Skocz do zawartości

peha

Stały forumowicz
  • Postów

    204
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez peha

  1. Może podzielicie się wrażeniami, jaki ekogroszek w tym sezonie najlepiej sprawdzał się w naszych kotłach. Wiadomo że ten sam ekogroszek raz jest lepszy raz gorszy, zdarza się nawet że ten kupiony w grudniu jest inny niż ten kupiony np. w lutym mimo że tak samo się nazywa.
    Może na wiosnę będą jakieś promocje, warto wiedzieć co kupić na kolejny sezon.

  2. Witam. Dzięki za reakcję. Wynik bardzo dobry. Nie wiem gdzie jest problem. Na Plumie też sobie ustawiłem parametry tak że kocioł pracował praktycznie bez nadzoru modulując moc w okolicy 8kW (specyfika domu i niższa temperatura) ale musiałem z tego trybu zrezygnować bo zużycie opału było nieznacznie wyższe, temperatura spalin na tyle niska że obawiałbym się skraplania pary w kominie. Wróciłem do FL, ustawienia fabryczne i korekta podawania -10%, na groszku Bartex Gold (ten akurat gorszy od Bartex Silver, tak trafiło)

  3. W dniu 10.01.2020 o 07:18, Pawel1984 napisał:

    Od czasu jak zmieniłem ustawienia na min/max jest znacznie lepiej. Kocioł okresowo pracował naprzemiennie raz w max raz w min az wygrzał się dom. Od momentu wygrania domu pracuje ciągle nie będąc chwili w nadzorze i pracuje z mocą minimalna na tyle by nie przechodzić znów w maksymalną

     

    Witam. Jak doświadczenia po prawie 3 tygodniach, sprawdza się ten tryb pracy, zużycie groszku dalej mniejsze niż poprzednio?

  4. Witam. Jaki groszek wam się w tym sezonie sprawdza w naszych kociołkach. Wiadomo że ten sam opał z nazwy producenta  każdego roku może mieć inne właściwości. Paliłem na początku sezonu Bartexem Silver, teraz przeszedłem na teoretycznie lepszy Bartex Gold i jest gorzej, więcej popiołu (miało być mniej) a jeśli chodzi o kaloryczność też nie jest lepiej a spalanie większe. Teoretycznie lepsze i droższe jest wrogiem dobrego, tak mi wyszło.

    • Zgadzam się 2
  5. 12 godzin temu, Pawel1984 napisał:

    Czy już jesteś w stanie coś zaobserwować!

    Ustawiłem kocioł wg Twoich sugestii. Ponieważ zaworem 4d steruje czujnik pogodowy u mnie wszystkie temperatury są takie same jak poprzednio, nawet na czopuchu jest taka sama temperatura jak piec osiąga moc maksymalną. Jeśli chodzi o spalanie nieznacznie wzrosło. Cała różnica to inny sposób pracy. Wracam do trybu FL, nie da się oszukać domu. Jeszcze raz potwierdza się że trzeba indywidualnie dopasować parametry pracy kotła do warunków.

    • Zgadzam się 1
  6. 5 godzin temu, Pawel1984 napisał:

    Pracuje w min/max. Te nastawy dla FL też mają wpływ na min/max.

     

    Daj znać jak wyszło za jakiś czas.

    Ta korekta mocy nadmuch to jest rzeczywiście 1% a nie 0,1% bo tu jest poważna zmiana. Econet pokazuje teraz pracę kotła 17kW z mocą prawie 21kW. Zobaczymy jak to będzie.

  7. No to ciekawe. A jak masz ustawione parametry histereza nadzoru i histereza kotła (w FL fabrycznie 0* i 2*). Czy minimalną i maks. kotła też ustawiałeś, jeśli w trybie min/max takie coś jest bo nie pamiętam. Czyżby znowu trzeba było poeksperymentować z tym trybem. Czy zużycie groszku też się zmniejszyło czy tylko poprawiła się praca kotła.

  8. Paweł1984. Cały poprzedni sezon poświęciłem na eksperymenty z różnymi ustawieniami i trybami pracy kotła, efekt był taki że tylko spaliłem więcej groszku bo za każdym razem piec musiał się przestawiać na nowe parametry pracy. W trybie min-max spalałem zdecydowanie więcej niż w FL. Eksperymentowałem również z histerezami bo niektórzy twierdzą że kocioł powinien jak najrzadziej przechodzić w tryb nadzoru. Poprawy nie było i teraz kocioł pracuje na ustawieniach fabrycznych z drobną korektą nadmuchu i strumienia paliwa. Tak u mnie jest najlepiej i już nie eksperymentuję. Na wykresach wygląda to tak:

    107771040_913PNASZJ2E9N1GE00400_2020-01-0618_51_2020-01-0718_51.thumb.png.45d06d7c21e3ccdcac459bce13ca1302.png

  9. Pawel1984. A jaki jest kopczyk, prawidłowy?  Ustawienia korekta podawania paliwa i korekta nadmuchu w ustawieniach kotła nie pomagają? Niedopalanie pojawia się gdy jest za mało powietrza, może groszek specyficzny. Kaloryczność węgla 7,2kW czyli ok. 26MJ nie powinno być problemów. W ustawieniach pod kodem 5096 nie mieszaj bo będzie musiał przyjechać serwis;)

  10. Też kombinowałem cały poprzedni sezon bo kocioł był nowy, zmarnowałem trochę groszku przy tych eksperymentach i ostatecznie u mnie wyszło że najlepiej jeśli chodzi o spalanie i pracę sprawuje się FL w ustawieniach fabrycznych z niewielką korektą im minus podawania węgla. W tym sezonie już nic nie kombinuję, palę Bartexem Silver a w mrozy będzie Gold. Jednak wszystko zależy od domu i instalacji.

  11. 8 godzin temu, parek napisał:

    Do Peha

    widzę że na twoim schemacie masz widoczną pompę krótkiego obiegu, ja po zamontowaniu swojej na schemacie jej nie mam dzwoniłem do pluma i powiedzieli mi że pompy kotłowej nie będzie widać na schemacie z tym że u mnie pompa biegnie pod zaworem 4d na powrocie

    a to mój wykres z nocy

    wykres 27,11,2019.png

    Jaki tryb pracy masz włączony Fuzzy Logic czy MinMax FL bo z wykresu przypomina mi bardziej ten drugi, też miałem podobny wykres mocy jak próbowałem MinMax ale spalanie było wtedy większe więc teraz cały czas mam FL. Ta temp. powrotu chwilami trochę za niska i za bardzo się zmienia, coś tu nie gra albo złe ustawienia. Z doświadczeń innych i swojego wnioskuję że musi być jakieś wymuszenie dogrzania powrotu sam zawór 4d i pompa mieszacza tego chyba nie załatwią.

  12. 7 godzin temu, parek napisał:

     

    Witam

    Na schemacie jej nie będzie widać bo dołączony obrazek jest moja przeróbką w programie graficznym. Podłączyłem ją w ten sposób bo zdaniem specjalistów zwór 4d dobrze steruje tylko temperaturą wody na grzejniki, jeżeli musi dbać jeszcze o powrót to są problemy. Wcześniej rolę pompy kotłowej pełniła pompa CWU na stałe włączona ale woda była za gorąca stąd taki układ.

  13. Witam

    U mnie wygląda to tak jak na wykresie niżej. Mam jednak dodatkowo tzw. pompę przewałową która łączy wyjście kotła w powrotem (tzw. mały obieg kotłowy). Zawór w tym obiegu mam na tyle przymknięty by temp. powrotu była o ok 3 stopnie niższa od temp kotła, wtedy zawór 4d nie "wachluje". W takim układzie ochronę powrotu w sterowniku mam wyłączoną bo temp powrotu zawsze jest bliska temp. kotła np. 57*C

    wykres.thumb.jpg.ae459f94bb8616b4303aad70fe577cc9.jpg

    pompa.thumb.jpg.e6f37eb3ea2bca58ad8213d28be553bc.jpg

  14. 16 godzin temu, darko240973 napisał:

    Mam takie pytanie.Na ile fabrycznie jest ustawiony potencjał podajnika w naszym piecu ? Nie pamiętam tego ustawienia.Mam seko maxx le 25 kw.Potrzebuje do porównania do mojego ustawienia na innym sterowniku.Mój sterownik na piecu jest definitywnie odłączony i nie mogę przypomnieć sobie tego parametru.Dzięki z góry.

    15,5 kg/h

    • Lubię to 1
  15. image.thumb.png.dec34ef445b3ec5957961f3ff1108fd8.png

    Schemat połączeń elektrycznych regulatora: T1 – czujnik temperatury kotła typu CT4, T2 – czujnik temperatury CWU typu CT4, T3 – czujnik temperatury podajnika typu CT4, CO – cyfrowy detektor tlenku węgla (czadu), S4 – czujnik zablokowania siłownika czyszczenia wymiennika, T5 - czujnik temperatury powrotu typu CT4, T6 – pogodowy czujnik temperatury typu CT4-P, T7 – czujnik temperatury mieszacza 1 typu CT4, S1 – czujnik napędu odpopielania, S2 – czujnik otwarcia drzwi i klapy zasobnika paliwa, S3 – czujnik obrotów w wentylatorze (czujnik hall’a), P – panel sterujący, ecoSTER – panel pokojowy z funkcją termostatu pokojowego (do wyboru ecoSTER200 lub ecoSTER TOUCH), B – dodatkowy moduł powiększający o obsługę dodatkowych dwóch obiegów mieszaczy i obsługę bufora cieplnego, L N PE - zasilanie sieciowe 230V~, FU – bezpiecznik sieciowy, STB – wejście do ogranicznika temperatury bezpieczeństwa, FO – wentylator nadmuchowy, FG – podajnik główny, BC – siłownik czyszczenia wymiennika, FV – wentylator wyciągowy, PC – pompa cyrkulacji CWU, PB – pompa kotła lub bufora, PHD – pompa CWU, PM – pompa mieszacza 1, SM – siłownik mieszacza 1, CPU – sterowanie.

    Z opisu schematu widać że są to styki 9 i 10.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.