Skocz do zawartości

pawellll

Stały forumowicz
  • Postów

    181
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Kocioł
    1. Termet MiniMax Turbo 2.Lazar SF15, lambda, ecoNET

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia pawellll

  1. Zdaniem montażysty bardzo budżetowa wersja, nie rokująca trwałości
  2. Do systemu Termetu są jeszcze droższe (ponad 400) w dodatku wymagają pośredniczącego manipulatora. Choć do sprawdzenia czy to nie są (termostaty i manipulatory) elementy systemu Auraton - wtedy o połowę tańsze. Generalnie to nie termostaty są tu dla mnie elementem ważącym, a same systemy zdalnego sterowania są porównywalne technicznie. Póki co skłaniam się do Termetu ale decyzji jeszcze nie podjąłem, może ktoś mnie przekona do Boscha.
  3. Korekta powyższej opinii. Trochę więcej popatrzyłem na możliwości CT200 i zmieniłem zdanie. Od strony technicznej i możliwości system porównywalny z Komfortem Termetu, a nawel w zakresie możliwości współpracy z zaworami termostatycznymi trochę lepszy.
  4. "Lodówka" ma moim zdaniem więcej wad niż zalet. Zaletą jest tylko to, że może zajmować mniej miejsca i jest "ładna" tzn. nie widać rur 🙂 I to koniec. Zazwyczaj jest o wiele droższa. A co do kotła to bierz tego Termeta Golda. Jeśli zalezy Ci na sensownym zdalnym sterowaniu i parametryzacji to nie znajdziesz nic lepszego niż termetowski system Komfort.
  5. Obliczeniowa moc strat domu 8,8kW (-18st.), ok. 50kW/m2. Myślę nad wymianą kotła na nowy i mam takie alternatywy: - Termet Gold II - 3.7-20kW (55/30) - tu najbardziej mi pasuje automatyka i zdalny nadzór za to wydaje mi się za duża moc min. - Bosch Condens 5700 1P (1.9-15kW) - rewelacyjnie niska moc minimalna, za to kiepski (i drogi) osprzęt do zdalnego nadzoru (CT200) - może uda sie jeszcze kupić Termet Gold (I) - moc 3-20kW (ale może być trudno) Oczywistą różnicą jest też cena (Bosch ok. 3000 więcej). Czy Waszym zdaniem warto walczyć o tę moc minimalną poniżej 3kW? Teoretycznie te 3.7kW powinny zapewnić w miarę ciągłą pracę kotła w okolicach o st. zewnętrznego.
  6. I jak doświadczenia po dwóch miesiącach eksploatacji? Czy ta moc ok. 3kW nie jest za duża do w miarę ciągłej pracy kotła? Mam podobny dylemat, troszkę większą moc max, ok. 8kW i straty ok. 45W. Jakiś czas temu myślałem o Goldzie ale nie ma już z mocą 20kW a. GoldII ma wyższą moc min.
  7. Problemem z pelletem? Do tej pory ten sam był spalany?
  8. Wbrew pozorom to nie jest całkiem dobrze, bo świadczy o znacznym przewymiarowaniu mocy. Pomijając drobiazg, że przy pracy z niższą mocą sprawność też jest trochę mniejsza.
  9. Trudno oceniać spalanie bez wiedzy o temperaturze zewnętrznej i wewnątrz. Niecałe 1,5 worka dziennie nie wygląda szokująco dużo ale nie jest też mało.
  10. Od ponad 3 lat jestem użytkownikiem kotła Lazar Smartfire ze sterownikiem i układem komunikacji Plum Do niedawna wszystko działało bez zarzutu, niestety 7 stycznia złamałem świętą inżynierską zasadę ("działa- nie ruszać bo jeszcze przestanie") i zrobiłem aktualizację oprogramowania modułu ecoNET do wersji 3.2.3819. Od tego czasu moduł zawiesza się (dioda „connection with server” nie świeci). Po restarcie kilka dni pracuje i zawiesza się ponownie. Serwis Plum oczywiście twierdzi, że to na pewno nie wina softu 🙂 Ktoś ma/miał podobny problem?
  11. Przy przyzwoitym pellecie spokojnie można ustawić 6-7 godzin. Ja od wiosny jadę na 7 godzinach. Niestety panika na rynku spowodowała takie nieuczciwe działania producentów. Do mnie przyjechały 2 tony z domieszaną frakcją 8mm. Stety/niestety nie było mnie przy odbiorze bo pewnie bym nie przyjął. Na szczęście sam pellet jako taki jest niezły i kocioł jakoś to przepala (domieszka 8 mm to jakieś 25%).
  12. Witam kolegów. Do tej pory na forum pokazywałem się w wątkach o kotłach pelletowych. Mam taki w nadzorze zdalnym od 3 lat i jestem b. zadowolony z możliwości zdalnego nadzoru i parametryzacji. U siebie mam ogrzewanie gazowe - Termet MinimaxTurbo od 18 lat więc myślę już o zmianie kotła z nastawieniem na Golda Plus. Myślałem o OT ale po analizie zaczynam skłaniac się ku systemowi Comfort. Co prawda możliwości w porównaniu do tego co mam w kotle pelletowym (Lazar, sterownik Plum) są mizerne ale i tak sporo większe niż choćby przez OT. Przestudiowałem 12 stron wątku i instrukcję modułu Comfort i mam kilka pytań wyjaśniających: - czy po wpięciu modułu przez LIM sterowanie pogodowe realizuje kocioł czy już moduł uzyskując info o temperaturze zewnętrznej z kotła? - czy algorytm pogodowy działa także po wpięciu do modułu zewnętrznego termostatu (pod SENS2)? - czy wykorzystując SENS1/SENS2 da się zablokować tylko grzanie CWU/zasobnika czy blokuje całość pracy kotła? (pytanie np. pod kątem grzania CWU z PV). - czy ktoś próbował rozmawiać z firmą TESTER na temat możliwości uzupełnienia istotnych braków w systemie (np. rejestracji przebiegów, licznika gazu)? Jak wygląda nadzór w systemie Plum w załączeniu: Dok1.pdf
  13. Panowie, przy kotle stałopalnym (z rozpalaniem) siłą rzeczy nie da się uzyskać małych wahań temperatury za pomocą zwykłego termostatu. Praw fizyki nie przeskoczysz. Ja u siebie w kotle gazowym (też sterowanie on/off) jestem w stanie dojść do poziomu ok. 0,8 stopnia- i to już jest praktycznie nieodczywalne. Mogę sobie wyobrazić "inteligentny" termostat (jakieś fuzzy logic czy inna AI) który będzie się w stanie nauczyć charakterystyki obiektu i sieci włączać/wyłączać kocioł odpowiednio wcześnie. Albo tak jak koledzy pisali pójść w palenie ciągłe -z obniżaniem temperatury. Obniżenie musi być rzędu 3-4 stopnie, trzeba też zwiększyć histerezy kotła, żeby przy obniżeniu temperatury wyższej na niższą nie przeszedł w nadzór. Jechałem tak 2/3 zeszłego sezonu, da się to ustawić i działa. Wydaje się że zużycie paliwa jest tok ok. 5% wyższe.
  14. Sposoby: 1. Sprawdzić i ustawić na minimum histerezę na termostacie. Nie da się (próbowałem) zachować prac pompy cyrkulacyjnej przy sterowaniu termostatem. Tak czy inaczej nie osiągniesz wahań temperatury poniżej 1 stopnia, bo bezwładność układu jest zbyt duża (choćby czas rozpalania/wygaszania). 2. Przejść na obniżanie temperatury mieszacza po osiągnięciu temperatury na termostacie -jak, było kilka razy w wątku. Może to spowodować niewielki wzrost zużycia paliwa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.