Skocz do zawartości

maniek100

Nowy Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    W budowie bliźniak parter 87 m2.
  • Instalacja
    W trakcie projektowania.
  • Kocioł
    Jeszcze nie wybrany ale na pewno gazowy.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Barlinek

Ostatnie wizyty

206 wyświetleń profilu

Osiągnięcia maniek100

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Cześć, witam. Znajomy ma problem w nowo wybudowanym domu. Piętrowy, 210 m2 z garażem. Podłogówka rozłożona co 10 cm, w garażu co 15, więc ogólnie bardzo gęsto. Chyba aż za gęsto bo dom budowany i izolowany dość dobrze. 100% podłogówki, góra 9 pętli, dół 10, całość około 1600 m rury 16mm. Całość zasilana przez Termet Ecocondens Integra II 25KW. W chwili obecnej na podłogę idzie 34 stopnie, jest zimno bo pewnie pompa nie wyrabia. Trzeba dołożyć sprzęgło i pompę żeby to jakoś uciągnęło. Pytanie tylko jakie? Możecie rzucić okiem i podpowiedzieć co kupić? Nie chciałbym kupić za słabego i później rzeźbić.
  2. Z przydatnością to mit handlarzy nowych zbiorników. Zbiornik po 10 latach na rewizję wewnętrzną i próbę ciśnieniową i po tym dostaje badania na kolejne 10 lat. Pierwsze zbiorniki w Polsce pochodzą z początku lat 90 tych i z powodzeniem dzisiaj przechodzą próby. Zrobiłem tysiące badań i nigdy, powtarzam, nigdy nie zdarzyło się, żeby nie przeszedł badań*. Jak będzie z produkowanymi dzisiaj? Na pewno gorzej bo odchudzają grubość, no i blachy nie te same. * poza takimi z fizycznymi uszkodzeniami od uderzenia wózkiem, złamanym konarem, itp.
  3. No jest taka opcja, wiem o tym ale nie wiem co wtedy ze sterowaniem kotła. No chyba że całość pogodowo i do tego podłogę pogodowo. Ma to jakiś sens? Wiem, że jest mnóstwo opcji ale co innego robić coś od nowa, a co innego poprawiać.
  4. Nikt się nie odezwał i dzięki temu zagłębiłem się w temacie. Nie spodziewałem się, że to tak często występujący problem w obecnych instalacjach. Wiem już mniej więcej jak to ma wyglądać i działać ale wciąż nie mam pojęcia jak tym sterować. Może ktoś z Was ma jakiś pomysł? Która instalacja powinna być priorytetem dla kotła? Zawór 3D ręczny czy z siłownikiem? Czy warto zainstalować "trochę" większe grzejniki żeby zejść z temperaturą zasilania, czy to nie ma znaczenia? Tak sobie pomyślałem, żeby wykorzystać posiadany sterownik i całość sterować pogodowo ale w trybie grzejnikowym. Jak nadejdą mrozy to metodą prób i błędów dobrać krzywą. Na grzejnikach zawory termostatyczne. No ale co wtedy z zaworem 3D jeśli miałby być elektryczny? Kocioł w głowie od myślenia. Pomóżcie proszę....
  5. Witam wszystkich, mam zagwozdkę z instalacją u kuzyna i proszę Was o pomoc. Będę miał identyczny budynek więc muszę należycie temat ogarnąć. Nowy dom bliźniak ~85 m2, ocieplony porządnie. Developer na całości zastosował podłogówkę + grzejnik w łazience (wiem że bez sensu w obecnej konfiguracji). 7 pętli, których długości nie znam, rozstaw 15 cm, przed układaniem posadzek widziałem rozłożenie i wyglądało OK, przynajmniej w moim odczuciu. Prosty schemat i foto załączam. Całość miała być zasilana Junkersem Gc2200W ale po wycenie kuzyn poprosił mnie o pomoc. Postanowiliśmy (za sugestiami z forum) zmienić zasilanie rozdzielacza z PEX20 na Cu28 a kocioł zmienić na Golda 25 ze względu na dużą mniejszą moc minimalną, przynajmniej w teorii ale nie o tym temat. Przerobiłem, powiesiłem kocioł, odpaliliśmy. W chwili obecnej chodzi 5 dobę, bez czujnika i sterownika bo posadzki się grzeją. Ogólnie wszystko ładnie i sprawnie. Wiadomo, że przy tym rozdzielaczu późniejsza regulacja będzie na czuja ale z tym sobie jakoś poradzimy. Pogodówkę i krzywe też powinienem ogarnąć bez problemów. Problem pojawił się dzisiaj bo okazuje się, że od razu będzie adaptacja poddasza na mieszkalne, i tutaj wjeżdżają grzejniki.... 4 sztuki, 60 m2 użytkowej. Dom w stanie developerskim więc póki co możemy pruć co trzeba. Moje przemyślenia do Waszej oceny. Chciałbym żeby to było możliwie najtańsze a zarazem funkcjonujące rozwiązanie. 1. Nowa grupa pompowa na podłogówkę (jak na foto) a grzejniki zasilane bezpośrednio z kotła. Czy w takim przypadku pompy nie będą się "gryzły"? Zakładam, że sterownik i czujnik do wyrzucenia a całość trzeba by wyregulować ręcznie. No chyba, że obecne dałoby się jakoś skonfigurować na obecnych. 2. Sprzęgło hydrauliczne i dwa obiegi. Rozdzielacz zostawiam, dokładam "tylko" pompę. Czy posiadany czujnik i sterownik miałby tu rację bytu? Opcja kompletnie mi nie znana, czarna magia. 3. Osobny najtańszy kocioł 1F z możliwie najmniejszą mocą na piętro i sterownik on/of a dół zostaje nieruszony. Wiem, że wersja hardcore ale też rozważana. Jak Wy drodzy użytkownicy to widzicie? Wiem, że to często spotykany problem ale każda instalacja to indywidualny temat. Chciałby to zrobić możliwie najtaniej. Niezbędny sprzęt i zdolności manualne posiadam, potrzeba tylko poprowadzić za rękę. Hydraulika, który wykonywał instalację nawet nie pytam, oszczędzę sobie czasu. Sterownik i czujnik mogę odkupić do siebie bo będę miał tylko podłogówkę więc jakiś grosz można odzyskać.
  6. Cześć, witam wszystkich. Wybaczcie proszę, że temat może zbyt ogólnikowy ale sprawa jest niesamowicie pilna. Ja ogarniam kumplowi instalację gazową w nowym domku i zauważyłem że chyba coś nie halo. Domek bliźniak 84 m2 developerka. Całość podłogówka, 7 obwodów w tym w sypialni chyba na siłę dwa żeby była zajęta, PEX 16x2. Nazwijmy to standardową instalacją, bez żadnego projektu itp. "Firma" robiła więc się znają. Generalnie pod podłogą 20 cm styro, strop piana 25, okna 3 szybowe, zewnątrz 20 cm grafitowego. Rozkład podłogówki na pierwszy rzut oka.nie wygląda źle, są rozdzielone obiegi i jakieś tam strefy. Google mówi że rozdzielacz kan therm 71a. I tutaj zaczynam moje pytania i wywody: 1. Developer przewidział Junkers gc2200w ze sterownikiem cr 100, ja proponuję zamianę na ecocondens 25 gold plus z cr11011 i zewnętrznym pogodowym ze względu na mniejszą moc min. Ma to sens? 2. Zasilanie i powrót z rozdzielacza zrobione PEX 20, piec bezpośrednio nad nim więc blisko ale czy przepływ wystarczy do poprawnego działania? Czy pompa w gc2200w czy też goldzie plus 25 podoła temu wyzwaniu? 3. Chciałbym mu po odbiorze założyć rotametry żeby uniknąć regulacji na czuja, da się to zrobić, na zasilaniu czy powrocie? Jaki model zakupić? Zasilanie na listwie planują od dołu, w instrukcji producent podaje, że od góry, przy podłogowym chyba nie ma znaczenia, czy się mylę? Jutro zapadają ostateczne decyzje i rozliczania więc ciężki temat. Sam nie wiem co doradzić więc proszę Was o radę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.