Skocz do zawartości

Arecki2

Forumowicz
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Arecki2

  1. Panowie, chciałbym się pochwalić i podziękować. Podłogówka wykonana zgodnie z założeniami tutaj (pętle w rurze 18mm, rury do rozdzielaczy 1 calowe, kocioł termeta). Przepływy na rotometrach mam >= 2l/s. Wszystko działa bardzo fajnie - kocioł jest cichutki, wszędzie jest ciepło no i komfortowo (w porównaniu z grzejnikami, które miałem wcześniej).
  2. Dzięki Panowie za wzbogacenie wiedzy :)
  3. Wszystko chcę zamówić w hurtowni, a casto chcę traktować tylko jako wyjście awaryjne, jak mi czegoś zabraknie po prostu. A to jest więcej niż prawdopodobne, biorąc pod uwagę że nie mam projektu :D No ale uważasz że wavin lepszy od kana?
  4. Czyli kan-thermu pexa nie polecasz? Ta marka mi o tyle odpowiada, że jest w castoramie, więc jakby zabrakło jakiejś złączki to myk i kupiona, bez kombinacji szukania po całym mieście.
  5. Przemyślę jeszcze sprawę wyboru rodzaju rur. Z PEXa jaką firmę polecasz? U siebie robiłem TECE, ale to trochę kosmos cenowy i teraz szukam czegoś tańszego :) Niedawno robiłem wywiad w jednej z hurtowni instalacyjnych. Na początku pytałem o te niebieskie 16-tki, ale gość z hurtowni powiedział mi, że żaden z instalatorów nie kupuje 16, tylko 18, bo oprócz mniejszych strat na przepływie można stosować mniejsze rozstawy, tak że właśnie mniej jak 15cm nie jest potrzebne. I też nie jest to jakaś nisza, bo jak wejdziesz na allegro to jest to najczęściej kupowana rura do podłogówki ;)
  6. Instalację robiłem jedną, u siebie 5 lat temu (z PEXa). Te rury niebieskie są ponoć 'idiotoodporne', nie da się ich załamać jak PEX. Dodatkowo te 2mm ścianki jest typowo pod "szczelność", a nie "plastyczność" (którą zabiera warstwa alu w PEX). Słyszałem też od kolegi instalatora, że zdarza się rozwarstwianie PEXu po kilkunastu latach pracy rury. No i te rury niebieskie mają sporą zaletę w postaci średnicy, której nie ma PEX (gdzie 16 to mało, a 20 to już za dużo). Nie jest to wszystko prawdą?
  7. Sambor, a co nie tak z tą rurą? Naczytałem i nasłuchałem się sporo dobrego na temat tych rur w kontekście ogrzewania podłogowego, czego z kolei o PEX w przypadku podłogówki już nie mogę powiedzieć.
  8. Racja z tym odpowietrzeniem, kurde, niby taka oczywista rzecz a jednak nie pomyślałem. Co do ilości pętli, to tam powierzchnia użytkowa jest na poziomie 19m2, skosy idą do samej ziemi, więc ścianki pojawią się dużo wcześniej (tak do 80cm wysokości). Przez techniczny chyba będzie ciężko iść, bo tam kominy i od razu nadproże?
  9. A co mi tam, zapytam jeszcze o jedną rzecz ;) Którędy byście poprowadzili rury do pomieszczenia nr 9? Przy założeniu że pójdą tam ze dwie pętle, bo jednak 35m2. Łazienka, pokój nr 2 czy może jakoś ścianą nad schodami, a może w ogóle nie od rozdzielacza górnego, tylko dolnego (nad garażem)?
  10. To ja nie wiem po co oni robią te kamienie w ręcznych praskach :P
  11. Ale junkersa bez sprzęgła? Bo wg tego wyliczenia Twojego to średnia wychodzi na poziomie 1200l/h, czyli powinno być tak na styk przy 3m. O ile oczywiście dobrze myślę. I jeszcze się zastanawiam czy nie zrobić tak, że od kotła wyjść PEX 32mm i dopiero na trójniku do rozdzielaczy przejść na 25mm. Ma to sens przy założeniu że z kotła i tak wychodzi "lejek" 3/4 cali? Plus pytanie czy ręczną praską zwykły zjadacz chleba da radę zacisnąć te 32mm, bo przyznaję bez bicia że moje doświadczenia skończyły się na max. 25mm (gdzie już było ciężko), a w internecie nie mogę nic na ten temat znaleźć. O tym termecie faktycznie dużo negatywnych opinii krąży. Junkers ma dla mnie tę zaletę, że mój sprawdzony serwisant od Ferolli też zajmuje się Junkersem. Nie chciałbym go zmieniać, bo przerobiłem tych serwisantów xx i większość z nich miała wiedzę jeszcze mniejsza od mojej...
  12. A wyjaśnisz laikowi w dwóch słowach w czym ten kocioł jest lepszy? Ok, widzę, że ma sporo lepszą charakterystykę pompy.
  13. Dzięki :) Dasz mi jakiegoś linka do takiego sprzęgła? Bo wpisując na allegro znajduje mi wszystko do aut ;)
  14. A co jest złego w PEXie? :) Zaznaczyłem na rysunku czerwoną kropką gdzie będą rozdzielacze. Na parterze jest przy samym kotle, na górze szłoby pionem z technicznego i przez łazienkę dalej do zaznaczonego miejsca. Z kotła 1 cal (25mm) PEXem do obu rozdzielaczy, z rozdzielaczy 18mm. Ma to sens, czy coś zmienić?
  15. PEXem chciałem tam dojść.
  16. Nie mam projektu podłogówki (mam tylko "zwykły", tzn. do instalacji grzejnikowej). Rura Kan-therm Blue Floor.
  17. Źle mnie zrozumiałeś, gdybym wiedział to bym tu nie pisał i nie pytał, tylko stwierdzał (o ile już). Cenię sobie zdanie mądrzejszych ludzi, dlatego też tutaj zawitałem, bo miałem już dość słuchania opinii ludzi, którzy żyją ze sprzedaży usług/produktów, a wtedy naprawdę trudno jest odróżnić co jest potrzebne naprawdę, a co jest tylko niepotrzebnym wydatkiem.
  18. Tu najwęższym gardłem może być ta rura 3/4 do rozdzielacza. Myślisz, że ma to aż tak duże znaczenie? Z kotła i tak wychodzi 3/4 cala więc tak na upartego do samego rozdzielacza mógłbym nawet nie dawać 1 cali tylko iść od razu 3/4 (sam rozdzielacz też jest przecież na 3/4).
  19. Nie jestem w stanie znaleźć takiej informacji w sieci :( Ale np. widzę, że ten ferolli co mam teraz zużywa 135W, a ten Junkers 70W - można z tego odczytać, że pompa w junkersie jest 2x słabsza? A w razie czego, gdyby pompa z kotła okazała się niewystarczająca, to można dołożyć pompę zaraz za kotłem (żeby już nie kombinować z rozdzielaczami)?
  20. @zaworek nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Z kotła wyjście 1 cal, trójnik na dwa rozdzielacze na 3/4 cala i pętle rurami 18mm. Coś nie tak w tym rozwiązaniu?
  21. To może zadam konkretne pytanie :) Rury średnicy 18mm, pętle max. 80m na dwóch rozdzielaczach po 8 pętli każdy, kocioł Junkers Cerapur Compact ZWB 24-1DE. Nie oczekuję podpisu pod instalacją że została poprawnie wykonana, chciałbym tylko poznać zdanie kogoś bardziej doświadczonego. Nie ukrywam, że chciałbym to zrobić na samej pompie z kotła, ale też nie chcę potem mieć takich problemów jak autor tematu. Obecnie w 1/3 mniejszym domku mam podobną instalację i kocioł (Ferolli DomiCondens) sobie radzi, no ale tutaj będzie i inny kocioł i właśnie trochę większa instalacja).
  22. Podłączę się koledzy, żeby nie otwierać nowego tematu. Czy jest jakaś umowna powierzchnia do ogrzania, przy której pompa z kotła nie wystarczy i trzeba stosować grupy pompowe przy rozdzielaczach? Tylko błagam - nie odsyłajcie do projektu, chciałbym zapytać o Wasze doświadczenia jak to z praktyki wynika.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.