Skocz do zawartości

JohnMagister

Forumowicz
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez JohnMagister

  1. Dla osób które były zainteresowane tematem, udało się w końcu doprowadzić kocioł i spalanie do poprawnej pracy. 1. Zamontowany został miarkownik ciągu kominowego, udało się dzięki temu trochę obniżyć spalanie i minimalnie ustabilizować pracę kotła. Dodatkowo przez producenta zostały dostarczone zawirowywacze spalin, jednak po tym zabiegu znaczącej poprawy, raczej kosmetyczna zmiana. 2. Zamontowane zostało sprzęgło hydrauliczne oraz pompa kotłowa, wymuszająca krótki obieg. To było działanie które w dużej mierze pozytywnie wpłynęło na pracę kotła, tzn. bardzo ustabilizowało jego pracę, pozwoliło na zmniejszenie wahań temperatury w domu w wyniku czego można było obniżyć temperaturę w domu o 1°C, co również pozytywnie wpłynęło na ograniczenie spalania. 3. W własnym zakresie i dla własnej informacji zamontowałem czujnik temp. spalin. 4. Kocioł pracuje w trybie standardowym na trzech poziomach 20kW, 11kW i 6kW oraz z nadzorem 4kW, przy minimalnej temp. kotła 65°C. Powrót jest cały czas dogrzany. 5. Ustawiłem harmonogram CWU tak żeby w momencie kiedy nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę, jej temp. zadana była niższa o 8°C względem zadanej. 6. Na ten moment spalanie jest na poziomie około 30kg/dobę przy temperatura od -3°Cdo +4°C na zewnątrz, dom praktycznie nieocieplony, parter+piętro do ogrzania. Będę jeszcze próbował zoptymalizować spalanie, jeśli się uda to na pewno dam znać.
  2. @eliks Zarówno z Husarem jak i Kotłospawem kontaktuję się od miesiąca i problem nie został od tego czasu rozwiązany, tak samo nie zostało przedstawione jakiekolwiek rozwiązanie. Prosiłem również o wysłanie niezależnego serwisanta od producenta, oczywiście odpłatnie, nie oczekiwałem niczego za darmo, co nie nastąpiło. Pewnie są osoby obserwujące ten wątek i chciałyby wiedzieć jak się sprawy mają. Wszystkie przekazane informacje są zgodne z stanem faktycznym. Dodatkowo, gdyby nie postawienie sprawy na ostrzu noża, to nie byłoby kontaktu z strony żadnej z firm. EDIT: Dla informacji zarówno czytających jak i firmy - jeśli problem zostanie rozwiązany, to z przyjemnością wystawię pozytywną opinię i przekażę informację co do całego procesu serwisowego.
  3. Dla osób zainteresowanych tematem oraz do wiadomości firmy @Kotłospaw 1.Technik który był na miejscu, nie został wysłany przez firmę Kotłospaw tylko przez firmę Husar która dokonywała montażu kotła. 2. Po zdalnej zmianie ustawień przez serwis producenta, kocioł został wprowadzony w stan niestabilnej pracy, osiągnął temperaturę 90°C, w efekcie czego zadziałały zabezpieczenia a kotłownia została zalana gorącą wodą. 3. Po dwóch wizytach na miejscu techników z firmy Husar, problem również nie został rozwiązany, kocioł spala pomiędzy 60-70kg pelletu na dobę, mimo zapewnień z każdej strony że w warunkach w których będzie pracował, spalanie będzie na poziomie 20-25kg, max30kg. Na kolejne dwie wizyty serwisowe, na których ktoś miał się pojawić, nikogo nie było oraz nikt nie poinformował o tym fakcie. Na ten moment odradzam współpracę z tą firmą, a firmie @Kotłospaw radzę zweryfikować kontrahentów i firmy którym dają akredytacje, ponieważ to stawia w złym świetle również producenta.
  4. Dziękuję wszystkim za dotychczasowe porady. Na ten moment sprawą zajął się serwis firmy Kotłospaw. Po wyjaśnieniu i rozwiązaniu problemu podzielę się doświadczeniami.
  5. Obecnie po wprowadzeniu zmian zgodnie z radą kolegi @cezar76 temperatura zadawana na mieszacz to 44°C przy zadanej nocnej 21°C, uzyskana 23,5°C i nie spada poniżej tej wartości. Zobaczymy jak się sprawy będą miały po 12h pracy na takich ustawieniach, wtedy będzie wiadomo coś więcej. Na ten moment kocioł przeszedł w tryb nadzoru bo osiągnął 75°C, w tym trybie teoretycznie będzie według następujących parametrów: - Czas 25 min - Moc 2 kW - Moc nadmuchu 22% - Czas cyklu 45s
  6. Wszystko dopalone, bez spieków. Temp. na grzejniki to ta wychodząca z mieszacza. Ustawienia kotła są wykonane przez firmę która go montowała. Owszem, jest obecnie, ale mam wrażenie że kocioł pracuje bardzo niestabilnie i nie utrzymuje właśnie tych zadanych parametrów. Na ten moment ustawiłem parametry zaproponowane przez kolegę i będę obserwował. W końcu człowiek uczy się całe życie.
  7. Zastanawia mnie dodatkowo jedna sprawa, w jaki sposób taki kocioł powinien pracować, tj. Wariant 1. Kocioł rozpala się, pracuje z pełną mocą, nagrzewa CWU, CO do temperatur zadanych, następnie się wygasza i czeka aż temperatury spadną (tutaj o histerezę kotła tj.15°C) i znów nagrzewa całość zużywając paliwo na rozpalenie i nadanie ciepła czynnikowi (rozpędzenie się). Wariant 2. Kocioł rozpala się, pracuje tak aby uzyskać zadane parametry a następnie moduluje moc i obniża ją jak najbardziej ale tak żeby się nie wygasić i utrzymać zadane parametry minimalnym nakładem paliwa. Wydaje mi się że bardziej ekonomiczny jest wariant 2 gdzie kocioł nie musi co chwilę na nowo się rozgrzewać i rozpalać tylko po osiągnięciu parametrów stara się je utrzymać, tak żeby nie musieć znów nagrzewać wszystkiego. Proszę o wyjaśnienie i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu.
  8. Też mnie to zastanawia, a w tym czasie żadne ustawienia nie były zmieniane. Płomień jest na 100% cały czas. Zmieniłem ustawienia tak jak proponujesz i będę obserwował, jutro dam znać jak się sprawy mają.
  9. Ustawiłem tak jak było domyślnie, czyli 5,2kWh/kg. Temperatura zadana pomieszczenia jest nawet przekroczona a mimo to kocioł pracuje. Temperatura pomieszczenia ustawiona jest na 22,5°C a w nocy na 19,5°C, a termostat pokojowy wskazuje 23,8-23,5°C. Według odczytów na mieszaczu powinno być 47°C a jest 48,4°C i nadal się nie wygasza. Zadana kotła statycznie na 65°C, obecnie jest 63,4°C i działa w fuzzy logic. Bo szczerze to już nie wiem w jakim trybie regulacji ma działać żeby było dobrze. Jedynie co to CWU ustawiona na 55°C, a jest 45°C (Histereza 8°C)
  10. 1. Termostat pokojowy jest umieszczony w najchłodniejszym pomieszczeniu, nie jest wystawiony na działanie słońca, z dala od źródeł ciepła. 2. Kaloryczność paliwa, według karty charakterystyki pelletu (PelletOn) ≥ 4,6kW/h (założyłem najgorszy scenariusz i ustawiłem 4,6kW/h. 3. Spróbowałem testowo włączyć ochronę powrotu na 4D i kocioł zaczął wariować tj. w ogóle przestał grzać mieszacz, zaczął grzać siebie, po osiągnięciu temp. powrotu zaczął grzać na mieszacz to znów spadł powrót i tak w kółko w przeciągu 1-2 minut mieszacz co chwile zamykał i otwierał zawór. Niestety z kotłem i firmą która zamontowała, walczę już miesiąc i wiem że wygląda to tragicznie.
  11. Nie, nie próbowałem takich nastaw. Jak najlepiej to ustawić?
  12. Na ten moment ustawiłem zadaną kotła na 65°C i histerezę kotła na 7°C. Do tego obniżenie nocne CWU o 5°C. Zobaczymy jak będzie wyglądała praca kotła.
  13. Parametry zostały ustawione przez firmę montującą kocioł. Mieszacz jest na sterowaniu pogodowym, parametry odczytałem z ecoNET i nie ma możliwości sterowania temp. mieszacza bo pogodynka nią steruje i na schemacie widać że jest 45°C podawane na mieszacz, więc podana przeze mnie temp. mieszacza jest wpisana trochę niepotrzebnie bo i tak nie jest brana pod uwagę.
  14. Witam wszystkich, poszukuję rady jak ustawić parametry kotła żeby działał jak najefektywniej. 1. Schemat instalacji, warunki pracy i nastawy: 1)Warunki pracy: - dom ~170m^2 (ogrzewane parter (głowice na grzejnikach, grzejniki nowe na cienkich rurkach, podłączone do głównych, grubych rur, oczekiwana temp. trochę niższa niż na piętrze 21-22 + piętro (grzejniki starego typu a'la żeliwne, żebrowe grube rury, bez głowic, oczekiwana temp. 23-23,5), grzejniki + podłogówka na jednym obiegu (jedna podłogówka na RTL, druga na "powrocie" ) - ogrzewanie CWU - bardzo słabo ocieplony (dylatacja powietrzna w murze, ocieplone poddasze wełną 5 cm) - czujnik pogodowy, moduł ecoNet, panel pokojowy ecoSterTOUCH - Kocioł Kotłospaw SlimKo 20kW z osobnym zasobnikiem - schemat w załącznikach (mieszacz na zaworze 4D, pompy Rohtenbach) - wkład kominowy 2)Nastawy: a) ustawienia kotła: - Temp.zadana kotła = 65°C - Ster.pogodowe kotła = włączone - Krzywa grzewcza kotła = 1.6 - Przesunięcie równoległe krzywej = 4°C - Współ. temper.pokoj = 0 b) ustawienia CWU - Temp. zadana = 55°C - Histereza = 8°C - tryb pracy pompy = bez priorytetu c) ustawienia mieszacza - temp. zadana = 65°C - term.pokojowy miesz = 0°C - Ster.pogod.miesz = Włączone - Krzywa grzewcza mieszacza = 1.0 - Przesunięcie równoległe krzywej = 3°C - Współ. temper.pokoj = 0 d) modulacja mocy Histereza kotła - 3°C Min moc FL - 5% Max moc FL - 100% Wydajność 15,6kg/h Tryb regulacji : FuzzyLogic Ustawienia serwisowe: a) mieszacza: Obsługa mieszacza - Włączone CO Wybór termostatu - ecoSTER b) kotła: Wybór termostatu - Wyłączony Ochrona powrotu - Wyłączona Dodatkowo próbowałem przejść na tryb sterowania standardowy, z ustawieniami: Max Moc kotła - 20kW Max Moc Nadmuch - 31% Śred Histereza H2 - 6°C Śred Moc Kotła - 15kW Śred Moc Nadmuch - 27% Min Histereza H1 - 2°C Min Moc Kotła - 5kW Min Moc Nadmuch -23% Kocioł schodził za nisko z temperaturą w stosunku do temp. zadanej i gubił płomień (spadał do 60%) Zmieniłem ustawienia modulacji na następujące Max Moc kotła - 20kW Max Moc Nadmuch - 31% Śred Histereza H2 - 4°C Śred Moc Kotła - 15kW Śred Moc Nadmuch - 27% Min Histereza H1 - 1°C Min Moc Kotła - 5kW Min Moc Nadmuch -21% 3. Problemy i pytania: a) kocioł spala około 70 kg pelletu na dobę (niezależnie od rodzaju pelletu, od zwykłego bez certyfikatów, aż po pellet "premium" czyli certyfikaty A1 itd. - oczywiście zawsze przeważony) - wydaje mi się że to jest zbyt duża ilość na taką powierzchnię, jakie powinny być ustawienia i jak kocioł powinien pracować żeby zredukować zużycie opału? b) w module ecoNET są funkcje i parametry nieopisane w żadnej instrukcji, może ktoś będzie wiedział co oznaczają i na co mają wpływ: - KotłospawThink i ograniczenia ? - Histereza wygaszania ? c) czy warto zakupić dodatkowo czujnik temperatury spalin, ponieważ nie było go w zestawie i nie został zamontowany przez firmę wykonującą podłączenie i uruchomienie kotła (firma autoryzowana przez Kotłospaw) ? d) dodatkowo zaobserwowałem również że z komina wydostaje się co jakiś czas dym, biały, w mniejszych bądź większych ilościach, czasami w ogóle, czy takie zachowanie jest poprawne, ponieważ u sąsiadów którzy również mają kocioł pelletowy dymu nie ma w ogóle Przeczytałem wiele wątków, przejrzałem różne grupy na FB, sprawdzałem różne fora i nigdzie nie udało mi się uzyskać konkretnej odpowiedzi czy porady. Tutaj moja ostatnia nadzieja.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.