Skocz do zawartości

Darek1501

Forumowicz
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Darek1501

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Oddany Unikat
  • Starter dyskusji
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. Witam. Na jednym z filmików na youtube oglondałem dość dziwnie wypoprowadzoną instalacje co z bufora która podobno ma zmniejszyć mieszanie się wody w buforze . Czy takie podłączenie jest poprawne i faktycznie zmniejsza mieszanie wody w buforze. Odręcznie narysowałem schemat oraz dodaję filmik
  2. O zastosowaniu termostatu samochodowego np. od ciężarówki który zamontowany jest w obudowie od zaworu różnicowego 2 cale czytałem na forum. Wydaje się to być dobrym sposobem na ładowanie bufora grawitacyjnie prawie wrzątkiem. Zastanawiam się tylko co z zabezpieczeniem powrotu. Jeżeli ktoś z forum stosuje lub stosował takie rozwiązanie to prosiłbym o wypowiedź.
  3. Witam. Mam pytanie odnośnie podłączenia bufora do kociołka na paliwa stałe. Rozważam dwa sposoby : Stosując zawór temperaturowy 70⁰c lub termostat samochodowy ok. 90⁰c? Który sposób lepszy i dla czego? Jakie są wady i zalety w/w sposobów podłączeń? Co z ochroną powrotu przy podłączeniu bufora stosując termostat samochodowy? Pozdrawiam.
  4. Witam. Jako użytkownik kotła mpm ds II 14KW mogę powiedzieć, że z początku trzeba się nauczyć w nim palić ,, wyczuć najlepsze nastawy,, czyli trzeba spędzić sporo czasu w kotłowni. Oszczędności w moim przypadku były zaskakujące , lekko licząc 50% mniej spalam w porównaniu do poprzedniego kotła ( zwykły śmieciuch podobnej mocy) . Od siebie dodam ,że nie warto bawić się w przeróbki. Sprawdziłem prawie wszystkie rozwiązania opisane na tym forum i w końcu wróciłem do oryginału. Niektóre rozwiązania dawały trochę korzyści , ale stwarzały dodatkowe problemy. Jest to kocioł przy którym trzeba sporo chodzić , ale na pewno bardzo ekonomiczny. Osoby które lubią palić będą z niego bardzo zadowolone a osoby dla których jest to obowiązek znienawidzą go po pierwszym dniu.
  5. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    Również posiadam ten kocioł od grudnia zeszłego roku . Tak blacha się wypaliła po trzech miesiącach, ale paliłem także węglem. Przy samym drewnie pewnie by wytrzymała dłużej. Teraz palę bez tej blachy.
  6. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    Brak odpowiedniego ciągu. Masz wyjęte zawirowywacze?
  7. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    U mnie po wstawieniu jednego z zawirowywaczy oryginalnego do mpm ds 14 z 2019r temperatura spalin spadła o 50 stopni (z 200 na 150) przy czym temperatura w instalacji nadal wzrastała z tą samą prędkością tj. ok jeden stopień na min. Sprawdzałem i na węglu i na drewnie. Dwóch zawirowywaczy nie sprawdzę spadek ciągu prawie do zera. Po tym teście zamówiłam elektroniczny miarkownik ciągu + wentylator wyciagowy. Dam znać jak to będzie się sprawdzać.
  8. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    Tu się z Tobą Tutaj muszę się z Tobą zgodzić w 100% odnośnie tego ,że teoria nie zawsze idzie w parze z realiami i najlepszym sposobem będzie przekonać się w realu. Rozważam,analizuję za i przeciw co będzie lepsze budowa odpowiedniego komina czy wentylator wyciagowy + elektroniczny miarkownik . Najlepszym rozwiązaniem było by zrobienie testu np. mając bufor spalić tyle samo kilogramów tego samego paliwa na naturalnym ciągu a później z zamontowanym wentylatorem startując od jednakowej temperatury w buforze. Może ktoś z formuowiczów posiadający odpowiedni komin + wentylator mógłby przeprowadzić taki test.
  9. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    11m komin to jest więcej niż potrzebuje ten kociołek, ponadto twoje przeróbki stwarzają idealnie warunki spalania u Ciebie (widziałem wszystkie Twoje filmiki), ale tak jak ja tak też wiele osób nie ma takiego komina i tutaj pojawia się problem i żadne przeróbki nic nie dadzą ( sprawdziłem osobiście śledząc to forum przez ostatnie dwa miesiące. Stosowałem wszystkie wasze rozwiązania tj zmniejszenie komory ,dodatkowe szamotki w palniku , powietrze wtorne przed palnikiem itd .) Piecuch19 odnośnie rozrzedzania powietrzem spalin czy na pewno masz rację? Przecież możemy to idealnie ustawić czyli dobrać odpowiednią ilość powietrza z paleniska i podać odpowiednią ilość powietrza wtórnego tak żeby ustawić idealny płomień, zastosować zawirowywacze ustawić odpowiedniy ciag regulując obroty wentylatora i mamy czyscitkie spalanie. Analizuję tylko palenie na 100% mocy kotła z buforem. Wentylator na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem przy paleniu ciągłym na różnym zapotrzebowaniu mocy.
  10. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    Analizując twoją wypowiedź to tak: powietrze wtórne można przecież regulować tak samo jak powietrze z paleniska a co za tym idzie możemy idealnie te wartości dobrać do rodzaju paliwa i spalać w idealnych warunkach stale bez zmiennych jakimi jest naturalny ciag . Co dotyczy samego komina i jego wychładzania to też nie mogę się z tym zgodzić bo jezeli dopasujemy sterownikiem odpowiednie obroty wentylatora ,,ciąg,, tak aby temperatura spalin miała temperaturę powiedzmy 150st.c to gdzie tu utrata mocy,do tego można w końcu palić z zawirowaczami dłuższa droga spalin = wyższa temperatura w palenisku . W gs zrezygnowano z wentylatorów, ale tych nadmuchowych bo przy nadmuchu nie ma możliwości ustawienia powietrza wtórnego. Takie są tylko moje przemyślenia i nie koniecznie muszą być trafne.
  11. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    Ok też tak myślę. Dodatkowo po zastanowieniu myslę że łatwiej będzie go wregulować ponieważ mamy stały ciąg i nie mamy potrzeby zmieniać nastawień powietrza pp i pw w zależności od ciągu. Co do zawirowywaczy to chyba nikt ich nie stosuje na naturalnym ciągu, za bardzo wychamowują spaliny.
  12. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    Jeszcze pytanie odnośnie palenia w mpm ds + bufor. Prawdopodobnie wiele osób tak jak ja ma problem z paleniem na naturalnym ciągu tj. komin nie spełnia wymagań jakie potrzebuje kociołek aby czysto spalać. Teraz stoję przed wyborem czy budować nowy komin czy zainwestować w wentylator + miarkownik 1.Lepiej ,, czysciej,, palić z wentylatorem i sterownikiem elektronicznym ? 2. Czy przy naturalnym ciągu?.
  13. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    W pobranej przeze mnie instrukcji nie ma §8.7 jest §8.6 i po nim punkt 9. Dziękuję za odpowiedź chciałem się tylko upewnić.
  14. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    Przeczytałem dokładnie i nic tam nie ma odnośnie regulacji mocy wentylatora , ale jeżeli posiadasz taki zestaw i jesteś pewny co do możliwości takiej regulacji to mi w zupełności wystarczy.
  15. Darek1501

    Kocioł DS MPM

    Ale w instrukcji nic nie ma o regulacji mocy wentylatora przynajmniej tej którą pobrałem z internetu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.