Skocz do zawartości

Michal0820

Forumowicz
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Michal0820

  1. hej ArturS74.

    Ja od jakiego czasu używam pelletu Alaska. partię "testową" 15  worków zakupiłem w lutym tego roku, potem dokupiłem więcej. Mam kocioł BS+16, podczas użytkowania nie odnotowałem żadnych problemów. 
    ostatnio udało mi sie "dorwać" w cenie letniej bezpośrednio od producenta (mam do niego ok 40 km), więc uwzględniając koszt transportu wyszło mi ok 780 pln / tonę.

  2. w międzyczasie chciałem zapytać forumowiczów - moze ktoś kto użytkuje Blackstara+, Lagune bądź RTB feniksa jest z moich rejonów (powiedzmy Oleśnica /Namysłów/ Kępno / Ostrzeszów)?
    Może byłaby możliwość podskoczyć i zobaczyć jak to wygląda, działa, ew. zmierzyć kikla rzeczy (np.nie będzie problwmu w mojej niskiej piwnicy) itp?

  3. W dniu 31.08.2020 o 09:10, gmaj22 napisał:

    Wariant 2, tylko koniecznie zmienić podłączenie naczynia przeponowego !!

    gmaj22
    mógłbym prosić o rozwinięcie / wyjaśnienie dlaczego to połączenie koniecznie trzeba zmienić?
    z gory dzieki

  4. Hej drodzy forumowicze.
    W międzyczasie otrzymałem pierwsze propozycje projektowe potencjalnej instalacji mojej przyszłej kotłowni - z kotłem pelletowym.
    Dom ok 140 m2 do ogrzania
    . Instalacja grzewcza starego typu –kaloryfery, rury stalowe oraz zbiornik CWU.
    Chciałbym was zapytać  które z proponowanych rozwiązań byloby lepsze w mojej sytuacji.
    Z tego co widzę jedno rozwiązanie jest z zaworem 4D a drugie 3D (w tym wariancie błędnie zamiast grzejników na rys jest podłogówka – muszę to zweryfikować)
    wariant 1- instalacja z zaworem 4D
    wariant 2 - instalacja z zaworem 3D (
    Zawór ATV 55)

    Z góry dziękuję za wskazówki, komentarze itp

    Kocioł_pellet_układ_z_zaworem_4_drożnym_4D.jpg

    Kocioł_pellet_układ_z_zaworem temper_ATV_3D.jpg

  5. radik81
    dziękuję bardzo za to ze rozkręciłeś swoją "Włoszkę" i pomierzyłeś oraz obfotografowałeś.
    Faktycznie jest spora różnica miedzy kompletną a "golasem" do transportu. W moim przypadku kazdy centymetr się liczy:)
    Przy wymiarach golasa 70 x 65 x 129 cm moze i udałoby się oknem na "plecach" jakoś wsunąć:).
    Kolejne światełko w tunelu ;-)
    Mam nad czym myśleć

  6. radik81
    Jakbys mógł pomierzyć -byłbym wdzięczny. A jak daloby radę zrobic zdjecia takiego "golasa" (rozumiem ze tak mozna go do wnoszenia rozmontowac?) to byloby super. Bede dzis mierzył wszystkie drzwi (choć schody mam drewniane i moga nie wytrzymac 350 kg + waga wnoszących) oraz okna w piwnicach.. ewentualnie zobaczę które potencjalnie musialbym wybić, aby otwor powiekszyc

  7. Suspenser tak jak mowi Eliks - chcę mieć święty spokój i spać spokojnie, więc wkład i tak zrobie.
    W miedzy czasie był u mnie potencjalny instalator, porobił pomiary i stwierdził że najlepiej jakbym miał dodatkowo bufor z 800 L - ale to oczywiscie pociąga za sobą dodatkowe koszty juz na etapie planowania i montażu kotłowni ( o miejscu nie mówiąc).
    Z drugiej strony czytałem na forum (np. komentarz eliksa) ze nawet taka "stara" instalacja dobrze radzi sobie bez bufora, i nie przeżera majątku ;-)
    W kwestii kotłów dalej czytam, sprawdzam, szukam... poza wspomnianą trójką Pellux comfort touch (12kW), Pellux 100 touch (20kW), Blackstar+, rozważam też Red Selecta i Galmet Genesis Plus KPP...
    Ale tak to bywa... i głębiej w las tym wiecej drzew:)

    Niemniej mam nadzieje ze z pomocą forum i forumowiczów uda mi się "dobrać i zrobić" względnie dobrą kotłownię i uniknę całej masy błędów i przekłamań. Z góry dziękuje za pomoc

     

    i podziękowania dla eliks i reded za dotychczasowe dodatkowe wskazówki

     

  8. 11 godzin temu, SUSPENSER napisał:

    Proponuję kocioł Sekom PEL 15, czyli pelletowy 15 kW ze sterownikiem z panelem dotykowym lub RBR-B 19.

    Nie widzę potrzeby ani celu wymiany rur, czy montażu bufora, - tak z grubsza wystarczy przeredukować rury przy pompie obiegowej przy kotle, zamontować zawór 3D z siłownikiem oraz czujnik pokojowy do sterowania nim, ochronę powrotu kotła, pozakładać pianki na rury by nie grzały piwnicy i tyle - sporo instalacji już w takim systemie dobrze pracuje.Masz do mnie z Oleśnicy pół godziny drogi więc jak chcesz porozmawiać czy zobaczyć na żywo jak to powinno wyglądać zapraszam.

    hej Suspenser.
    dziękujęza odpowiedź i wskazówki.
    cieszy mnie ze nie będę musiał wymieniać całej instalacji, i że można wykorzystać i dostosować obecną. Dziękuję za zaproszenie, mam nieco więcej km (bo mieszkam kawałek za Oleśnicą w kier. Wa-wy), ale spróbuje się wybrać w twoje rejony - wiedzy nigdy za wiele.
    Dziś miałem tez kominiarza - zmierzył mi komin -i wymiar ma ok. 24 x 15 cm, ale radzi wziąść poprawkę i liczyć 22 x 14 cm. Zakładam że to nieco mi zawęzi wybór kotła, bo jak sprawdzilem Biawar Pellux - to tam wlot komina musi miec fi 160 mm.
    No i muszę się rozejrzeć za jakąś ekipą od wkładów kominowych.
    Oczywiście w dalszym ciągu jeśli którykolwiek z forumowiczów ma jakies wskazówki co do wyboru kotła pelletowego (biorąc pod uwagę powyższe informacje)  - będę wdzieczny.

  9. W dniu 21.08.2020 o 10:35, robin60 napisał:

    Poza wymianą kotła to trzeba generalnie zmodernizować kotłownie hydraulicznie to Nr 1, gdyż instalacja CO opalana pelletem nie wybacza błędów (pozbyć się tych rur 2 cale chyba , że jesteś tak bogaty i stać Cię na dodatkową tonę pelletu ),   oraz zrobić jej remont budowlany. Chyba , że Ci to nie przeszkadza. 

    Sama wymiana kotła to kiepski pomysł w Twym przypadku.

    Każdy z nas ma inne oczekiwania i upodobania.

    Kolego @pospisz dziękuję za Twoje cenne rady , ale na obecnym etapie mojego życia wzrok mam sokoli.

    hej robin60.
    dziękuję za cenne uwagi. Co do remontu kotłowni - jest planowany jak będzie juz poustalane wszystko (terminy itp) to wtedy będę robił remont. Co do wymiany rur - dzięki - zanotowałem ta cenną uwagę. Sprawdze z instalatorami co proponują  w tej sytuacji.  

  10. hej pospisz
    Rozwiazanie faktycznie interesujące.
    niestety obecnie rozwiązanie z pompą nie wchodzi w rachubę (1. kwestia kasy, 2. zmiana we wniosku oznaczałaby że wypadnę z puli (bardzo krótkiej) dofinansowania). Mam jedynie pole manewru pellet + fotowoltaika. Więc dlatego liczę na wiedzę i doświadczenie forumowiczów - co  z tego co jest dostępne / możliwe można "wyrzeźbić".

  11. hej pospisz
    w ramach gminnego projektu - mam opcje wymiany starego pieca na gazowy (brak sieci w okolicy) badź pelletowy eco design, 5 klasa, a do tego mogę zainstalować fotowoltanikę. Niestety nawet ze środkami własnymi nie udźwignę obecnie pompy do tego (m.in.wymieniałem poszycie dachu pod instalacje fotowolt). Więc dlatego rozglądam się za pelleciakiem. O pompie myśle przyszłościowo, ale najpierw będę chciał ocieplić sciany domu.
    Dlatego zastanawiam się co i jak zrobić w obecnej sytuacji aby osiągnąc jak najlepszy efekt "z tego co mogę"  (jako że jeszcze roboty się nie zaczęły, więc jest pole do manewru)

  12. 8 godzin temu, robin60 napisał:

    Kolego pomijając Twą ortografię  to , aż czerwono. Ale to nie mój problem.
    Powiem co ja bym zrobił  na Twym miejscu. Kupił kocioł najtańszy, z największą sprawnością  z obsługą bufora dołożył ten bufor i zmodernizował  kotłownie ale z głową.(jak masz zamiar jeszcze w przyszłości  inwestować w panele PV.)

     w Twym przypadku jeszcze trzeba wkład do komina. 

    Patrząc na fotki Twej kotłowni to jest tam roboty co nie miara i nie małe pieniądze. Zaś projekt tylko przewiduje wymianę   kotła do obecnej instalacji. A to według mnie bardzo kiepskie rozwiązanie w Twym przypadku.

    robin60 wydaje mi się że z ortografią u mnie nie najgorzej, może nieco gorzej z interpunkcją, ewentualnie może brak w moim poście polskich znaków - ale uczymy się całe życie - więc każda konstruktywna krytyka jest mile widziana - choć ja tu nie jestem po porady / opinie z języka polskiego.
    Jak wspominałem jestem "zielony" w temacie - czytałem trochę na forum i wspomniany Blackstar się tam przewijał. Dlatego pytam tu na forum - jakie rozwiązanie powinienem zastosować ( jaki kocioł, co do tego itp).
    Jeśli chodzi o wkład do komina - to 100% zgoda - kominiarz już dawno umówiony na inspekcję komina i ocenę co i jak.
    Mógłbym cię prosić o rozwinięcie "  tam roboty co nie miara i nie małe pieniądze. Zaś projekt tylko przewiduje wymianę   kotła do obecnej instalacji. A to według mnie bardzo kiepskie rozwiązanie w Twym przypadku."? 
    Mógłbyś mi nieco rozjaśnić dlaczego to bardzo kiepskie rozwiązanie?  I ewentualnie mógłbym prosić o wskazówki co poza wymianą pieca zrobić więcej  aby to nie było kiepskie rozwiazanie?
    z góry serdecznie dziękuję

  13. Witam serdecznie

     

     

    Chciałbym prosić forumowiczów o pomoc w doborze kotła na pellet, jaka instalacja bylaby najlepsza/najkorzystniejsza, określenia niezbędnych elementów dodatkowych gwarantujących dobrą pracę kotła (np sondy etc). Nie chodzi mi o gadżetyJ
    Jestem z Dolnego Sląska, powiat oleśnicki.

    Biorę udział w programie gminnym wymiany starych zródeł ciepła, gdzie mozna pozyskać znaczne dofinansowanie na wymianę starego pieca. Główne założenia projektu -> piec musi spełniać normy ekoprojektu obowiązujących od 2020r lub wymagań klasy 5 (norma PN-EN 3030-5:2012) ->Czyli ecodesign  i kl 5. Wazne aby piec był wyposażony w automatyczny podajnik paliwa i nie będą posiadały rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie.Warunkiem obligatoryjnym jest koniecznośćwyposażenia w system zarządzania energią (termostaty,czujniki temperatury, pogodowe,obecności i in. urządzenia oraz oprogramowania)

    Dom wybudowany w latach 50-tych zeszłego wieku.
    Materiał –cegła, dach skośny kryty dachówką. Piwnica,parter, piętro oraz poddasze nieuzytkowe. Łączna powierzchnia domu ok 140 m2 ( poddasze nieuzytkowe nie uwzglednione)
    Sciane zewnętrzne nie ocieplone, stropy ocieplone (wełna 15 cm ytong  0,35).
    Kotłownia ma ok 11 m2 (3,5 x 3,15). w kotłowni wysokosc do stropu ok 1,75 m.
    Instalacja grzewcza kaloryfery (ok 9 sztuk, wiekszosc zeliwne,załozone termostaty).Piec „stary” weglowy, zuzycie ok 3,5 tony węgla + troche drewna w sezonie grzeczym. Służy do grzania i woda ciepła uzytkowa (stary bojler  ok 200 L).
    Instalacja grawitacyjna, zbiornik wyrównawczy na podaszu
    Komin cegła, dł całkowita ok 10 m, srednica ok 16 -17 cm (bede weryfikował z kominiarzem)

     

     

    Rozglądałem się nieco za kotłami ( czytałem nieco na forum) i wpadły mi w oko Biawar Pellux comfort touch 12kW (teoretycznie ogrzeje do 240m2), Pellux 100 touch 20kW (to propozycja od przedstawiciela handl.), i ewnentualnie Blackstar+ (duzo dobrych opinii na forum ;-)  )

    Pytanie jaka moc byłaby najlepsza w mojej sytuacji, który z kotłów, ewentualnie – jak wyglada to kosztowo (szacunkowo).
    określenia niezbędnych elementów dodatkowych gwarantujących dobrą pracę kotła (np sondy etc).

    Oczywiscie nie chciałbym spędzać cąłych dni w kotłowni.


    W ramach projektu – planowana rowniez fotowoltaika (dofinansowanie).

    Bylbym wdzieczny równiez za wskazówki – jaki pellet rekomendujecie, ewentualnie od jakich dostawców.

    W załączeniu kilka zdjęc – plan piwnicy z zaznaczona kotłownia, i zdjecia obecne kotłowni.

    Będe wdziećzny za pomoc, wskazówki, jeśli brakuje jakichś infomracji – postaram się dodać. Kazda rada jak urządzić dobrze kotłownie mile widziana

    I z góry dziękuję za wyrozumiałość – jestem względnie zielony w temacie.

    piwnica_kotlownia2a.jpg

    DSC_0750.JPG

    DSC_0751.JPG

    IMG_20200812_074640.jpg

    IMG_20200812_074706.jpg

    IMG_20200812_074336.jpg

  14. Cześć Wszystkim forumowiczom i forumowiczkom :)

    chciałbym się przywitać :)

    Jestem tu nowy, od jakiegos czasu czytałem co nieco na forach.
    Jako że w moim rejonie są dofinanowania do wymiany żródeł ciepła,  zastanawiam sięnad zmianą starego kopciucha na cos nowszego (pellet) 
    Pomyślałem ze dobrze byłoby założyć tu profil, i skorzystać z wiedzy i doświadczenia forumowiczów - chciałbym być " mądry przed szkodą", i uniknąć potencjalnych błędów, pomyłek początkującego pelleciarza.
    Tak więc witam wszystkich serdecznie i z góry dziękuję za wszelką pomoc, wiedze doswiadczenia i w szczególności wyrozumiałość (w przypadku mojego  nieobycia z pewnymi tematami).

     

    • Lubię to 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.