Skocz do zawartości

Macin

Forumowicz
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    mieszkanie 65m2
  • Instalacja
    Gaz- podłączony "junkers" do CWU, wodna i elektryczna
  • Kocioł
    -

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    wrocław

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Macin

  1. Jeszcze mam pytanie. Wg obliczeń ciepłe mieszkanie potrzeba mi 5,3 kW mocy grzewczej. 80W/m2. (przy -20) Moc w temp.-1: 2,8 kW; -4: 3,2 kW; -5: 3,4kW; -8: 3,8 kW; -10: 4kW; -13: 4,4 kW. Czyli dla ogrzewania akumulacyjnego x2. W zależności od konkretnego grzejnika: pokój 25m2: 2,7-3,3 kW pokój 16m2: 1-2 kW pokój 11m2: 1-2 kW łazienka 5,3m2: 1-1,5 kW plus dla potrzeby panel podczerwieni nad wanną. Posiadam różnej mocy olejaki oraz piecyk na naftę (99%spalania, bezwonny). Więc i w mrozy damy sobie radę z mniejszymi piecami. Oprócz pokoju 25 m2 jest problem z umiejscowieniem grzejników (szafy wnękowe, drzwi) W łazience mam 3 miejsca na umiejscowienie grzejnika 1 kW waży 63kg, 1,5kW=85kg. Wolałbym lżejszy i dogrzewać się w potrzebie np farelką (oryginalną!). 1 miejsce na wysokości 170-180 cm dolna krawędź nad sedesem. Nie bardzo mi to pasuje. 2 miejsce, ta sama wysokość w połowie długości. 3 miejsce, nad drzwiami czyli 210 cm. łazienka: długość 350 cm, szer. 150cm, wys. 300. Okno, sedes i wanna na jednej stronie długości, po drugiej drzwi wejściowe. Takie moce będą ok?
  2. Historia następującą. Mieszkanie, 1 piętro. Wg wyliczeń ciepłe mieszkanie 100W/h. Do tej pory użytkowany był jeden piec kaflowy. W największym z pokoi. Pośrodku pozostałych dwóch. Czyli razem: 3 pokoje 24m²(z piecem), 2x16-18 m². Kuchnia, łazienka i przedpokój. Dofinansowanie z programu ciepłe mieszkanie 2 to 30% plus zwrot z programu kawka 10.000 PLN. Tylko ogrzewanie, bez CWU. Na początku wybór padł na pompę ciepła. Mieliśmy w ur dofinansowanie 60%. Z powodów braku czasu z przyczyn osobistych. Ciężko mi było to podopinać. PC 3,5-5kW. Z niewielkim buforem. Mieszkanie ciepłe. Brak czasu=najprostsze rozwiązanie: prąd. Piece akumulacyjne dynamiczne. Wg wyliczeń fachowców to 3kW duży pokój, 1,5kW drugi, trzeci 2kW (okno i drzwi balkonowe i trochę większy od 2go. Łazienka 2kW. Są 3 fazy z umową na 12,9kW. Dwie taryfy. Tutaj mam pytanie: poczytałem o promiennikach podczerwieni. Lubimy mieć ciepło w okolica 20 C°. Czy np w łazience taki promiennik zdałby egzamin? Razem z piecem o mocy 1kW. Jeszcze myślałem o zamontowaniu takiego promiennika nad biurkami dzieci. Lecz to tylko tak trochę na wyrost, dla ew. komfortu pracy dla nich przy biurkach. Wg listy ZUM mam do wyboru właściwie 2 marki pory akumulacyjnych: Dimplex i Elkaterm. Z nazwy są to urządzenia te same. Jednak różnią się wagą. Dimplexy są cięższe ponad dwukrotnie. Oczywiście wiem skąd się bierze ten ciężar jednak obie marki wg nich tak samo "grzeją". Ktoś z Państwa ma doświadczenie z promoennikami oraz z różnicami pomiędzy piecami akumulacyjnymi? Oba przykłady przy poborze mocy 2kW. Przy Dimplex nie podałem linka do stron sprzedawcy bo jest ich dużo. Przy Elkaterm , niestety mało a link dodatkowy jest do zagranicznej strony. Dimplex: https://www.google.com/search?q=vfe20+D ... e&ie=UTF-8 Elkaterm: http://google.com/search?q=elkaterm+pl2 ... zLXdpei1zZ Oraz: https://www.elkatherm.com/en/product-portfolio Pozdrawiam wszystkich czytających i z góry dziękuję za podpowiedzi.
  3. Zabrakło mi czasu na realizację, przeszedłem na dobór ogrzewania elektrycznego, akumulacyjnego COP=1.
  4. A co z piecami akumulacyjnymi? Różnica w inwestycji to całość instalacji CO. Odchodzi też mnóstwo pracy-kosztów. Jeśli chodzi o pompę ciepła to zafiksowałem się jeśli chodzi o wymiary. W nowym miejscu sprawdzi się np LG. Jest też, wprawdzie otwarta, kwestia ETS2. Kwestia alternatywy ogrzewania to mamy czynny pięć olejowy oraz gazowy na butlę. Olejowy jest używany na działce.
  5. Dalej nie zdecydowałem przed zimą o zmianie ogrzewania. Awaryjnie mam kilka olejaków, piec na naftę. Do tej pory nie ogrzewałem mieszkania i jest ciepło: 21 C. Pytanie co się bardziej opłaca: 30% dofinansowania z programu ciepłe mieszkanie + 10.000 PLN z gminy za wyburzenie pieca kaflowego. Umowa jest na PC powietrze-woda. Zmiana umowy to -2000PLN zmniejszona kwota dofinansowania z gminy oraz -2000PLN za brak zwrotu za zamontowane okna. Tylko CO, bez CWU. Wyliczenie: https://cieplo.app/wynik/2buuf 1. PC, monoblok Haier, Ariston czy inny model. 5-6kW. Koszt ca 15.000PLN/urządzenie, plus instalacja CO-grzejniki. Część budowlaną potrafię sam wykonać: kupno i montaż: PEX, grzejników, zaciśnięcie łączeń, przewierty, montaż postumentu lub stelaża pod PC. 2. Gaz: wychodzi koszt taki sam. bo 4000 będę mieć mniej w kieszeni z powodu strat przy zmianie dofinansowania. reszta podobnie. 3. Piece akumulacyjne. koszt około 15.000PLN. Kable położę i przygotuję pod osobne eski. To wychodzi najprościej i najtaniej, W którą opcję pójść? Najmniejsze rachunki będę przy PC, największe- piece akumulacyjne.
  6. No tak, syfon, oczywiście. W jaki sposób odprowadzić skropliny, tak żeby nie lały się po elewacji. Dlatego dopytuję się na forum. Na czym polegałaby kontrola syfonu? Rozumiem, że jakieś brudy, żeby się nie zapchał. Monoblok byłby dodatkowo w obudowie z aluminium, takiej typowej. Pion kanalizacji byłby bezpośrednio za ścianą. Jeżeli syfon to rozumiem, że już w pomieszczeniu ogrzewanym?
  7. Już nie muszę "oszczędzać" miejsca za lub przed. Monoblok miałby wisieć na wysokości 3 m. i zależy mi, żeby to było dobrze zrobione. Czyli, żeby nie było sopli to: Normalne wsporniki na 3 śruby każdy. System w/w antyzamrożeniowy oraz podgrzewana tacka, żeby skropliny w czasie mrozu trafiały od razu spod monobloka, poprzez ścianę do pionu kanalizacyjnego. Od podgrzewanej tacki rurą PVC z grzałką (rura i grzełka w otulinie. Dobrze myślę?
  8. Mam za to pytanie o powieszenie PC Ariston 3,5/5 kW na fasadzie budynku. Wymiary (WxSxG): 756 mm x 1016 mm x 374 mm; 66kg (https://www.ariston.com/cms/wpmedia/2024/01/PM_NIMBUS-M_NET-R32_PL.pdf) NIMBUS EXT R32 50 M/35M. Wraz z akcesoriami: zestawem przeciwzamrożeniowym, tacę na kondensat oraz Element grzewczy tacki na kondensat. Kondensat poprzez ścianę rurą (z grzałką) od razu do pionu kanalizacyjnego. Monoblok byłby na wysokości około 3 m od poziomu gruntu. Coś by jeszcze potrzeba było zamontować? Tak, żeby kondensat nie spływał po elewacji ani nie skapywał na grunt. Oczywiście jeszcze poprzez ścianę byłyby przeprowadzony wlot oraz wylot wody.
  9. @cezario1 Odpowiedziałem ale przeniesiono do innego działu:
  10. Jeszcze tydzień będę myślał i muszę podjąć decyzję. Jeszcze mam pytanie: aby uprościć instalację wewnętrzną policzyłem wymiary monobloka. Jednak, aby nie wieszać go wysoko na balkonie, miałby przed sobą mniejszą odległość niż jest ukazana w instrukcji montażu o 15 cm. Czy, jeśli ten monoblok to może być mniejsza odległość. 15 cm z przodu lub np 10 cm mniej z przodu i 5 cm mniej z tyłu?
  11. Jeszcze mam pytanie o rozdzielacz. Jednostka wewnętrzna byłaby w kuchni przy wejściu do niej. w największym pokoju: dwa, pozostałe po jednym i jeden w łazience. Potrzebny?
  12. Jeszcze zapytam o finanse, jaka, mniej więcej może być różnica pomiędzy grzejnikami do pompy a tymi do pieca gazowego?
  13. Od razu tak pomyślałem, tylko: Wnioskowanie o datację trochę trwają a przetrzymaliśmy czas remontu tak, że jest już zima za pasem. Na dwie jednostki zewnętrzne to nie mam miejsca. Multisplit? Jakoś większość odradza tą możliwość. Do w razie "W" mamy piec elektroniczny na olej i drugi na butle z gazem. Pytanie jeszcze. Jeśli chodzi o PC Split czy monoblok bez CWU. Czy potrzebny jest zasobnik?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.