Skocz do zawartości

Klecki

Stały forumowicz
  • Postów

    100
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Klecki

  1. Dokładnie 50 stopni jest w kotle, 50 stopni wchodzi na sprzęgle, na grzejniki wchodzi 43 stopnie, powroty letnio- zimne

    jestem przekonany ze w poprzednich latach 50 stopni kocioł-50 stopni sprzęgło- na grzejniki wchodziło 50 stopni.

    Przepływ przez sprzęgło, inaczej podlgowka by zle funkcjonowała a tu nie ma problemu, tak samo przepływ przez kocioł jest, bo inaczej by taktowal i sypał błędami, nie wiem czy dzwonić po kogoś bo moje kompetencje w tym zakresie już się kończą, wszystko sprawdziłem co można 

     

     

     

  2. Jest dokładnie jak mówisz- zwiększenie przepływu powoduje spadek temperatury, z tym ze z dnia na dzień na grzejniki jest podawana co raz niższa temperatura, za chwile zaczną się problemy z dogrzewaniem pomieszczeń.

    Grzejniki do tej pory bardzo szybko się nagrzewały, teraz obieg grzejników nagrzewa się godzinami, 50 stopni temperatura w sprzęgle, na grzejniki trafia 42, gdzie jest te 8 stopni?

    Filtry były czyste, powietrza raczej tez nie słychać. 
     

  3. Zasilanie/powrót kotła  roznica jest 8 stopni na ten moment.

    Jak już pisałem, gdy pompę za sprzęgłem, tą która jest w divicoinie ta która obsługuje grzejniki  skręciłem na pierwszy bieg(ciśnienie proporcjonalne) nie ma praktycznie żadnej różnicy między temperaturą w kotle i tym samym temperaturą w sprzęgle a temperaturą która wchodzi na obieg grzejników, przynamniej wg wskazań termometru na zasilaniu divicoina. Gdy był to bieg wyższy ta różnica zaczęła nagle wynosić do 10 stopni, także nie wiem, coś z pompą termometrem, ale nawet temp. samej rury zasialania obiegu grzejników była obiektywnie zauważalnie chłodniejsza niz ta na zasilaniu sprzęgła?

    Czy ta sama temperatura która wchodzi na sprzęgłem nie powinna go opuścić właśnie do obiegu grzejnikow? 

     

     

     

  4. Pojawił się u mnie problem z temperaturą zasilania grzejników- na wyjściu ze sprzęgła termometr deklaruje między 5-10 stopni mniej niż temperatura na wejściu do sprzęgła i samym sprzęgle.

    - pompa kotłowa jest na trzecim ostatnim biegu- podnosi wodę na 7m

    - pompa od podłogówki(wilo yonos para 25/6)Ok 700m pexa - 1 bieg pracy stalocisnieniowej 

    - pompa(wilo yonos para 25/6) od grzejników(11 szt)- char. proporcjonalna i zmniejszenie biegu pompy z drugiego( tak działała do tej pory) na pierwszy praktycznie niweluje różnice temperatur między sprzęgłem a wyjściem na grzejniki. Na drugim biegu ta różnica dochodzi do 10 stopni, a to już mało nie jest.
     

    Do tej pory takiego problemu nie zaobserwowałem co nie oznacza ze go nie było. Filtry sprawdzone- czyste, układ nie jest zapowietrzony. Kocioł- przegląd w sierpniu.31D20F46-125A-4B44-B84C-4E8CD836B101.thumb.png.cfec23f80027d6391f44cef3fe92220d.png

    Coś wysiada- pompa kotlowa, pompa obiegowa grzejników?

    załączam schemat 

  5. Mam taki sam kocioł i instalacje, nawet krzywe grzewcze podobnie dobrane.

    W kodowaniu 2 stopnia dla każdego obiegu grzewczego możesz włączyć opcje by Vitotrol uwzględniał temperaturę pomieszczenia jest to Kod B0- B0:3 

    Kolejny kod do sprawdzenia to B5- logika pompy obiegowej, przy B5:5 Vitotrol wyłączy obieg grzewczy gdy temperatura będzie wyższa o 1 stopień o zadanej. Jest jeszcze kod który reguluje w jakim stopniu Vitotrol będzie uwzględniał temperaturę pomieszczenia ale teraz nie pamietam który- do sprawdzenia w książce serwisowej. 

    Dla grzejników polecam B0:3 i B5:5

    Dla podłogówki B0: może być na 3, 0 tez nie jest zła opcja, ale B5:0- brak logiki pompy.

    Dla grzejników sprawdź krzywa 0,8, pomieszczenia gdzie przegrzewa ustaw głowice termostatyczne 

    Mniej tez na uwadze ze masz pewnie aktywny tryb ochrony przed zamarzaniem- później ustalonej temperatury  zewnętrznej kocioł załączy pompę obiegowa nawet jeśli temperatura zredukowana jest ustawiona na 3 stopnie. Vitodens ma tez tryb ochrony przed wychłodzeniem budynku, pewnie masz tez aktywny bo domyślnie jest.

    Możliwości jest od groma, ten kocioł z dużą dawką prawdopodobieństwa ma najbardziej rozbudowana automatykę pogodową na rynku. Wyłącznie tego typu regulacji przy tym kotle to słaby temat  

  6. 7,5 m3 na dobę jest moim zdaniem normalnym realnym zużyciem nie wiem czy dużo  więcej ugrasz przy grzejnikach, najlepiej zrób sterowanie pogodowe i dobierz krzywą grzewczą tak by niezależnie od warunków pogodowych mieć tą samą temperaturę w domu, bez latania do kotła i zmieniania temperatura zasilania.

    Zawsze możesz dołożyć kozę albo kominek, tak jak większość osób z forum na m i tematu ile gazu i potem chwalić się ze za ogrzanie domu gazem 200m2 płacą rocznie pińset zł a dogrzewają dom kozą rzekomo tylko w Walentynki 

     

  7. Krzywą grzewcza na obieg grzejników mam dobrane tak, ze przy O na dworze na zasilanie zapodaje 45 stopni, a przy minus 20 55 stopni, w pokojach dochodzi do 22,5 stopnia, tam gdzie chce mniej używam głowic, łazienki do 25 stopni, ale tam mam jeszcze podlgówki. Gazu w miesiące zimowe szło tak do 300m3 i zawsze myślałem ze to dużo ale jak tu zacząłem czytać to chyba aktualnie krytykowane tradycyjny styl budowania domów czyli pustak 12 przerwa pustak 24 i coś tam styropianu nie jest taki zły, jestem w trakcie budowania drugiego domu już wg najnowszych prawideł budowlanych, tez ogrzewany będzie gazem ale tym razem wszędzie i tylko ogrzewanie płaszczyznowe i ciekawi mnie jakie będą koszty w porównaniu do starego 

  8. 8 lat ogrzewam gazem i Nie wiem to robicie ze kocioł bierze Wam 17m3 gazu na dobę albo 500m3 miesięcznie.

    U mnie dom 20- letni 270m2, pustak 12cm+pustak 24+styropian 10 poddasze nieużytkowe ocieplone wyłożone wełna, czyli wg najnowszych prawideł praktycznie brak izolacji i w największe mrozy szło 12m3 gazu, standardowe zimowe spalanie to tak 9-10m3, miesięcznie do 300m3, w domu 22 stopnie, łazienki do 25, jest cyrkulacja cwu, kocił 8- letni moc min 4,6kw, są dwa niezależne obiegi rozdzielone sprzęgłem- podłogówka i grzejniki i tez aluminiowe, sterowanie pogodowe.

    Nie wiem przy grzejnikach po co komu praca kotła 24h/7 i grzanie jak przy  podlogówce, ja tez próbowałem takiego grzania dla grzejnikow dla krzywej ze przy 0 na dworze szło na zasilanie 38 stopni i nagrzewałem dom do jakiś nieludzkich temperatur, teraz obieg grzejników wyłączam o 22.00 a temperatura w tych pomieszczeniach spada o 0,7-0,6 stopnia do 6.00 rana

     

    • Nie zgadzam się 1
  9. Mieszkam w podobnym domu pod względem metrażu i budowanym w tych samych latach, instalacja tez podobna, kocioł troszkę wyższa moc minimalna bo 4,6kw, spalanie o tej porze roku tez- okolice 10m3/24h, czasami trochę więcej czasami trochę mniej. W domu 22 stopnie, łazienki do 25 stopni.

    Nie wiem czy coś więcej ugrasz w kwestii zużycia gazu, tu niestety abo stety metraż i objętość zładu wodnego w instalacji  swoje robią, a nie bez znaczenia są koszta podgrzewu CWU dla np 5 osobowej rodziny i ukryte koszta cyrkulacji cwu.

    Ja w zeszłym roku próbowałem różne ustawienia kotła różne harmonogramy grzania, okna grzania itd itpi zawsze skończyło się tak ze kocioł i tak 10m3 na dobę wziął a najkorzystniejsze dla podłogówki było gdy działa ona cały czas, bez obniżenia nocnego, oczywiście wg krzywej grzewczej. 

  10. Ja ogrzewam 270m2, dom zbudowany pustak 12cm przerwa pustak 24 cm na to styropian 10 cm, czyli wg dzisiejszych standardów  dom prawie nie ocieplony, na to wszystko jest kocioł z dość spora mocą minimalna 4,6kw i 10m3-11m3 24h to mi brał  jak już jakaś tam zima była, przy takiej pogodzie jak teraz to do 7- 8m3 można zejść, w domu 22 stopnie, 24 łazienki. Rekordowe zużycie to miałem 620m3 pare lat temu jak było zima tak jeszcze pozniej -10.
     

    Sterowanie wg czujnika pogodowe, są dwa obiegi grzewcze niezależne podłogówka i grzejniki, jest sprzęgło i odpowiednie rozszerzenia do kotła.

    Wydaje mi się ze w kotłach o niskich mocach minimalnych i nowoczesnym budownictwie, w taka pogodę jak teraz 300m3 na miesiąc to stanowczo za dużo, ale zapomnij ze grzejąc gazem normalnego wielkościowego domu zapłacisz 100 zł za miesiąc, przyjmuje się Ze żucie 1m3 gazu na 1m2 powierzchni na miesiąc jest w normie  

     

  11. Podbijam.

    Co ma tryb autoadapt w pompie alpha 2  w porównaniu do trybu ciśnienie proporcjonalne, który posiada większość pomp? W opisie grundfosa jest nawet wzmianka ze w trybie autoadapt pompa zaczyna prace w środowym ustawieniu ciśnienia proporcjonalnego.

    Potrzebuje nowej pompy na obieg grzewczy podłogówki, ale, niestety z siłowniami na 3 pętlach 

  12. Dokaldnie ja mówisz, posiadam dwa Vitotorle po jednym na każdy obieg grzewczy, na każde piętro, które z koltlem współpracują, ale są ustawione w tryb czysto pogodowy- nie biorą korekty na temperaturę pomieszczenia, mam Krzywe grzewcze I przepływy tak ustalone, ze nie ma takiej potrzeby,Problem jest z sypialnia, musiałbym bym chyba ustawić przepływ 0,2 l/min, sypialnia ma dwie pętle- na jednej z nich  jest założony siłownik który wspodziala z salausem, który rzekomo ma jakiś protokół pwm, dzięki czemu miał nie działać 0/1 ale tak nie jest. 

     

     

     

     

     

     

  13. Gdybym  albo jak bede robił ogrzewanie  po raz drugi to zdecydowałbym się na rozwiązanie które Sambor zaproponował- dwa obiegi grzewcze, ale bez obiegu grzejników- podlogowka plus ogrzewanie ścienne- jeden z wyższa temperatura zasilania dla łazienek i Ew wiatrołapu I drugi z niższa dla pozostałych pomieszczeń, bazując na schematach producentów kotłów.

    U aktualnie mam obieg podłogówki i obieg grzejników. Przepływami i temperatura zasilania ugrałem sytuacje w której temperatura posadzki w łazience ma 29 stopni, reszta pomieszczeń 25-26 stopni, a krzywa grzewcza ustawiłem tak ze przy 0 na dworze w podłogę idą 32 stopnie. W łazience musiałem tak czy siak założyć drabinkę 150 cm wysoką, temperatura zasilania 45 stopni i tym sposobem mam w łazience 25 stopni. Z samą podlogowka nie było szans na taka temperaturę- widocznie instalator dał za mało rur w posadzce, ale ile można upchać na podłogę 7m2

  14. U mnie w salonie, 36m2, też, prawdopobnie instalator chciał zrobić dobrze i dał rozstaw prawdopobnie co 10 cm, są 4 pętle w tym jedna brzegowa. 
    Przepływy ustawiłem, tak między 0,5-1 l/min, ile dokładnie nie wiem bo skala na rotametrze w tym zakresie nie jest aż 1 l/min i powyżej salon potrafił nagrzać się do 24 stopni.Po korekcie przepływów jest znacznie normalnej.
    Pewnie można zmniejszyć temperaturę zasilania przez obniżenie np krzywej grzewczej, ale wtedy ciężko mi dogrzać łazienkę(8m2 po podłodze)do chociaż 23 stopni, a dodatkowo łazienka do dla mnie jedyne pomieszczenie, gdzie z chęcią akceptuje efekt chodzenia po cieplej podłodze.

     

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.