Skocz do zawartości

piątrek

Forumowicz
  • Postów

    69
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez piątrek

  1. W dniu 14.12.2023 o 20:49, cezario1 napisał(a):

    Tomek - tą pompę można całkiem inaczej ustawić. Tak jak się ustawia np Mitsubiszi. Nie będę tu pisał bo dużo tłumaczenia i ustawia się pod konkretną instalację (dużo informacji muszę mieć od Ciebie). Jak jesteś zainteresowany to wyślij mi swój nr telefonu na prywatną wiadomość i kiedy będziesz przy pompie to ją ustawimy.

    A przy Haierze też mozesz pomóc?

  2. Ale jest jeden problem: po wyłączeniu z softu pompy, nadal działa pompka cyrkulacyjna wewnętrzna pompy. Jest tak  gdyż mam zrobiony start i stop pompy  od temp. bufora. Mogę zrobić to przy pomocy przekaznika salus , tylko muszę napisać trochę procedur zgodnych z krzywą . A to dużo zabawy... Przy stałej zadanej temp. pompy , to nie jest problematyczne ( daje wyłącz pompy przy zadanej temp. + 5 stopni i już), gorzej jak jest krzywa.

  3. 80mm . Dodam że ten sterownik pozwala na automatyczne ustawienie trybu ogrzewania. U mnie to baaaardzo się przydało, chociaż mam bufor 300 l. Przy ustawieniu na eco, pompa chodziła ok 1,5 h i potem było ok. 1,5 h przerwy. Teraz mam ustawienie quiet do  -2 st. potem przechodzi w automacie na eco i dalej na turbo. Pompka chodzi 4 -5 h i potem przerwa ok 2,5 h przy temp. zewn. 1.5 st. Ale to jeszcze do dogrania.

    A tak to wygląda

    Zrzutekranu2023-12-09202305.thumb.png.fa9b910f6d486f532b2e36abd1539870.png

  4. Kupiłem to to i od 3 dni jestem zadowolony. Chociaz nie ma tam ustawienia histerezy CO to i tak można duzo ustawić. Timer robi swoje, krzywa też.  Dane temp. do krzywej ze strony Open Weather nie dla mojej miejscowości , ale różnica to 0,5 st. I tu myślę o wyciągnięciu czujnika pompy. Jeśli  pobierane dane do krzywej są z tego czujnika , to trochę oszukują, fajnie to widać przy defroście...  Tylko muszę sprawdzić czy czujnik można przedłużyć , tak ok 3 m.

    Gość sprzedający jest ok.  mi pomógł w uruchomieniu (byłem 1 przypadkiem takiej potrzeby). Ale dzisiaj była nowa aktualizacja... może to po moim przypadku? 🙂 Ja polecam jak na dzień dzisiejszy.

  5. W dniu 15.09.2022 o 22:28, HarryH napisał:

    Chciałem się wzorować na instalacji Zawiszy Czarnego, gdzie jest oczywiście instalacja na 230V na Andorii, ale na wypadek awarii całe zasilanie awaryjne jest bezpośrednio na baterii. Przetwornice mam, ale ich sprawność jest kiepska, a przede wszystkim nawet bez żadnego poboru prądu "zewnętrznego" przetwornice żrą z akumulatora ładne parę amper.

    Agregat to Honda ED, są tego miliony na świecie w ciężarówkach, kamperach i różnych bazach biwakowych czy wojskowych. Ogólnie przeznaczone są do ładowania akumulatorów i mają tylko uzwojenie DC i regulator prędkości obrotowej do ustawienia prądu. Mój egzemplarz jest wybitnie cichy, po zamknięciu okna nie słychać go wcale, nie będzie problemu, gdy stanie sobie w ogródku przed kamienicą. Sporo wyłaczeń prądu już przeżył. Dotąd jednak ładowałem nim tylko stację Ecoflow przez złacze dla paneli solarnych, a w piwnicy kocioł miał Volt Sinus Pro z akumulatorem i jeśli prądu nie było długo, po prosty Volt się wyłaczał. Teraz chcę spiąć akumulator, agregat DC i jakieś diodowe oświetlenie awaryjne w 1 sieć. A przy długim braku prądu chcę też mieć możliwość doładowania stacji. 

     

    Tak, bez komentarza.

  6. 5 minut temu, HarryH napisał:

    Funkcjonuje, wymieniłem tylko w mieszkaniu, ale klatka i inne mieszkania po staremu. Gdy kupowałem to mieszkanie 4 lata temu, to Tauron robił właśnie nowe przyłacza do kamienic, a potem mieliśmy wymieniać w mieszkaniach. No i robią dalej te przyłacza ... 

    One nie są pełne, tylko mają przerwę od ściany. Jak zabrałem się za zmywanie starej farby ze ściany, to prąd j ... ..ł mnie tak, że kwadrans nie mogłem zginać rąk w łokciach. Wtedy wykułem bruzdy i to wymieniłem. Ale co z tego, jak dalej mam tylko 5kW.

    Co do aluminium - przecież w 1907 r aluminium było droższe od miedzi. Niewiele wcześniej, za Napoleona, podobno aluminiowa biżuteria była droższa od złotej i platynowej.

    I sam sobie odpowiedziałes na pytanie 🙂

    Godzinę temu, HarryH napisał:

    Ale ja chciałem zrobić agregat 12V, akumulator 12V i z tego: kocioł przez Volta na 230V, a w domu oświetlenie i ładowanie sprzętu na 12V. Pierw chciałem zrobić wszystko przez przetwornicę na 230V, ale jak zobaczyłem prąd jałowy przetwornic to ostygłem.

    Czy dobrze zrozumiałem? To jest stara kamienica, to gdzie agregat ? i 12 V , a są takowe?

  7. W dniu 15.09.2022 o 21:45, HarryH napisał:

    U mnie jest instalacja z 1907 r (miedź w jedwabiu i ołowianych rurkach, 2 bezpieczniki topikowe po 10A), tak są zrobione wszystkie kamienice przy całej ulicy. Więc chyba zaryzykuję 🙂 

    To tkzw rurki Bergmana , ale! to jeszcze funkcjonuje? ! To tym bardziej zrób instalacje aw. na 2 przewodach.

  8. 36 minut temu, HarryH napisał:

    W jakim sensie lipa? W razie czego mam też możliwość uziemienia agregatu DC, którym chcę to awaryjnie doładowywać, gdy brak prądu przekroczy pojemność baterii (mam tylko 140Ah).

    W stacjach el. tam gdzie jest napięcie pomocnicze DC jest monitoring izolacji , czyli ochrona przed doziemieniem bieguna. I teraz gdy drugi biegun napieciowy straci izolacje , masz zwarcie. 

    • Przydało się 1
  9. U mnie jest wszystko gotowe (mam filmik tylko jak go udostępnić tutaj). Skrzynka przyłaczeniowa zabezpieczona mikrowyłącznikem co by ktoś lub ja pod wpływem nie podłączył agregatu do czynnej instalacji :). Panele pracuja przy zasileniu z agregatu 🙂.

    Jaki inwerter kupiłes i jaki koszt?

    12 V jest napięciem bezpiecznym, ale, będzisz miał uziemiony jeden biegun tej instalacji i tu lipa.

  10. Witaj. Ja mam bez wymiennika, bufor 300 l (szkoda ze tak mały), całość zalana wodą. Bufor większy -  tańsze koszty (2 taryfa), oczywiście tak jak wcześniej pisałem całość współpracuje z systemem salus. Koszt roczny całkowity za en. el. to 2970 zł. (łącznie z gotowaniem , CWU itp). 4 dni w czasie świąt odpaliłem turbokominek, wówczas pompa nie załączała się ale uszkodził się przepływowy podgrzewacz wody (prawdopodobnie za wysoka temp. wlotowa wody, ale i tak był wyłączony) . W razie zaniku napięcia - agregat 3,5 kW z inwerterem.

  11. Witam. Moje roczne zuzycie energii przez pompę i wszystkie inne odbiorniki to  6326 kWh z czego  3455 to 2 taryfa. Produkcja w 2021 to 3450 kWh. Ogólnie koszt ogrzewania domku oraz inne potrzeby el. to 2851,60 złotego. Mniej niz przy opalaniu drewnem i ciepła woda duzo taniej. Ogólnie  - warto było zainwestować. Roczna oszczędność to ok. 3 k złotego. 2021 nie był dobrym rokiem dla pv. 

    Do tematu dodatkowej izolacji pompy, też  z chęcią zobaczę takie docieplenie. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.