Skocz do zawartości

andrz6

Forumowicz
  • Postów

    49
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez andrz6

  1. 14 godzin temu, cezario1 napisał(a):

    Sambor on przez 2 lata t-capem 9kw będzie ogrzewał dom o powierzchni 50m. Przy takim małym buforze to on zajedzie tą pompę przez taktowanie.

    Jeżeli statystycznie pompa ma wytrzymać 50tys wł/wył to przy 12 godzinach pracy na dobę i przy 4 zał/wył na godzinę będzie miała powyżej 20tys wł/wył z defrostami przez 2 lata.

    Według mnie to powinien zamontować 2 duże bufory a po dwóch latach jeden zostawić a drugi sprzedać. 

    Jak się mylę w obliczeniach to mnie popraw.  

     

    Obecnie wisi jeszcze Galmet Kombi 100 l. z wężownicą spiralną równolegle zaraz za kotłem węglowym a to też chyba troszkę jak bufor, chyba że się mylę. 

  2. 18 godzin temu, Romulus1973 napisał(a):

    andrze6 jak mazowieckie to mogę ci to ogarnąć. czas oczekiwania dwa michy bo poprawiamy kilka pomp na domkach z bratem.

    Co do klimatyzatora już robiłem taką przeróbkę (poprawka po Panu Heniu), aby oszukać jednostkę zewnętrzna to musisz założyć generator impulsów zamiast czujnika Hala znajdującego się w jednostce wewnętrznej-symulacja pracy wentylatora około 25Hz.

    Do tego taka przeróbka nie będzie dobrze działać ze względu na przegrzew EV, nie znając charakterystyki i nie mogąc sterować EV mimo że będzie chodziła to COP będzie malutki.

    Więc od razu ci odradzę taką zabawę z Klimy. Chyba że wywalisz całą elektronikę i założysz dedykowane sterowania zakupione w Chinach tak też już robiłem (inna poprawka po panu Heniu), ale tu trzeba poświęcić dużo czasu na strojenie.

    Klima to był tylko przykład. Chodzi ma raczej o tanie pozyskanie podzespołów, najlepiej używanych, bo tak jak pisałem, chodzi mi o zaspokojenie własnej ciekawości jak to się sprawdzi. A jak się sprawdzi to jedziemy dalej...

    No niestety nie mazowieckie ale przecież i to jest do ogarnięcia. Jestem zainteresowany zgłębieniem tematu, zakupem urządzenia i przetestowanie u siebie na studniach. 

  3. Czy jest na forum ktoś, kto zajmuje się chłodnictwem i lutuje np króćce do wymienników, magistrale freonowe itd? Dla mnie też ponad 10 tyś za pompę woda-woda ze sprężarką on-off to stanowczo za dużo. Myślę nad jakimś małym projektem by poeksperymentować np z klimatyzatorem 5 kW na pompę typu woda-woda. 

  4. Docelowo pompa będzie w domu 280 mkw na 100% podłogówce, więc nie wiem czy wysokie temperatury będą potrzebne.

    9 godzin temu, cezario1 napisał(a):

     

    Ja bym poczekał i kupił pompę za 2 lata. 

    Chodzi o to że mam ostatni rok ulgi termomodernizacyjnej do wykorzystania. 

    9 godzin temu, cezario1 napisał(a):

    Dobrze przemyślałeś ten zakup? W temp -15 stopni ta pompa ma podobną moc co Panasonic T-cap 9kw. Tu masz wykres mocy 

     

    Panasonic 16 kW to minimum 25-30 tyś. zł. To jest dwa razy tyle co Sprsun. 

  5. Również i ja się interesuję tematem. Znam kanał zarówno pana Niemczyka jak i tego drugiego pana. Sam wykonałem na działce już kilka studni głębinowych na 11 metrów. Wody mam pod dostatkiem i jest bardzo czysta, co widzę po armaturze w domu i latem w basenie. Z racji ceny w grę wchodzi niestety tylko używka. Widzę że sporo jest na rynku tych Viessmannów Vitocal 300, jak ma kolega powyżej. Boję się tylko ryzyka, że padnie sprężarka niebawem. Są to też urządzenia stare i raczej nie inwerterowe. Chociaż wyniki COP obiecujące. Co do zrzutu wody, to 2 m3/h to wcale nie tak dużo. To tak, jakby odkręcić kran w kuchni. Jeśli studnia zrzutowa jest dobrze zrobiona to przyjmie taką ilość wody bez problemu. Podsumowując najlepiej wykonać dwie takie same studnie, oba końce rury zanurzyć pod lustrem wody i przy pomocy grawitacji wystarczy mała pompka obiegowa. Oczywiście układ musi być super szczelny na podciśnienie.  

  6. Witam
    mam nietypowy problem: stoję przed zakupem pompy ciepła powietrze-woda 16 kW Monoblock. Mam domek parterowy ok. 50 mkw, gdzie obecnie ogrzewam go klimatyzatorem 3.5 kW. Zużycie dzienne ok. 18 kWh. Domek posiada też instalację CO grzejnikową typu Purmo. Dlaczego taka duża pompa? Bo obok buduje się nowy dom, pow. ogrzewana 280 mkw i za dwa lata ta pompa tam trafi. Jednak chciałbym ją używać już teraz w tym małym domku. Według dokumentacji, pompa może zejść do 1.25 kW poboru prądu. Prawdopodobnie jest to i tak za dużo i jest ryzyko taktowania pompy. Instalacja w domu wygląda tak: kocioł węglowy (do wyrzucenia), rury miedziane 28 mm, bojler Galmet 100 l z wężownicą spiralną wpięty równolegle zaraz za kotłem, dalej na trójnikach wyjście na grzejniki. Czy w tej istalacji potrzebuję dodatkowego bufora? Jeśli tak, to jak go wpiąć? Szeregowo na powrocie czy równolegle?
    Z góry dziękuję za pomoc

  7. Znam tę firmę bo u nich kupiłem niedawno kocioł regenerowany :) Chciałem uniknąć kosztów i odzyskać stare złączki i w końcu się udało. Jeszcze go tylko skręcić ściągami ii zrobić próbę wodną. 

  8. Panowie, mam jeszcze takie pytanie. Jest pogoda więc chyba zabiorę się za naprawę starego camino. Chcę usunąć jeden pęknięty człon środkowy. Trzeb piec rozbierać po kolei czy można od razu dobrać się do członu środkowego? Jakiej pasy zaleca się do tulei? Dzięki.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.