Skocz do zawartości

foreight

Forumowicz
  • Postów

    35
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez foreight

  1. Sprzedam części ze swojego tłokowca sprawny, nie cieknie, nie był spawany czy naprawiany. Wszystko sprawne, szuflada, moto reduktor. Ewentualnie można wymienić palnik na nowszy. Sprzedaje bo zmieniam no 5kl. Można w nim palić groszkiem, miałem i chyba groszkiem do 40mm. Da się tez palić pelletem ale to ryzykowne 🙂 Do tego dorzucę stary sterownik typu SK-30, dmuchawę i czujniki do niego. Wewnątrz jest dorobione przedłużenie paleniska i można też palić drewnem 😉 Kosz podajnika - na 120kg - trochę skorodowany, ale jeszcze kilka lat pociągnie.

    Wiek 6-7lat
    Przebieg: 25ton (za mojej kadencji)

    Wyjście wejście 2" czopuch góra 180mm.

    (widoczne na zdjęciu sterowniki i czujniki będą osobno na sprzedaż)

    Cena jaka mnie interesuje to 1500plnów, jest jeszcze zamontowany jakby ktoś chciał przetestować 😆

    Odbiór osobisty Trzebinia.

    Clipboard01.jpg

  2. Grzanie bufora kotłem na groszek/pellet też nie jest dobre, specjalnie też montuje mniejszy piec 12kw (obecnie 24kw tłokowiec). Chodzi o to by przygotować instalację pod grzanie prądem z PV lub z sieci jak przyjdzie kryzys węglowy czy inny 🙂

    Podstawowe założenia to:

    - ładowanie bufora w taryfie - żeby zgromadzić ciepłą na cały dzień.  Bo grzanie prądem nie w taryfie pozaszczytowej zabije kosztami.
    - przygotować pod PV bo obniżyć koszty grzania z sieci
    - mieć alternatywę dla węgla, drewna.

    Więc ładowanie bufora kotłem jest zbędne.

  3. Witam,

    Niedługo będę wymieniał kocioł (12kw 5kl) na mniejszy i tu mniej więcej wiem jak wszystko podłączyć łącznie z zaworem 4 drożnym, do tego schematy są. Zastanawiam się jak dodać do tego wyjście na opcjonalny bufor który byłby zasilany prądem (kotłem bym nie ładował bufora). Buforu jeszcze nie mam, ale kalkuluje czy zamontować fotowoltaikę i bufor czy nie - a chwilowe ceny opału coraz bardziej mnie do tego skłaniają. Instalację można już pod to przygotować tylko w którym miejscu i jak to wpiąć by bufor nie grzał kotła ani kotłem niepotrzebnie nie grzać bufora.
    Przerabiał ktoś taki temat jak to podłączyć?

  4. Chodzi o to by mieć alternatywny prąd (nie duży ups) i jednocześnie wykorzystywać moc z paneli w ciągu dnia do grzania wody w kilka godzin podgrzeje/zagrzeje wodę w bojlerze a baterie mieć w razie potrzeby i do zasilania innych urządzeń jak np lodówka.

    Czyli mieć nie dużą fotowoltaikę offgrid i wykorzystywać maksymalnie energię jaką produkuje. A kilka paneli i mocy do 1200W spokojnie zasili grzałkę.

    A zasilanie bezpośrednie (PV -> grzałka) jakoś wcale taniej nie wychodzi a gdy woda będzie zagrzana to prąd się już marnuje.

  5. Witam,

    Mam bojler 200l - z wężownicą CO i grzałką 2kw + 1,5kw w połowie wysokości. Poza sezonem grzewczym zaczyna się problem braku ciepłej wody (grzanie w taryfie). Musze grzać do znacznie wyższych temperatur typu 60st+.  Chciałem kupić pompę ciepła ale nie załapałem się na dotację, w bojlerze przygotowałem na dole i górze już wyjścia 3/4", na środku jedno puste jeszcze 2".

    Z racji ,że nie kupię pompy ciepła bo to nie opłacalne, mam plan zamontować małą fotowoltaikę offgrid - trochę dla testu, trochę dla posiadania prądu gdy w sieci go nie będzie. W głowie zrodził się pomysł by grzać/dogrzać bojler z takiego systemu którego moc z PV będzie na poziomie 600-1200W, z baterii 2kw.

    Do brzegu. Chciałbym do tego dodać odpowiednią grzałkę 600+1000W, pomyślałem by dorobić poza bojlerem coś na zasadzie dogrzewacza CO, duża rura z grzałką w środku. Jak na schemacie - grzałka alternatywna. Pobieranie wody z 3/4 oddanie przez większą mufę w połowie bojlera. Pytanie czy to zadziała grawitacyjnie czy trzeba jeszcze pompę by to mieszała?

    Cel grzanie/podgrzewanie wody z energii słonecznej żeby obniżyć rachunki. To głupi pomysł czy może to zadziałać? 🙂

    Do schematu: czerwony obecna instalacja, niebieska planowana, zielona alternatywna.

    grzałka.jpg

  6. Miałem podobny problem u siebie. Po termowizji wyszło że najwięcej ucieka przez strop i naroża. Strop u mnie był niczym nieocieplony. Na podłogę dałem 8cm styropianu podłogowego, na ściany szczytowe na strychu styropian elewacyjny też 8cm - żeby nie przemrażało ściany o środka, połączone i wypełnione pianą.
    Nie zamawiałem jeszcze raz termowizji, ale badając pirometrem różnica na ocieplonym suficie a nieocieplony to około 1-1,5stC. Zmieniła się też temperatura w narożach więc przesunął się punkt rosy (nie pojawia się wilgoć) Więc jakaś różnica jest, na ogrzewaniu raczej tego nie odczułem, w lecie może być też różnica bo mniej nagrzeje się strop i mniej odda na mieszkanie.

    Edit: dorzucam fotę jak było u mnie przy -20 na zewnątrz na nie ocieplonych strychu było miejscami +8

    dd.jpg

  7. Sparda, w liczeniu wody nie chodzi o jej koszt, chodzi o to żebyś wiedział ile ciepłej wody potrzebujesz na dzień - na prysznic itd. Wtedy będzie wiadomo ile potrzeba energii ogrzanie jej i wiadomy będzie koszt prądy dla pompy ciepła.

    13 godzin temu, Kordjano napisał:

    posiadam taką pompę do cwu typu drops 4.2 kw ,grzeję zasobnik 300 l dla 7 osób dzienne zużycie to około 3.6 kwh .

    A w jakim czasie ta pompa podgrzewa wodę i do ilu stopni?
    Rozważam ten model, zasobnik mam 200l i na razie 3os.

  8. adam1969, w końcu jakieś konkrety ? Powietrze mogę zasysać z zewnątrz a w zimie z wewnątrz nie ma z tym problemu. Zakładając dotację w wysokości 3tys to się znacznie szybciej zwróci. Bo wtedy koszt inwestycji to jakieś 1000-2000zł.

    Jak sam piszesz 40-50zł miesięcznie (600zł/rok) to mniej niż moje 900zł/rok a używając pompy w taryfie liczyłem ze wyszło by mnie połowę z tego. Niby nie dużo, ale zakładając oszczędność i bezosobowość dla mnie ok.

    Co do solarów to ja w lecie nie potrzebuję dużo gorącej wody bo jak jest ciepło to używam zimniejszej ? wolę w zimie gorący prysznic ?

  9. Witam,

    Rozważam zakup pompy ciepła na potrzeby CWU. Mam bojler Viessmana 200L z wężownicą i obecnie grzałką 2kw. W zimie dogrzewam naturalnie kotłem i grzałka jest w razie czego. Grzałka jest wrzucona pod programator i działa w taryfie nocnej. Mimo to koszt ogrzewania prądem wynosi około 900plnów na rok. (bo nie chce mi się palić w kotle jak jest ciepło)

    Doświadczenie mówi że wystarcza nam 200litrów wody o temperaturze 48st, żeby 3 osoby spokojnie się wykąpały. Więc mam nadzieję że pompa ciepła w nocy i w taryfie zrobi nam 50-55 to będzie optymalnie. Wpięcie pod wejście wody nie pod wężownice.

    Czy tego typu pompa:

    DROPS ECO 3,6 kW https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-drops-eco-3-6-kw-c-w-u-10106386181

    KROMMLER BZ 3.6 kW https://allegro.pl/oferta/pompy-pompa-ciepla-do-cwu-krommler-bz-3-6-kw-air-7868258183

    Ogarnie moje wymagania? ktoś miała z nimi doświadczenia? Jak nie taka to jaką? Bojler bym zostawił bo jest nierdzewny i szkoda zmieniać na stalowy. Zależy mi na obniżeniu kosztów prądu, "bezobsługowości" i szybkim zwrocie inwestycji (z dotacją).

  10. Patrząc na to zdjęcie większe straty masz na drzwiach tych u góry i drzwiach garażowych po lewej(?). Więc tu bym się bardziej skupił niż na ścianie i schodach.

    ps. zobacz na moje schody, to jest lipa. Ja mam schody ogrzewane...

    schody.jpg

  11. Dorzucę swoje 3 grosze do tematu. Ociepliłem strop w garażu (w bryle), co prawda nie używanym przez auto, ale to nie ma znaczenia. Nad garażem jest kuchnia. Podłoga w kuchni mierząc pirometrem miała 17-18st czyli zimna. W garażu nie wiem jaka jest temperatura, ale nie ogrzewany, drzwi drewniane, obstawiam zakres 10-15st.
    Na sufit przykleiłem 8cm styropianu, drzwi obiłem 5mm xps (podkłady pod panele). Podłoga zrobiła się cieplejsza jakieś 19-20st. W garażu dalej chłodno. Teraz wymieniłem podłogę w kuchni dałem 5mm xps +3mm xps z folią alu, i nowe panele 8mm podłoga ma obecnie 20-21st. Ja tam jestem zadowolony z efektu.

    Styropian przykleisz klejem w pianie.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.