Witam wszystkich
Stoję przed dylematem wyboru kotła na ekogroszek, a właściwie jego mocy.
Wybrałem kocioł z podajnikiem na ekogroszek prod. Kawah typ KDC. Dane kotłów w linku poniżej: https://www.kawah.pl/produkty/kotly-grzewcze/kociol-kdc-k2-eko/
Problem polega na tym, że nie wiem jakiej mocy kocioł wybrać do mojego domu.
Dom to typowa piętrówka (kostka) z lat 70 (dwa piętra + piwnica nieogrzewana)
Wymiary zewnętrzne po obrysie domu to 8,9m x 9,5m (suma powierzchni wewnętrznych ogrzewanych domu bez piwnicy to 125m2) + przybudówka o wymiarach zewnętrznych 4m x 12m (powierzchnia wewnętrzna 41m2). Łączna powierzchnia wewnętrzna ogrzewanych pomieszczeń to 167m2.
Ściany zewnętrzne wykonane z 1,5 pustaka z pustką powietrzną
Okna plasikowe 12 letnie
Instalacja CO stara, układ otwarty, rury stalowe. Na piętrze grzejniki aluminiowe, a na dole żeliwne.
Do tej pory cała ta powierzchnia była ogrzewana kotłem zasypowym (tzw. śmieciuchem) o mocy 20kW, którego teoretyczna sprawność odczytana z tabliczki znamionowej to 77%.
Obecnie dom został docieplony styropianem gr. 10cm. Dodatkowo dociepliłem strop między górną kondygnacją, a strychem/poddaszem/ wełną o grubości 15cm przykrytą płytą OSB. Ponadto z uwagi na montaż kolektorów słonecznych zmieniłem zbiornik CWU ze 120l na 270l.
Konsultowałem problem z trzema hydraulikami i zdania są podzielone (dwóch twierdzi, że moc kotła powinna być 20kW, jeden, że 15kW spokojnie wystarczy).
W związku z powyższym proszę o pomoc oraz wasze opinie na ten temat.
Z góry uprzedzam, że jestem nowym użytkownikiem i jeśli umieściłem ten temat w niewłaściwym miejscu to przepraszam. Poza tym wiem, że wielu z was stwierdzi, że temat był już poruszany, jednak nie znalazłem nigdzie powierzchni odpowiadającej mojemu domowi. Z reguły piszecie o domach do 150m2, a później są domy 200m2 czyli typowe katalogowe dane producentów pieców.