Skocz do zawartości

figrobster

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez figrobster

  1. Zapoznałem się ostatni z pracą: http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/podlogowe dr inż. Michał Strzeszewski Wodne ogrzewanie podłogowe. Korzystając z przykładu na stronie 19 dokonałem obliczeń dla swoich warunków oraz przeanalizowałem przykład i wyszedł mi przepływ dla całego ogrzewania podłogowego 0,631 m3. Nie jestem co prawda kompetentną osobą ale wydaje mi się on cokolwiek zaniżony. Co o tym sądzicie?
  2. Obawiam się że w mniej słoneczne dni kolektor może nie dać rady zagrzać bufora oraz zasobnika do wystarczającej temperatury. Poza tym grzanie dwóch zbiorników to chyba też większe straty a szkoda mi trochę kasy na zbiornik kombinowany / multiwalentny. Pozdrawiam, Robert [emoji4]
  3. Sądzę że korzystne jest podgrzanie wody do większej temperatury aby magazynować ciepło ponieważ będzie to prowadziło zarówno do rzadszego załączania kotła, oraz w lecie do magazynowania nadwyżki energii słonecznej. Dziękuję za info n/t zaworów zwrotnych;-) Widzę że to będzie trudniejsze niż myślałem ale warto się postarać:-D Zainteresowałem się programem audytor ozc i spróbuję to policzyć tak jak ma być:-D
  4. WItam i przepraszam za dłuższą nieobecność ale urodziła mi się córka i miałem zawrót głowy :-) Zgodnie z obietnicą wrzucam poprawiony (o zawór 3D na kaloryfery oraz zawór zwrotny za pompą kotłową ) schemat instalacji. Tak jak piszecie planowałem zarówno bufor oraz zasobnik CWU z dodatkową wężownicą. Grzałka z tego co widziałem jest praktycznie w standardzie w każdym ze zbiorników. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności zainwestuję w instalację solarną podpiętą do CWU. Na starych rozdzielaczach z których będę chciał odzyskać części mam zamontowane 2 szt zaworu Afriso ATM 366 20-43 stopnie Kvs 1,6 oraz 2 szt pompki Grundfos UPM3 Auto L 25-70 130 ZZZ 5-52W. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale jedną z pomp chciałbym wykorzystać do ogrzewania podłogowego (140m2 w sumie 24 obwody na dwóch rozdzielaczach licząc orientacyjnie rurki co 10cm daje 1400 metrów pexa, srednia dlugosc petli 60m). Przyjmując 2L/min dla każdej pętli wychodzi (2L/min*24obwody*60min)/1000=2,88m3/h Druga pewnie poszła by na kaloryfery. Resztę pomp pewnie bym dokupił. Mam nadzieję że zawór Afriso można by wykorzystać do regulacji temperatury CWU (nr 10 na schemacie). Nie wiem za bardzo jak dobierać zawory na powrocie, zasileniu grzejników oraz jak dobrać pompę dla wężownicy CWU oraz kotłową. Rozumiem że zawory zwrotne mogą być spokojnie przewymiarowane :-)
  5. Faktycznie, sam nie wiem czemu tak dałem. Chyba z rozpędu. Wieczorem poprawię[emoji108] Pozdrawiam, Robert [emoji4]
  6. Czemuż to, jeśli można zapytać? Nie wyświetla mi się zdjęcie niestety... Pozdrawiam, Robert [emoji4]
  7. Wrzucam poprawione. Jutro zabiorę się za obliczenie właściwych wartości przepływów zaworów oraz pomp. Znalazłem dokumentację ESBE odnośnie dobierania właściwych zaworów 3D. Czy mogę wykonać wszystkie połączenia rurą np. 1" czy to również podlega obliczeniom?
  8. Tak właśnie planowałem. Niestety dałem się zrobić z tymi regulatorami. Mam nadzieję że uda się je spieniężyć jeszcze przed montażem :-D Widziałem fajne regulatory właśnie Danfossa ale nie ukrywam że nie spodziewałem się takiej ceny. W najgorszym wypadku może robić za termometr :-D Niemniej słyszałem kilka osób które były zadowolone nawet z rezultatu oferowanego przez taki prosty regulator dlatego chciałbym poznać jakieś konkretne opinie.
  9. Dziekuję :-) Poszukałem przykładowej aplikacji i faktycznie jest inaczej. Poprawiłem na nowym schemacie. Zasobnik CWU wyrzuciłem przed bufor aby nie było potrzeby grzania bufora w lecie tak jak było pisane wcześniej. Dołożyłem elektrozawór (12) który będzie sterowany wraz z pompą CO (6) oraz podłogówki (8) prawdopodobnie przez jakiś stycznik aby cały obieg bufor + reszta był wyłączony gdy w piecu będzie wybrany tryb letni. Siłowniki na mieszaczu w dalszym ciągu chciałbym sterować przy pomocy regulatora pokojowego (nawet jeśli steruje stykiem bezpotencjałowym) gdyż termostat jest już kupiony i chciałbym go wykorzystać. Poza tym umożliwia wybór histerezy 0,5 stopnia co być może okaże wystarczające. Jeśli nie, to zaopatrzę się w termostat PWM lub zlikwiduję regulator a siłowniki na mieszaczu wymienię na zwykłe głowice. Dlatego w przypadku jeśli wszystkie pętle będą zamknięte i otworzy się chociażby jedna to normalnie mogłoby to spowodować rozpalanie pieca, a tak będzie bufor który wcale nie musi być duży a znacząco poprawi bezwładność ogrzewania. Zawór 3D mieszacza podłogowego (7) będzie sterowany sterownikiem pogodowym. Grzejnik łazienkowy który nie jest tu ujęty będzie podpięty w obiegu CO (pompa 6). Niestety trzeba będzie dołożyć trochę dodatkowych rur ale skoro trzeba to trzeba. W obiegu CO i CWU (4 i 6) będą dołożone zawory zwrotne ustawione w kierunku odbiornika aby przy wyłączonej pompce nie występował niepożądany przepływ. Nie mam pomysłu jeszcze na pompę kotłową (1) czy ma chodzić stale 24h na dobę czy jakoś nią sterować. Być może wybrany piec (jak już go wybiorę) będzie miał taką możliwość. Czy macie jeszcze jakieś pomysły na dodatkową armaturę którą warto wykorzystać? Filtry itp, itd...
  10. Po przemyśleniu chciałbym spróbować rozważyć jeszcze jeden schemat: Pompa kotłowa CO Zawór TZM Bufor ciepła bez wężownicy lub jedną do wykorzystania w przyszłości do kolektorów solarnych. Pompa zasobnika CWU Zasobnik CWU dwupłaszczowy 200l Pompa zasilająca dwa kaloryfery na parterze w garażu. Zawór trójdrożny sterowany siłownikiem przez sterownik pogodowy. Pompa ogrzewania podłogowego na parterze oraz piętrze. Zawór dławiący przepływ przez grzejnik ręcznikowiec w łazience. Zawór trójdrożny do regulacji temperatury CWU. Pompa CWU. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Zasilanie grzejników łazienkowych rozwiązałem w ten sposób aby uprościć instalację. Czy zawór zabezpieczający powrót kotła lepiej sterować siłownikiem? Czy Waszym zdaniem ma sens grzanie CWU z bufora czy lepiej zasobnik przesunąć przed bufor? Rozumiem że jeśli chciałbym wyeliminować bufor to wskazane/zalecane byłoby wykorzystanie sprzęgła hydraulicznego?
  11. Czy zatem z wykorzystania bufora nie wynikają żadne korzyści? Spotkałem sporo tematów które mówią o zaletach takiej konfiguracji i przykładowych sposobach wykorzystania jak chociażby tutaj: https://instalreporter.pl/ogolna/jak-podlaczyc-kociol-c-o-z-buforem/ Co do ochrony powrotu zdaję sobie sprawę z takiej konieczności. Myślałem że sprawę załatwi zawór 4D. Często widziałem przykładowe konfiguracje wraz z siłownikiem zalecane nawet przez producentów (w dokumentacji technicznej kotła SAS Bio solid)
  12. Co do wyrzucenia pompy ze skrzynki/rozdzielacza faktycznie jest to dobry pomysł. Im dłużej się nad tym zastanawiam tym bardziej mi się podoba. Co do bufora to chciałbym kumulować w nim ciepło aby ograniczyć częste rozpalanie i wygaszanie kotła. Nie sądzę aby faktycznie był przewymiarowany. Dodatkowo być może użycie bufora z wężownicą pozwoliłoby wykorzystać w układzie dodatkowe źródła ciepła w przyszłości do ogrzewania domu .
  13. Czy zamiast sprzęgła nie lepiej byłoby wykorzystać bufor ciepła? Co do pomp w każdej szafce zauważyłem że dużo ludzi odradza takie rozwiązanie jednak w moim przypadku wydaje się ono najkorzystniejsze ponieważ rozdzielacze znajdują się praktycznie w jednym pionie i wygodnie mi będzie poprowadzić instalację. Postaram się jeszcze pomyśleć, być może dało by się to inaczej rozplanować. Co do termostatów pokojowych to chyba spieniężę te które posiadam i poszukam termostatów z modulacją PWM. Wydaje się że mogłoby to rozwiać moje obawy co do znacznych wahań temperatury. Macie jakieś sprawdzone produkty?
  14. Termostaty które już niestety posiadam maja tylko opcję 0/1. Nie widziałem nigdzie termostatów pokojowych które potrafiłyby sterować stopniem otwarcia zaworu. Chyba że masz na myśli jakąś kombinację z zaworem 3D i siłownikiem ale nie chciałbym się w coś takiego bawić. Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
  15. Witam wszystkich :-) Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum pragnę wszystkich przywitać:-) Zacząłem budowę domu w 2016 w systemie gospodarczym. Wspólnymi siłami wraz z rodziną przechodziliśmy przez kolejne etapy, a teraz przyszedł czas na zaplanowanie oraz wykonanie kotłowni. Projekt na który się zdecydowałem to Dom w janowcach G2 z archonu wraz z modyfikacjami. Powierzchnia do ogrzania to 200 m² wraz z garażami. Dom w chwili obecnej ocieplony 15 cm styropianu grafitowego λ=0,033. Dach ocieplony 30 cm wełny Ursa silver λ=0,039. Fundament ocieplony 10 cm XPS, na podłogach 15 cm EPS100 λ=0,040. Ściana działowa między domem a garażem również jest ocieplona. Z wyliczeń na cieplowlasciwe wychodzi kocioł 15kW (http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ncg). Biorąc pod uwagę różne okoliczności chciałbym u siebie wykorzystać kocioł na pellet, i tak właśnie się nastawiałem. Jako bazę do późniejszych modyfikacji chciałem wykorzystać schemat który zamieszczam poniżej. Dom oprócz garaży będzie ogrzewany podłogówką oprócz garaży w których zamontuję konwencjonalne kaloryfery jednak bez głowic termostatycznych a z tradycyjnymi zaworami abym mógł je w razie ochoty całkowicie zamknąć, nawet w zimie kiedy mogłoby się okazać że nawet na najniższej nastawie głowicy kaloryfer będzie cały czas pracował. Nie wiem czy to dobre podejście, jeśli się mylę poprawcie mnie ale nie chcę aby bezsensowne ogrzewanie garaży w zimie powodowało rozpalanie i wygaszanie kotła. Dodatkowo w łazienkach ręcznikowce. Na każdym piętrze przygotowałem skrzynkę pod rozdzielacz (każdy 12 obwodów + bypass, rozdzielacze już kupione), w pomieszczeniach termostaty przewodowe których wiązki schodzą się we wspomnianych wcześniej skrzynkach. Rozdzielacz posiada grupę pompową z zaworem mieszającym 3D Afriso ATM 366 (Kvs-1,8 teraz już wiem że to trochę za mało) oraz pompą Grundfos Alpha. Ostatnio doczytałem co nieco w internecie i wiem już że regulacja temperaturą w przypadku ogrzewania podłogowego nie jest taka prosta. Generalnie zaleca się stosowanie sterownika pogodowego. Na szczęście nie jest to wielka modyfikacja i na chwilę obecną mogę bez problemu dołożyć po jednym przewodzie do tych rozdzielaczy oraz po siłowniku tak aby sterownik automatycznie sterował zaworem 3D. Zanim jednak zakupię dodatkowy osprzęt chciałem zapytać kogoś kto ma doświadczenie z ogrzewaniem podłogowym oraz termostatami czy rzeczywiście algorytm zaszyty w termostacie nie jest wystarczający do regulacji bez przegrzewania/niedogrzewania pomieszczeń? Może nie ma sensu się tym przejmować bo przy dzisiejszej technice termostat wszystko "wygładzi". Jaki siłownik najlepiej dokupić aby pasował do mojego zaworu? Czy jest to w ogóle możliwe? Czy lepiej wymienić na starcie zawór ze względu na zbyt mały Kvs? Jaki sterownik pogodowy kupić aby działał bez problemu z siłownikiem oraz nie kolidował z kotłem? Czy taki sterownik może sterować dwoma zaworami? Jeśli na kotle będę miał stałą temperaturę to czy konieczne będzie podpięcie sygnału temperatury wody "kotłowej"? Jak podać sygnał temperatury za mieszaczem? Czy są jakieś systemowe rozwiązania czy wystarczy np. przylgowy czujnik temperatury jako odpowiedź sygnału sterującego? Czy musi być np. podprowadzone wskazanie temperatury w pomieszczenie? Czy polecacie jakiś konkretny model/producenta? Czy polecacie jakieś systemowe listwy/sterowniki do zbierania sygnału z termostatów i podaniu ich na siłowniki? Może lepiej samemu zrobić takie układ (listwa, dioda, przekaźnik czasowy) tak aby sterować pompą w zależności od podania sygnału z termostatu? Pompa nie musiałaby wtedy chodzić cały czas. Kolejna sprawa o jaką chciałem zapytać to można się spotkać z opiniami że w instalacjach z kotłami pelletowymi nie jest konieczne użycie bufora ponieważ źródła te jako takie są znakomicie sterowane (wygaszanie/rozpalanie/modulacja) jednak analizując sytuację doszedłem do wniosku że niewielka ilość ciepła zmagazynowana w instalacji przed rozdzielaczem będzie szybko tracona. Potwierdzają to również opinie znalezione w internecie gdzie niektóre osoby potwierdzają że piec potrafi się rozpalać i gasić nawet 15 razy! Stąd też mój pomysł aby zastosować w instalacji bufor. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Myślałem o zbiorniku np. 1000l. Pytanie jaki miałby to być zbiornik? Czy musi być z wężownicą? Macie jakichś konkretnych producentów lub sprawdzone typy? A może realnym jest wykonanie samemu takiego zbiornika? Czy jest możliwe zakupienie takiego zbiornika aby oferował (w przyszłości) podłączenie grzałki elektrycznej? Czy jest możliwość takiego podłączenia bufora aby w lecie oddawał ciepło do zasobnika CWU? Nie zdecydowałem się jeszcze na konkretny model kotła pelletowego. Na pewno nie będzie większej mocy niż 19kw. Chciałbym aby był maksymalnie wygodny pod względem obsługi tzn. aby miał duży zasobnik, możliwość rozpalania, aby wymienniki były łatwo dostępne w celu czyszczenia, było by fajnie gdyby była możliwość podglądu przynajmniej podstawowych funkcji przez internet choć nie jest to wymagane. Może ktoś uźytkuje już jakiś kocioł z którego jest zadowolony i chętnie by polecił? Uff, mnóstwo pytań jak na pierwszy post, jednak przeglądając internet wzdłuż i wszerz nie znalazłem na nie konkretnych odpowiedzi a tym bardziej wrażeń osób które już użytkują takie systemy sterowania. Zdaję sobie sprawę że fachowej wiedzy jak na lekarstwo dlatego wolę się dopytać na fachowym forum zanim popełnię jakiś błąd. Mam również nadzieję że ten post przysłuży się komuś w przyszłości i oszczędzi mu siwych włosów na głowie :-) Wszak wiedza jest po to aby się dzielić :-) Pozdrawiam serdecznie wszystkich :-) Będę wdzięczny za każdą podpowiedź :-)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.