdzie wchodzi rura z jednej strony oraz z drugiej. Wyszło 18cm. Więc powiedzmy, że mam 1/4 okręgu. Wzór na obwód koła 2 PI * r, czyli

    18*4 = 2 PI * r / 2PI

    36/3,14 = r

    r = 11,46cm

    Zatem w moim rozumieniu wyszedł mi promień po wewnętrznej stronie 11,46. W rurę jest wsadzona rura elastyczna o średnicy zewnętrznej 41mm, zatem odejmujemy to. Mam promień 7,36.

    Tylko czy:

    - odcinek który zmierzyłem jest 1/4 koła?

    - powinienem mierzyć odcinek od miejsca możliwości wsadzonej rury do maksymalnego miejsca, gdzie może najść rura?

    1657876172812.jpg

  3. Tak, ale tutaj mam inny przypadek.

    Mam rurę zbrojoną wsadzoną do czerpania ze studzienki deszczowej w rurę PVC. Rura zbrojona pękła i próbowałem reklamować. Sklep znany z nieuczciwych praktyk (przynajmniej tak mówi internet) oczywiście odrzucił tą reklamację, twierdząc że nie został zachowany minimalny promień gięcia rury elastycznej wynoszący 75mm.

    Na chłopski rozum rozrysowując to w wymiarach 1:1 na kartce promień gięcia w tym wypadku jest większy niż 75mm. Jednak wiadomo, trzeba udowodnić najlepiej w wyliczeniach matematycznych. W internecie znalazłem mnóstwo wzorów., i jest jak dla mnie nieścisłość. Promień gięcia jest oznaczany jako r i jako R. Jest też oznaczany jako środek średnicy elementu wpisanego.

    Tak więc idąc dalej na uproszczeniach idących na moją niekorzyść można założyć, że rura PVC jest idealnym wycinkiem 1/4 koła (a widzę po grafikach, że nie) i przy założeniu, że

    a) promień jest liczony jako ścianka rury elastycznej będąca opisanym elementem (R wg mojego rozumienia) w rurze PVC to promień gięcia wynosi 105mm.

    b) jeśli promień jest liczony jako ścianka rury elastycznej będąca wpisanym elementem (r wg mojego rozumowania) w rurze PVC to promień gięcia wynosi 105-41, czyli 61mm.

    c) jeśli promień jest liczony środek średnicy rury elastycznej (R,r  opisywany na rysunkach) będąca wpisanym elementem w rurze PVC to promień gięcia wynosi 105-(41/2), czyli po zaokrągleniu w dół 84mm.

    Co jest prawdą? I czy szukać prawdy, do kogo się zgłosić nie wiem. Dodam jeszcze dla oceny sytuacji, że cena rury elastycznej za metr wg dzisiejszych cen to 65-100zł za m.

     

     

  4. Cześć. Mam problem polegający na potrzebie obliczenia (a najlepiej ustalenia jakiegoś wzoru) promienia gięcia rury znajdującej się w innej rurze. Przeszukałem cały internet i nie znalazłem dokładnie takiego przypadku.

    Do rzeczy pisząc potrzebuję obliczyć promień gięcia rury elastycznej, zbrojonej o średnicy zewnętrznej 41 mm (wewnętrzna 32, ale raczej nie potrzebna) znajdującej się w standardowym kolanku rury PVC 90*. Rura PVC 110mm, ścianka wewnętrzna 105,4mm.

    Zzieleniałem po prostu. Do tej pory myślałem, że w internecie jest wszystko. 😠

  5.  

    W dniu 9.02.2021 o 08:31, Kotłospaw napisał:

    1. Czy kocioł dobija do temperatury zadanej ?
    2. Czy CWU dobija do temperatury zadanej?
    3. Czy masz włączoną ochronę powrotu (menu serwis / 0000 / ustawienia kotła / ochrona powrotu)

    AD1, 2. Tak

    AD3. Już tak

    Zdjęcia kotłowni i mojej instalacji grzewczej:

    https://marcintrojan.pl/galeria/ogrzewanie

    Do administracji: poprzez wklejenie tego linku nie mam zamiaru się ani pozycjonować ani spamować. Ma to na celu pokazania zdjęć kotłowni w dużej ilości.

     

    Ogólnie myślałem, że sprawę wyjaśniłem z moim, jak się okazuje pseudo fachowcem. Ustawiliśmy, że temperatura kotła idzie na max czyli 70*C i wyłączamy ochronę powrotu. Wszystko było dobrze dopóki nie przyszły mrozy. W domu było max 18*C pomimo bardzo wysokich parametrów. 2 godziny temu wszystko przywróciłem i zmniejszyłem parametry i jest już bardzo ciepło. Niestety temperatura powrotu wynosi 20*C.

    Jak widać nie jestem w stanie sobie z tym poradzić sam. Czy jest w stanie mi poradzić (albo może tutaj jest) fachowiec, z Białegostoku lub okolic, który podjąłby się zrobienia mojej instalacji grzewczej do stanu jak należy w rozsądnym terminie? Podejrzewam, że chodzi o wstawienie dodatkowej pompki.

     

  6. Dziękuję za odpowiedź. Ustawienia zmieniłem wg zaleceń. Nie mam termostatów pokojowych - fachowiec nie może dotrzeć i dlatego zacząłem węszyć.

    Ogólnie wygląda mi na to, ze jest to jednak sprawa hydrauliki. Aby coś więcej dało się napisać, wczoraj kilka godzin spędziłem ww kotłowni. Moje obserwacje są następujące:

    Kocioł, gdy osiągnie temperaturę minimalną rozpala się w tak jak powinien. Rozpalenie 49 *C, temperatura zadana 65*C, histereza 15*C. Jednak po kilkunastu minutach jego temperatura potrafi spaść nawet do 34*C. Do tego temperatura CWU też spada do podobnej wartości. Następnie temperatura powrotu z 27-28*C zaczyna wzrastać na równi do temperatury kotła i CWU. Wszystkie idą na równi aż CWU nie osiągnie temperatury zadanej 42*C. Wtedy temperatura powrotu spada do 27-28*C (wyświetla się ikonka mieszania CWU) i tak się utrzymuje do końca cyklu i początku kolejnego.

    Temperatura podłogówki cały czas jest na podobnym poziomie ok. 30*C. Obserwacje robione przy -13*C na podwórku. Bez mrozu, wydaje mi się niestety jednak, że było podobnie.

    Jakieś pomysły, dlaczego temperatura powrotu próbuje rosnąć do ustalonej 45*C tylko na początku cyklu, a gdy spadnie CWU osiągnie temperaturę zadaną spada do 27-28*C? Czy może chodzić o pompkę, którą oznaczyłem P2 z mojego rysunku na górze?

     

  7. Cześć, mam całą masę problemów i niewiadomych związanych z ogrzewaniem domu. Moim zdaniem najważniejsze dane:

    Kocioł: Kotłospaw 16 kW, sprawność 90%, dop. ciśnienie 1,5 Bar, rok produkcji 2017

    Palnik: Kipi ROT-POWER 16 kw, rok produkcji 2017

    Sterownik: Plum ecoMAX 860

    2 Pompki: Vita Delta Plus UE 55-25

    Zawór 4-drożny Herz NR230-455, rok produkcji 2017

    Aby było łatwiej coś mi doradzić narysowałem schemat instalacji C.O. z kotłowni:

    spacer.png

    A1 – do solarów

    A2 – do solarów

    B1 – baniak wyrównawczy WATTS VR18-MAG-H 18

    B2 – baniak wyrównawczy

    C1, C2 – ciśnieniomierz

    D1 – rury wchodzą w podłogę, nie wiem co dalej

    D2 – rury idą na górę

    D3 – do wody z sieci

    H – Kocioł

    O1 – nie wiem co to

    O2 – odpowietrznik

    O3 – nie wiem co to

    P1, P2, P3 – pompka

    R1 – tablica rozdzielcza podłogówki dół

    S1, S2 – sitko

    T – czujnik temperatury

    W1 – zbiornik ciepłej wody użytkowej

    Z – zawory

    Z4 - zawór 4 drożny

    Kolory linii nie mają znaczenia, chciałem podkreślić tylko że nie łączą się z sobą 2 kolory na przecięciach. Strzałkami zaznaczyłem spusty (z wyjątkiem solarów).Ani piec ani zbiornik CUW nie lewituje u mnie domu ?

    Galeria zdjęć co jak wygląda
     

    Obecne ustawienia:

    Tryb kotła: Fuzzy Logic

    Temp. zadana kotła 65*C

    Histereza kotła: 15*C

    Przesunięcie krzywej: 0

    Krzywa grzewcza kotła: 1.8

    Temperatura zadana CUW: 42*C, histereza 5 *C

    Mieszacz: sterowanie pogodowe

    Mieszacz: obniżenie zadanej temperatury od termostatu 5*C

    Krzywa grzewcza mieszacza: 0,3

    Przesunięcie krzywej mieszacza: 1

    Ustawiona temp podłogówki: 27*C, włączone s

    terowanie pogodowe

     

     

    Pytania na chwilę obecną mam następujące:

    1) Mam ustawioną temperaturę powrotu na 45*C. Temperatura powrotu czasem spada do 25 *C, a czasami rośnie do nawet 66*C. Czy to normalne?

    2) Czy jeśli w piecu jest tzw. zbyt duży ciąg to może być przyczyną, że płomień jest na poziomie 8 -15%?

    3) Piec (nie wiem czy to palnik czy to coś innego) "czyści się" bardzo często wydając takie "pykanie". Nawet kilka razy na rozpalenie. Co można z tym zrobić?

    4) Na górze jest za zimno. Na dole za ciepło. Kręciłem przepływomierzami w skrzynce od podłogówki, zmieniałem temperaturę na piecu. Pomogło, ale efekt jest zaledwie zadowalający. Jakieś pomysły co można zrobić?

    5) Pompki bardzo hałasują - co pewnie jest normalne, zwłaszcza oznaczona na moim rysunku jako P2. Co można z tym zrobić by nie wchodzić w duże koszta?

  8. Witam wszystkich. Na forum trafiłem przez problemy z ogrzewaniem. Na górze za zimno, na dole sauna. Mój Pan majster niestety nie miał czasu by zając się tym. Może chęci. A może po prostu było / jest mu wstyd.

    W związku z tym postanowiłem, z lekko przymuszonej przez szanowną małżonkę woli, zająć się tym sam. Z informacji znalezionych na forum i drobnej pomocy pewnego użytkownika, trochę pokręciłem, poregulowałem i da się żyć. Niestety walka nadal trwa. Rejestrując się tutaj chcę dobywać nową wiedzę tajemną odnośnie działania CO i umiejętności magiczne dot. instalacji.

    Z racji tego, że to post powitalny obiecuję, nie wymyślać żadnych bajek, nie wychylać się gdzie to zbędne i przede wszystkim przestrzegać regulaminu. Do tego zachowywać się po prostu tak jak na świeżaka i amatora przystało. Tak więc jeszcze raz cześć wszystkim!

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.