Skocz do zawartości

tubak

Forumowicz
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia tubak

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. tubak

    Ogniwo DS

    Dodam tylko że rozpalanie w moim kotle DS 18 ogniwo nie sprawia żadnych , żadnych problemów, nawet jak dam trochę kartonu drewna i zapalę to z przodu od drzwiczek. Ten wlot powietrza wtórnego na drzwiczkach zasypowych mam zaklejony, ktoś tu pisał głupoty że podawanie powietrza wtórnego zmniejsza ilość smoły. Opał wtedy ma tendencje do zapalania w całości. Zauważyłem że opał bardziej wiesza się gdy palę z temp wyższą np 75C, przy 65 już się nie wiesza albo rzeczywiście sporadycznie. Dlatego w nocy palę np 60 65C. Smoła w komorze zasypowej będzie i można ją sprytnie zebrać nawet na ciepłym kotle gdy np już wypala się opał, smoła nie śmierdzi gdy nie spadnie na żar, tyle. Przy dokładaniu nie ma opcji żeby dymiło na kotłownię, po prostu trzeba dokładać na żar, i wcześniej go od popielić. Jednego nie potrafię zrozumieć dlaczego mam więcej popiołu niż np sąsiad który ma kocioł na eko groszek piątej klasy eko desing, widzę po wystawionych koszach z popiołem. Wiem że mam kocioł eko i popiół zostaje w kotle ale dlaczego ten sasiad hehe. No chyba ze dosypuje do zmieszanych ech. No i palę bez zawirowacza spalin, nie widzę sensu żeby był, zysku żadnego a reszyta popiołu i tak zostaje na półce pod wymiennikiem albo w wymienniku. Z zawirowaczem jest dużo więcej sadzy .
  2. tubak

    Ogniwo DS

    Dobrze ustawiony miarkownik z przedłużeniem to jest to, plus termometr temp spalin. Od jakiegoś czasu kiedy mam jeden bufor 500 l, bojler cwu 200 l, instalacja 150 l wody palę temp 62 65 C, na instalację co puszczone 42 C w domu 23C, temp na zwenątrz w nocy od -5 do 0 w dzień od 0 do 3. Na termometrze u góry bufora ledwo 40, dół bufora 38, na wyjściu z bufora 43. Żeby uzyskać na wyjściu z bufora 50C i żeby bufor się ładował do wyższych tem. musiałbym chyba palić 75C wtedy dopiero zawór 3 drogowy zaczął by się przymykać. Temp spalin utrzymuje się 120 do 150C jak kocioł się ustabilizuje, przy rozpalaniu 200 ,300 C przy rozpalaniu drewnem przy otwartej furtce popielnika. Temp salin nigdy nie spada poniżej 100 C nawet gdy kocioł się wygasza i jest na nim 56C. Palę małą mocą zawór 3 drogowy praktycznie cały czas otwarty 100%. Efekty są takie że kocioł zasypany pod furtkę załadunkową pali się od 10 do 12 godz obojętnie czy z zawirowaczem czy bez ( z zawirowaczem dużo, dużo mocniej brudzi się sadzą wymiennik bez zawirowacza trochę sadzy po kilku dniach palenia). No i zawirowaczem czy bez temp spalin taka sama. Spala się wszystko ładnie(węgiel koksujący) opał się nie wiesza, spieków nie wyciągam bo palę ciągle. Wychodzi mi na to że nie trzeba palić 75% 80C żeby grzało tyle ile się potrzebuje i żeby było eko.
  3. tubak

    Ogniwo DS

    @BORA Tak jestem z tego DSa zadowolony mimo wszystko, awaria bufora to inna sprawa. Nie przepłaciłem, mniej więcej zapłaciłem tyle co ty planujesz. Niczego nie poszukuję w węglu, po prostu kupiłem dwa worki różnego węgla. Zobaczymy czy tak łatwo spełnisz eko desing na tej przeróbce. Myślisz że pelet jest tani, suchy i tylko dobrej jakosci? U mnie w mieście na pewno przeróbka kotła by to nie przeszła Uchwały woj. określa co i jak., z którą się nie zgadzam no ale cóż . Ty może mieszkasz gdzieś gdzie nikt tego nie sprawdzi. Powodzenia .
  4. tubak

    Ogniwo DS

    Witam Zacznę od węgla, węgiel piast czysty wymiennik pali się 6 godzin załadunek pod furtkę, mało energii w stosunku do marcel koksujący, dużo popiołu tak że trudno dosypywać bo palnik w popiele i żar słaby, silesia węgiel prawie to samo tylko wymiennik brudniejszy. Węgiel marcel który nareszcie udaje mi się spalić i nawet spieków mało które nie przeszkadzają, wymiennik trzeba czyścić powiedzmy co dwa dni, ale nie jest to takie super uciążliwe wole czyścić wymiennik. Na zasypanym kotle pod furtkę 10 do 12 godzin grzania . Ustawiam miarkownik na 65. Temp spalin na początku przy rozpalaniu 200 do 220 później spada w godzinę do 140 150 . Na końcu palenia gdy jest już dość słaby żar temp na kotle 60 temp spalin 100 110. Palę z zawirowaczem spalin. Nie mam pojęcia czy temp spalin jest ok i jaka temp spalin szkodzi kominowi, ale opał mi się już nie wiesza, tak jakby mniej smoły w komorze zasypowej. Szamot pęknięty sie trzyma No i wymieniono mi ten nieszczęsny zawór 4D na 3D i jest ok, to znaczy było ok przez cztery dni, na dom puszczone 43C lub 45C, bufory naładowały się po 5 6 godz do temp 70 góra dół 40 przy otwartym zaworze 3 D. No ale nie palę po to zeby ładować bufory tylko żeby grzać instalację. To i tak mam pecha, cieknie mi jeden bufor kałuża wody pod nim, więcej się nie wylewa. Wyłączyłem go na zaworach. Nigdy nie przekroczyłem temp 70C na buforach a tu ciach i cieknie. Bufory Kospel 500l są do temp 80C heh gdy inne tych rozmiarów do 95 nawet 100.To jakiś szajs. W piątek ma przyjść jakiś facet ocenić co i jaki potem fabryka rozpatrzy reklamację. Już widzę ich chęć do pozytywnego dla mnie rozpatrzenia. Niech to szlag z tym buforem. @BORA Już niedługo zmuszą Cię do wymiany tego niezniszczalnego górniaka czy dolniaka i przestaniesz kpić. Myślisz ze mnie chciało się wymieniać kocioł ? EKOLOGIA!.
  5. tubak

    Ogniwo DS

    @sebaele Palę z wiszącym rusztem, węgla sypię na równo z dołem drzwiczek zasypowych, czasami mniej. Opał się wiesza .Nie wiem jak to rozwiązać .Szczelina to około 1 do 2mm jak ustali się temp np po załadowaniu opału. Czopuch otwarty gdy teraz pracuje miarkownik, chociaż niedawno przymknąłem na 1/2 bo był bardzo mocny ciąg i wiatr na zewnątrz i paliłem na śrubie. W tym sezonie zabudowałem daszek na kominie z powodu, że sporo wody wlatywało do komina, mokry rok . Nie wiem czy czasem ten daszek nie robi cyrku z ciągiem?
  6. tubak

    Ogniwo DS

    Zmodernizowałem tę klapkę co pracuje z miarkownikiem. Przedłużenie zrobiłem z blachy aluminiowej no i reguluje i działa tak jak ma prawdopodobnie działać. Tzn nie zamyka się szybko po dołożeniu paliwa i utrzymuje, reguluje temp. Zastanawiam się dlaczego na początku grzania w tym nowym kotle działał. Czytałem też o zapowietrzeniu się miarkownika ale teraz to już nie wiem. No i lepiej spala węgiel koksowy, nie mam już tak dużo spieków nie muszę ich wyciągać.. Temp utrzymywana na kotle około 67 71 C. No ale trochę bez sensu te moje grzanie bo czekam na wymianę zaworu czterodrożnego. Z powodu tego zaworu tracę dużo energii. Odezwę się później. Na ochronie powrotu do kotła mam zawór 55C LK czy może nie za wysoka tem tego zaworu?
  7. tubak

    Ogniwo DS

    @KazioWihoraNie żartuj nawet że ta klapka jest ciężka - ona właśnie jest bardzo lekka. Ciężka to była w moim starym KWKD, spokojnie ze 2 albo i 3 razy cięższa od tej z ogniwa. No miarkownik działał 10 lat na kopciuchu i 10 dni na ogniwie. to juz nie wiem, zepsuł sie?
  8. tubak

    Ogniwo DS

    No ten kamień z allegro ok . Tylko rzeżby co nie miara. Mam jedno pęknięcie znowu, ale już tym się nie przejmuje , przynajmniej na razie bo płytka się trzyma fest. U mnie są inne problemy zawór 4 drog zmienią mi na 3 drog w przyszłym tyg. No to ok. Smoła zakleja mi drzwiczki zasypowe , przy otwarciu drzwiczek wyciąga uszczelkę. No i wiesza sie węgiel, smoła to może sprawa koksującego węgla, wieszanie też, ale paliłem parę dni innym paliwem i dalej się wiesza. Nie kiszę opału. No dobra przełknę i to. Ale na dodatek zepsuł mi sie mechaniczny miarkownik ciągu honeywell, zamyka szybko i potem się nie otwiera a działał przecież na tej trochę za ciężkiej klapce. Ech.
  9. tubak

    Ogniwo DS

    Wady kotła to smoła, uszczelka na dole drzwiczek zasypowych zakleja się smołą, można powiedzieć ze drzwiczkami zasypowymi leje się smoła i to obojętnie czy na węglu silesia, ziemowit czy marcel. No ale dolniaki podobno tak mają. Z zawirowaczem przy otwartym szybrze na maksa mocno zasadza się wymiennik, bez zawirowacza sporo mniej.Przy czyszczeniu wymiennika wyglądam jak kominiarz. Pekajaca przednia szamotka szamotka. Ciąg jest u mnie duży, komin 9 10 m kanał 27x14. Zawieszanie się opału no ale podobno dolniaki tak mają. No ale jest ok hehe. Mysle jednak optymistycznie. No i jeszcze moja spaprana instalacja , Na kotle 65 a na górze bufora ledwo 45. W czwartek przychodzi fachowiec co wstawił ten zawór czterodrogowy, Ale jestem przygotowany co mam gadać. Ryni mi wytłumaczył co i jak za co mu dziekuję. No i naczytałem się postów o zaworach.
  10. tubak

    Ogniwo DS

    Wydobywają się z tego miejsca jakieś opary? Jeżeli tak, to kiedy zbierze się tej smoły więcej, dokładaniu opału mogą towarzyszyć bardzo nieprzyjemne doznania. Moim zdaniem, celowe byłoby załatanie tej szpary, np. sznurem uszczelniającym. Raczej jest dobrze. Może coś tam jakiś dymek przez chwilę się pojawić po jakimś małym wybuchy np zawieszonego opału. @sebaele Palisz dalej bez rusztu wiszącego. Jest ok? Przy przegrzebywaniu opału gdy ruszt ruchomy zatyka się spiekami mogą być kłopoty? Pytam bo niestety czasami wiesza się opał. Ja mam jeszcze jeden problem z tym zaworem 4 drog niestety i nie mogę dostać odpowiedniej temp na wyjściu z bufora. A gdy zawiesi mi się opał to już dopiero jestem wkurzony. Ogólnie gdyby nie wieszał się opał kocioł jest ok chociaż smoły sporo w zasypie ni i nie mam tak fajnie czystego wymiennika jak Kaziowihora.
  11. tubak

    Ogniwo DS

    @sobol Tak zbiera się tam smoła. Nie dużo ale jednak.
  12. tubak

    Ogniwo DS

    @Ryni No to pięknie mnie załatwili instalatorzy. Będzie trudno teraz wymienić na zawór trójdrożny. Tak jak widać na zdjęciach trzeba chyba wszystko totalnie wywalić. Czy ten zawór 4D można jakoś zaślepić i zrobić z niego 3D, czy tylko wymiana? Rozumiem że połączenie powinno wyglądać tak jak teraz dorysowałem. Teraz trudno mi będzie dostać do domu tych cudo fachowców.Dzięki.
  13. tubak

    Ogniwo DS

    @Ryni Zawór czterodrogowy jest połączony tak jak na załączonym obrazku. Rozumiem że przy odłączaniu bufora powinienem zostawić otwarty obojętnie który z czterech zaworów. Poprzednio zamykałem wszystkie cztery zawory jak bufor był zimny, no i otworzyłem póżniej jak jeden bufor miał 50C by dla próby przełączyć na dwa znowu.
  14. tubak

    Ogniwo DS

    @sebaele To ewidentnie wina węgla. Mnie robią się spieki bo węgiel koksujący mam, ale spiek nie jest zwarty i nic nie musze rozwalać, ten spiek koksowy znowu wrzucam do pieca. Za niedługo będę miał parę worków z Silesia i z Ziemowita to zobaczę co i jak, bo na razie na tym węglu strasznie smoli zasyp . Za to na palniku ceramicznym wszystko ładnie wypalone tylko na wymienniku za dużo mam sadzy według mnie
  15. tubak

    Ogniwo DS

    @Ryni Na razie zostanę z tym tak jak jest, tzn bez obejścia buforów. Będę najwyżej wyłączał jeden bufor. Dzięki za poradę. Niedługo spotkam sie z instalatorem to zapytam. Mam na każdym buforze cztery zawory, bufory połączone układem tak jak na rysunku Pytanie? Gdy będę chciał odłączyć jeden bufor muszę zamykać wszystkie cztery zawory? No i drugie takie teoretyczne pytanie, czy mogę ładować bufory przy zamkniętym zaworze czterodrożnym lub w ogóle odciąć zworami odbiór bo tak też mogę zrobić? @sebaeleTubak tak 2 raz palę już bez tego rusztu wiszącego. No i jak spala sie wszystko bez problemów?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.